Ufarlige “ulve”: Mere rugbrød end finesse!

Tipsbladets kommentator er ikke videre imponeret over FC Midtjylland, der mangler kreative kræfter.



Sæsonen startede med tre sejre i træk for FC Midtjylland, men det har ikke været en dans på roser for “ulvene” siden.

Fire nederlag i de seneste seks kampe er det blevet til for Thomas Thomasbergs tropper. Det seneste på hjemmebane mod Brøndby IF, og håbet om, at FC Midtjylland kan blande sig i Superligaens topstrid svinder lige så stille ind.

Tipsbladets kommentator Stig Tøfting mener i hvert fald ikke, at FC Midtjylland har vist, at de er en udfordrer til de forsvarende mestre fra FC København.

– Det er ikke den mest fantastiske start, jeg har set de her Midtjylland-gutter få. Jo jo, Aral Simsir har spillet fantastisk, lavet gode mål og generelt været god, og Franculino har været en åbenbaring at se. Men FC Midtjylland har ikke vist skræmmende tegn på at være mesterskabsbejlere, siger “Tøffe”.

FC Midtjylland solgte i januar den offensive midtbanespiller Evander til amerikansk fodbold, men midtjyderne har aldrig hentet en direkte afløser i form af en midtbanespiller med klare spidskompetencer fremad i banen.

Og det er et problem, at midtbanen nu mangler den kreativitet, brasilianeren kom med, lyder vurderingen.

– Når man kigger på midtbanen, er det også mere rugbrød end finesse. I går spiller de med Emiliano Martinez, Kristoffer Olsson og Charles, og der er også Oliver Sørensen og Armin Gigovic. Jeg er bare ikke overbevist, siger Tøfting og uddyber:

– Spillerne kan godt arbejde. Lungerne er i orden, så de kan løbe, og der er nogle ting, som er okay. Bare ikke til at blive mester, vil jeg sige. Det ser jo heller ikke ud til at forsvaret er helt lukket af, og et ordentligt forsvar skal du have for at blive mester.

– Det er ikke sådan, at jeg ville sidde med det største smil på læben, hvis jeg var øverste ansvarlig i FC Midtjylland. Jeg ville have nogle betænkeligheder, når jeg kigger på holdet og startopstillingen.

"Tror du selv på den?"
Aral Simsir er en af dem, der bringer noget finesse ind på det her hold. Hvor vigtig er han for FC Midtjyllands spil?

– Simsir er meget vigtig og dygtig. Men den her kamp i går får mig til at tænke på deres sidste kamp mod Brøndby, hvor det var Gustav Isaksen, der var stjernen. Dengang gjorde Brøndby det samme, som mod Simsir i går: De sætter bare to-tre mand på ham og går til ham, så der ikke kommer noget fra den kant. Og hvad sker der så efterfølgende? Så er de for nemme at stække. FC Midtjylland har ikke så mange kort at spille på.

Derfor forventer Stig Tøfting også, at der kommer forstærkninger til den midtjyske offensiv, før transfervinduet klapper i om små 10 dage.

– Jeg tror, de forstærker sig. Med den her trup, de har nu, har de ikke nok kreative kræfter til at kunne indtage toppen af Superligaen og blande sig. Og det er jo det, de vil, fastslår den tidligere landsholdsspiller.

Til søndagens kamp mod Brøndby IF havde FC Midtjylland ellers en spiller på bænken, der i teorien burde kunne levere noget kreativt, nemlig rekordkøbet Marrony. Det er dog ikke en mand, Tipsbladets kommentator har meget tiltro til.

– Tror du selv på den?, griner “Tøffe”.

– Det er ikke, fordi han har fået mange chancer, men jeg synes heller ikke, jeg har set noget dér, som skulle indikere, at han er løsningen.

– Cho er mere spændende og interessant. Jeg tror, at økonomisk har det været et godt stunt med ham, men der er også kvalitet i ham. Han er farlig inde i boksen. Nu fik han en skade, og det kan vi ikke sige, hvor alvorligt det er, men der har man Junior Brumado tilbage som en fin afløser. Han er et langt bedre alternativ end Marrony.

FC Midtjylland skal forsøge at komme tilbage på sejrssporet torsdag, når de møder Legia Warszawa i Conference League-kvalifikationen. Derefter venter et svært udebaneopgør mod FC Nordsjælland i Superligaen.

Rundens top
– Det må være Silkeborg IF. At slå FC Nordsjælland, der lå nummer et med fire sejre i fire kampe og en målscore på 15-3 før søndag, det er godt nok en flot skalp at få! Silkeborg er et helt andet hold, når de spiller på det kunstgræs. Det er der ingen tvivl om. Godt mål af Alexander Lind også.

Rundens flop
– Vi er nødt til at kigge på Randers FC. Man fik stoppet blødningen i forhold til de store nederlag, men man kan ikke være tilfredse i det kronjyske. Nu er det 11 kampe uden sejr under Rasmus Bertelsen… Det er mildest talt ikke godt, så dem kan vi roligt udnævne til rundens flop. 







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Thomas Frank fyret

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Afslører “useriøst bud” fra FC København



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Nægtet Brøndby-skifte

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Dansk målsluger skifter til topklub

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Forventer kæmpe jobtilbud



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Ronaldo vinder kampen’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg