Skuffelse. Vrede.
Det er det, der præger Manchester United Erik ten Hag, efter at han søndag måtte se sit hold lide et historisk nederlag til ærkerivalen Liverpool.
United, der ellers har leveret det ene flotte resultat efter det andet i 2023, blev ydmyget af Liverpool, som vandt 7-0.
Især i anden halvleg, der startede med 1-0 på måltavlen, gik det helt galt for gæsterne på Anfield.
– Jeg synes, vi spillede en udmærket første halvleg. Vi lavede en enkelt fejl i vores defensive organisation lige før pausen, siger Erik ten Hag til BBC.
– I anden halvleg var vi ikke os selv. Det var ikke vores standard. Vi spillede ikke som et hold. Det var uprofessionelt. Jeg er sur. Helt klart.
United havde inden kampen ikke tabt siden slutningen af januar og før det ikke siden starten af november.
– Jeg er overrasket, fordi i de seneste uger og måneder har jeg set det her hold være modstandsdygtig og med en vinderattitude, siger ten Hag.
– I anden halvleg havde vi overhovedet ikke vinderattitude. Vi holdt os ikke til planen, og vi gjorde ikke vores arbejde. Vi løb ikke med tilbage, og det var virkelig uprofessionelt.
– Det her er helt klart et hårdt tilbageslag, og det er uacceptabelt. Jeg er virkelig skuffet og sur over det. Det er et virkelighedstjek.
Over for Sky Sports kalder Bruno Fernandes nederlaget for frustrerende, skuffende og trist.
– Der er ikke langt mellem kampene lige nu. Vi har haft tilbageslag før, og vi har rejst os hurtigt igen. Det er det, der kendetegner Manchester United. Vi kan ryge ned, men vi er nødt til at rejse os igen med det samme, siger den portugisiske kreatør.
Nederlaget var en tangering af det største nogensinde i Uniteds historie og det største nogensinde til ærkerivalen Liverpool.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS