Ten Hag: Var ikke os selv i anden halvleg

Erik ten Hag er sur og skuffet, efter at han måtte se sit hold, Manchester United, tabe 0-7 til Liverpool.



Skuffelse. Vrede.

Det er det, der præger Manchester United Erik ten Hag, efter at han søndag måtte se sit hold lide et historisk nederlag til ærkerivalen Liverpool.

United, der ellers har leveret det ene flotte resultat efter det andet i 2023, blev ydmyget af Liverpool, som vandt 7-0.

Især i anden halvleg, der startede med 1-0 på måltavlen, gik det helt galt for gæsterne på Anfield.

– Jeg synes, vi spillede en udmærket første halvleg. Vi lavede en enkelt fejl i vores defensive organisation lige før pausen, siger Erik ten Hag til BBC.

– I anden halvleg var vi ikke os selv. Det var ikke vores standard. Vi spillede ikke som et hold. Det var uprofessionelt. Jeg er sur. Helt klart.

United havde inden kampen ikke tabt siden slutningen af januar og før det ikke siden starten af november.

– Jeg er overrasket, fordi i de seneste uger og måneder har jeg set det her hold være modstandsdygtig og med en vinderattitude, siger ten Hag.

– I anden halvleg havde vi overhovedet ikke vinderattitude. Vi holdt os ikke til planen, og vi gjorde ikke vores arbejde. Vi løb ikke med tilbage, og det var virkelig uprofessionelt.

– Det her er helt klart et hårdt tilbageslag, og det er uacceptabelt. Jeg er virkelig skuffet og sur over det. Det er et virkelighedstjek.

Over for Sky Sports kalder Bruno Fernandes nederlaget for frustrerende, skuffende og trist.

– Der er ikke langt mellem kampene lige nu. Vi har haft tilbageslag før, og vi har rejst os hurtigt igen. Det er det, der kendetegner Manchester United. Vi kan ryge ned, men vi er nødt til at rejse os igen med det samme, siger den portugisiske kreatør.

Nederlaget var en tangering af det største nogensinde i Uniteds historie og det største nogensinde til ærkerivalen Liverpool.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tv-vært stopper på Viaplay

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

I dialog om Albert Grønbæk

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil