Ung amerikaner vil overtage Wayne Rooneys klub

34-årig forretningsmand skriver i brev, at han arbejder på at overtage historisk klub ledet af Wayne Rooney.



Den kriseramte fodboldklub Derby County kan muligvis snart få ny ejer.

Således har den amerikanske forretningsmand Chris Kirchner mandag bekræftet, at han er interesseret i et købe Championship-klubben.

Det sker i et åbent brev til klubbens fans, som bliver bragt i avisen Derby Telegraph.

Derby County, hvis manager er Manchester United-legenden Wayne Rooney, blev sat under administration i september som følge af økonomiske problemer.

Klubben fik i den forbindelse fratrukket 12 point, hvilket har efterladt holdet på sidstepladsen i Englands næstbedste række.

34-årige Chris Kirchner har tjent sin formue som stifter af logistikplatformen Slync.io. Han skriver i brevet, at han har tænkt sig at bringe Derby ud af administration, og at han vil bede English Football League (EFL), der er de lavere divisioners organisation, om godkendelse til at blive klubbens nye ejer.

– På nuværende tidspunkt er administrationsprocessen kompleks. Men jeg har informeret administratorerne om, at jeg er villig til at overkomme disse udfordringer, skriver amerikaneren.

– Jeg har tydeligvis kun lige taget hul på det arbejde, der skal finde sted med administratorerne og EFL. Jeg har respekt for disse mekanismer.

– Ikke desto mindre har mit hold og jeg allerede haft samtaler med alle parterne for at finde ud af, hvor vi begynder, lyder det videre.

Chris Kirchner tilføjer i brevet, at han var at finde på lægterne, da Derby i sidste uge spillede 2-2 med Luton på hjemmebane.

Som følge af at klubben er sat under administration, er Derby County for tiden underlagt et transferforbud.

Klubben, der er en af de ældste i det engelske fodboldsystem, har seks point op til Cardiff City på den sidste plads over nedrykningsstregen i The Championship.

/ritzau/Reuters







LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

AGF sluttede af med et brag

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Færdig: Nu er han rejst til København

Hold nu kæft, hvor er han god!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

“Brøndby er skræddersyet til ham”

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

LIVE: Superligaen sluttede med stort drama

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Teaser for ny AGF-aftale

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Så er det officielt

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Salah sender særlig besked

– Niels Frederiksen er en legende!

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Knuser Silkeborg i afskedskamp