Den kriseramte fodboldklub Derby County kan muligvis snart få ny ejer.
Således har den amerikanske forretningsmand Chris Kirchner mandag bekræftet, at han er interesseret i et købe Championship-klubben.
Det sker i et åbent brev til klubbens fans, som bliver bragt i avisen Derby Telegraph.
Derby County, hvis manager er Manchester United-legenden Wayne Rooney, blev sat under administration i september som følge af økonomiske problemer.
Klubben fik i den forbindelse fratrukket 12 point, hvilket har efterladt holdet på sidstepladsen i Englands næstbedste række.
34-årige Chris Kirchner har tjent sin formue som stifter af logistikplatformen Slync.io. Han skriver i brevet, at han har tænkt sig at bringe Derby ud af administration, og at han vil bede English Football League (EFL), der er de lavere divisioners organisation, om godkendelse til at blive klubbens nye ejer.
– På nuværende tidspunkt er administrationsprocessen kompleks. Men jeg har informeret administratorerne om, at jeg er villig til at overkomme disse udfordringer, skriver amerikaneren.
– Jeg har tydeligvis kun lige taget hul på det arbejde, der skal finde sted med administratorerne og EFL. Jeg har respekt for disse mekanismer.
– Ikke desto mindre har mit hold og jeg allerede haft samtaler med alle parterne for at finde ud af, hvor vi begynder, lyder det videre.
Chris Kirchner tilføjer i brevet, at han var at finde på lægterne, da Derby i sidste uge spillede 2-2 med Luton på hjemmebane.
Som følge af at klubben er sat under administration, er Derby County for tiden underlagt et transferforbud.
Klubben, der er en af de ældste i det engelske fodboldsystem, har seks point op til Cardiff City på den sidste plads over nedrykningsstregen i The Championship.
/ritzau/Reuters
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
FCK præsenterer ny Director of Football
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
OPTAKT
Skotland – Brasilien
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
OPTAKT
Marokko – Haiti
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte på vej?
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Dansk træner reagerer på VM-nederlag
AVIS
