De har flere dygtige angribere, og i denne opstart til forårssæsonen i Superligaen har OB-træner Andreas Alm endnu en til rådighed.
Angriber Sander Svendsen er vendt retur efter et lejeophold, og den norske frontløber har talt med Stemmer fra Ådalen om sin fremtid.
Den 24-årige nordmand har været udlejet fra OB siden oktober 2020. Først til Brann, og siden blev han udlejet af et par omgange til Odds BK.
Sander Svendsen har fortsat halvandet år igen af aftalen med OB, og selv om han leverede godt i torsdagens testkamp mod FC Fredericia og scorede i sejren på 2-1, har han stadig en usikker fremtid i klubben.
Og det virker i øjeblikket ikke til, at der er noget, der er udelukket omkring Sander Svendsens fremtid.
– Jeg tager det dag for dag, og så må vi se, hvad der sker. Nu er jeg OB-spiller, og jeg forholder mig til det, og så må vi se. Klubben og jeg har ikke talt så meget, men vi har haft dialog. De første dage har handlet om at komme tilbage og lære det nye system og den nye træner at kende. Alt er nyt. Så må vi se, hvad der sker. Det er sådan, situationen er nu. Jeg tager en dag ad gangen, siger angriberen til Stemmer fra Ådalen.
Sander Svendsen kom til klubben fra Hammarby i 2019, men efter en god start gled han længere og længere væk fra startopstillingen under Jakob Michelsen. Og Andreas Alm gjorde heller ikke brug af nordmanden i efteråret, hvor han altså blev udlejet til Odds BK.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Klar besked om AGF
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
EKSKLUSIVT
