Ung amerikaner vil overtage Wayne Rooneys klub

34-ĂĄrig forretningsmand skriver i brev, at han arbejder pĂĄ at overtage historisk klub ledet af Wayne Rooney.



Den kriseramte fodboldklub Derby County kan muligvis snart fĂĄ ny ejer.

Således har den amerikanske forretningsmand Chris Kirchner mandag bekræftet, at han er interesseret i et købe Championship-klubben.

Det sker i et ĂĄbent brev til klubbens fans, som bliver bragt i avisen Derby Telegraph.

Derby County, hvis manager er Manchester United-legenden Wayne Rooney, blev sat under administration i september som følge af økonomiske problemer.

Klubben fik i den forbindelse fratrukket 12 point, hvilket har efterladt holdet på sidstepladsen i Englands næstbedste række.

34-årige Chris Kirchner har tjent sin formue som stifter af logistikplatformen Slync.io. Han skriver i brevet, at han har tænkt sig at bringe Derby ud af administration, og at han vil bede English Football League (EFL), der er de lavere divisioners organisation, om godkendelse til at blive klubbens nye ejer.

– På nuværende tidspunkt er administrationsprocessen kompleks. Men jeg har informeret administratorerne om, at jeg er villig til at overkomme disse udfordringer, skriver amerikaneren.

– Jeg har tydeligvis kun lige taget hul på det arbejde, der skal finde sted med administratorerne og EFL. Jeg har respekt for disse mekanismer.

– Ikke desto mindre har mit hold og jeg allerede haft samtaler med alle parterne for at finde ud af, hvor vi begynder, lyder det videre.

Chris Kirchner tilføjer i brevet, at han var at finde på lægterne, da Derby i sidste uge spillede 2-2 med Luton på hjemmebane.

Som følge af at klubben er sat under administration, er Derby County for tiden underlagt et transferforbud.

Klubben, der er en af de ældste i det engelske fodboldsystem, har seks point op til Cardiff City på den sidste plads over nedrykningsstregen i The Championship.

/ritzau/Reuters







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Reagerer pĂĄ Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

AaB fĂĄr bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser

Riemer: ‘MĂĄlt pĂĄ form burde jeg ikke udtage ham’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Vildt forĂĄr i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur pĂĄ mig’

AGF kan ende med millionregning, men…

Færdig som cheftræner i Real Madrid



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FCK-træner roser Felix Beijmo