Sæsonen startede med tre sejre i træk for FC Midtjylland, men det har ikke været en dans på roser for “ulvene” siden.
Fire nederlag i de seneste seks kampe er det blevet til for Thomas Thomasbergs tropper. Det seneste på hjemmebane mod Brøndby IF, og håbet om, at FC Midtjylland kan blande sig i Superligaens topstrid svinder lige så stille ind.
Tipsbladets kommentator Stig Tøfting mener i hvert fald ikke, at FC Midtjylland har vist, at de er en udfordrer til de forsvarende mestre fra FC København.
– Det er ikke den mest fantastiske start, jeg har set de her Midtjylland-gutter få. Jo jo, Aral Simsir har spillet fantastisk, lavet gode mål og generelt været god, og Franculino har været en åbenbaring at se. Men FC Midtjylland har ikke vist skræmmende tegn på at være mesterskabsbejlere, siger “Tøffe”.
FC Midtjylland solgte i januar den offensive midtbanespiller Evander til amerikansk fodbold, men midtjyderne har aldrig hentet en direkte afløser i form af en midtbanespiller med klare spidskompetencer fremad i banen.
Og det er et problem, at midtbanen nu mangler den kreativitet, brasilianeren kom med, lyder vurderingen.
– Når man kigger på midtbanen, er det også mere rugbrød end finesse. I går spiller de med Emiliano Martinez, Kristoffer Olsson og Charles, og der er også Oliver Sørensen og Armin Gigovic. Jeg er bare ikke overbevist, siger Tøfting og uddyber:
– Spillerne kan godt arbejde. Lungerne er i orden, så de kan løbe, og der er nogle ting, som er okay. Bare ikke til at blive mester, vil jeg sige. Det ser jo heller ikke ud til at forsvaret er helt lukket af, og et ordentligt forsvar skal du have for at blive mester.
– Det er ikke sådan, at jeg ville sidde med det største smil på læben, hvis jeg var øverste ansvarlig i FC Midtjylland. Jeg ville have nogle betænkeligheder, når jeg kigger på holdet og startopstillingen.
"Tror du selv på den?"
Aral Simsir er en af dem, der bringer noget finesse ind på det her hold. Hvor vigtig er han for FC Midtjyllands spil?
– Simsir er meget vigtig og dygtig. Men den her kamp i går får mig til at tænke på deres sidste kamp mod Brøndby, hvor det var Gustav Isaksen, der var stjernen. Dengang gjorde Brøndby det samme, som mod Simsir i går: De sætter bare to-tre mand på ham og går til ham, så der ikke kommer noget fra den kant. Og hvad sker der så efterfølgende? Så er de for nemme at stække. FC Midtjylland har ikke så mange kort at spille på.
Derfor forventer Stig Tøfting også, at der kommer forstærkninger til den midtjyske offensiv, før transfervinduet klapper i om små 10 dage.
– Jeg tror, de forstærker sig. Med den her trup, de har nu, har de ikke nok kreative kræfter til at kunne indtage toppen af Superligaen og blande sig. Og det er jo det, de vil, fastslår den tidligere landsholdsspiller.
Til søndagens kamp mod Brøndby IF havde FC Midtjylland ellers en spiller på bænken, der i teorien burde kunne levere noget kreativt, nemlig rekordkøbet Marrony. Det er dog ikke en mand, Tipsbladets kommentator har meget tiltro til.
– Tror du selv på den?, griner “Tøffe”.
– Det er ikke, fordi han har fået mange chancer, men jeg synes heller ikke, jeg har set noget dér, som skulle indikere, at han er løsningen.
– Cho er mere spændende og interessant. Jeg tror, at økonomisk har det været et godt stunt med ham, men der er også kvalitet i ham. Han er farlig inde i boksen. Nu fik han en skade, og det kan vi ikke sige, hvor alvorligt det er, men der har man Junior Brumado tilbage som en fin afløser. Han er et langt bedre alternativ end Marrony.
FC Midtjylland skal forsøge at komme tilbage på sejrssporet torsdag, når de møder Legia Warszawa i Conference League-kvalifikationen. Derefter venter et svært udebaneopgør mod FC Nordsjælland i Superligaen.
Rundens top
– Det må være Silkeborg IF. At slå FC Nordsjælland, der lå nummer et med fire sejre i fire kampe og en målscore på 15-3 før søndag, det er godt nok en flot skalp at få! Silkeborg er et helt andet hold, når de spiller på det kunstgræs. Det er der ingen tvivl om. Godt mål af Alexander Lind også.
Rundens flop
– Vi er nødt til at kigge på Randers FC. Man fik stoppet blødningen i forhold til de store nederlag, men man kan ikke være tilfredse i det kronjyske. Nu er det 11 kampe uden sejr under Rasmus Bertelsen… Det er mildest talt ikke godt, så dem kan vi roligt udnævne til rundens flop.
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
NYHEDER
Går langt ned i løn
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
Wrexham slår Premier League-klub
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
NYHEDER
Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
TOPNYHED
Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
LIGE NU