Ung amerikaner vil overtage Wayne Rooneys klub

34-årig forretningsmand skriver i brev, at han arbejder på at overtage historisk klub ledet af Wayne Rooney.



Den kriseramte fodboldklub Derby County kan muligvis snart få ny ejer.

Således har den amerikanske forretningsmand Chris Kirchner mandag bekræftet, at han er interesseret i et købe Championship-klubben.

Det sker i et åbent brev til klubbens fans, som bliver bragt i avisen Derby Telegraph.

Derby County, hvis manager er Manchester United-legenden Wayne Rooney, blev sat under administration i september som følge af økonomiske problemer.

Klubben fik i den forbindelse fratrukket 12 point, hvilket har efterladt holdet på sidstepladsen i Englands næstbedste række.

34-årige Chris Kirchner har tjent sin formue som stifter af logistikplatformen Slync.io. Han skriver i brevet, at han har tænkt sig at bringe Derby ud af administration, og at han vil bede English Football League (EFL), der er de lavere divisioners organisation, om godkendelse til at blive klubbens nye ejer.

– På nuværende tidspunkt er administrationsprocessen kompleks. Men jeg har informeret administratorerne om, at jeg er villig til at overkomme disse udfordringer, skriver amerikaneren.

– Jeg har tydeligvis kun lige taget hul på det arbejde, der skal finde sted med administratorerne og EFL. Jeg har respekt for disse mekanismer.

– Ikke desto mindre har mit hold og jeg allerede haft samtaler med alle parterne for at finde ud af, hvor vi begynder, lyder det videre.

Chris Kirchner tilføjer i brevet, at han var at finde på lægterne, da Derby i sidste uge spillede 2-2 med Luton på hjemmebane.

Som følge af at klubben er sat under administration, er Derby County for tiden underlagt et transferforbud.

Klubben, der er en af de ældste i det engelske fodboldsystem, har seks point op til Cardiff City på den sidste plads over nedrykningsstregen i The Championship.

/ritzau/Reuters






Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Smider Salah-bombe

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Han er færdig i Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Patrick Dorgu er med

Stjerne alvorligt skadet – misser VM