Ten Hag: Var ikke os selv i anden halvleg

Erik ten Hag er sur og skuffet, efter at han måtte se sit hold, Manchester United, tabe 0-7 til Liverpool.



Skuffelse. Vrede.

Det er det, der præger Manchester United Erik ten Hag, efter at han søndag måtte se sit hold lide et historisk nederlag til ærkerivalen Liverpool.

United, der ellers har leveret det ene flotte resultat efter det andet i 2023, blev ydmyget af Liverpool, som vandt 7-0.

Især i anden halvleg, der startede med 1-0 på måltavlen, gik det helt galt for gæsterne på Anfield.

– Jeg synes, vi spillede en udmærket første halvleg. Vi lavede en enkelt fejl i vores defensive organisation lige før pausen, siger Erik ten Hag til BBC.

– I anden halvleg var vi ikke os selv. Det var ikke vores standard. Vi spillede ikke som et hold. Det var uprofessionelt. Jeg er sur. Helt klart.

United havde inden kampen ikke tabt siden slutningen af januar og før det ikke siden starten af november.

– Jeg er overrasket, fordi i de seneste uger og måneder har jeg set det her hold være modstandsdygtig og med en vinderattitude, siger ten Hag.

– I anden halvleg havde vi overhovedet ikke vinderattitude. Vi holdt os ikke til planen, og vi gjorde ikke vores arbejde. Vi løb ikke med tilbage, og det var virkelig uprofessionelt.

– Det her er helt klart et hårdt tilbageslag, og det er uacceptabelt. Jeg er virkelig skuffet og sur over det. Det er et virkelighedstjek.

Over for Sky Sports kalder Bruno Fernandes nederlaget for frustrerende, skuffende og trist.

– Der er ikke langt mellem kampene lige nu. Vi har haft tilbageslag før, og vi har rejst os hurtigt igen. Det er det, der kendetegner Manchester United. Vi kan ryge ned, men vi er nødt til at rejse os igen med det samme, siger den portugisiske kreatør.

Nederlaget var en tangering af det største nogensinde i Uniteds historie og det største nogensinde til ærkerivalen Liverpool.

/ritzau/







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

10. gang i træk

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

El Clásico kan afgøre det hele

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

FC Midtjylland – Viborg FF