Skuffelse. Vrede.
Det er det, der præger Manchester United Erik ten Hag, efter at han søndag måtte se sit hold lide et historisk nederlag til ærkerivalen Liverpool.
United, der ellers har leveret det ene flotte resultat efter det andet i 2023, blev ydmyget af Liverpool, som vandt 7-0.
Især i anden halvleg, der startede med 1-0 på måltavlen, gik det helt galt for gæsterne på Anfield.
– Jeg synes, vi spillede en udmærket første halvleg. Vi lavede en enkelt fejl i vores defensive organisation lige før pausen, siger Erik ten Hag til BBC.
– I anden halvleg var vi ikke os selv. Det var ikke vores standard. Vi spillede ikke som et hold. Det var uprofessionelt. Jeg er sur. Helt klart.
United havde inden kampen ikke tabt siden slutningen af januar og før det ikke siden starten af november.
– Jeg er overrasket, fordi i de seneste uger og måneder har jeg set det her hold være modstandsdygtig og med en vinderattitude, siger ten Hag.
– I anden halvleg havde vi overhovedet ikke vinderattitude. Vi holdt os ikke til planen, og vi gjorde ikke vores arbejde. Vi løb ikke med tilbage, og det var virkelig uprofessionelt.
– Det her er helt klart et hårdt tilbageslag, og det er uacceptabelt. Jeg er virkelig skuffet og sur over det. Det er et virkelighedstjek.
Over for Sky Sports kalder Bruno Fernandes nederlaget for frustrerende, skuffende og trist.
– Der er ikke langt mellem kampene lige nu. Vi har haft tilbageslag før, og vi har rejst os hurtigt igen. Det er det, der kendetegner Manchester United. Vi kan ryge ned, men vi er nødt til at rejse os igen med det samme, siger den portugisiske kreatør.
Nederlaget var en tangering af det største nogensinde i Uniteds historie og det største nogensinde til ærkerivalen Liverpool.
/ritzau/
LIVE
LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER