Usikker fremtid i OB: Vi må se, hvad der sker

OB-angriber har været udlejet, men er nu tilbage i den fynske klub. Han scorede i en testkamp torsdag, men fremtiden er fortsat usikker.



De har flere dygtige angribere, og i denne opstart til forårssæsonen i Superligaen har OB-træner Andreas Alm endnu en til rådighed. 

Angriber Sander Svendsen er vendt retur efter et lejeophold, og den norske frontløber har talt med Stemmer fra Ådalen om sin fremtid.

Den 24-årige nordmand har været udlejet fra OB siden oktober 2020. Først til Brann, og siden blev han udlejet af et par omgange til Odds BK. 

Sander Svendsen har fortsat halvandet år igen af aftalen med OB, og selv om han leverede godt i torsdagens testkamp mod FC Fredericia og scorede i sejren på 2-1, har han stadig en usikker fremtid i klubben.

Og det virker i øjeblikket ikke til, at der er noget, der er udelukket omkring Sander Svendsens fremtid.

– Jeg tager det dag for dag, og så må vi se, hvad der sker. Nu er jeg OB-spiller, og jeg forholder mig til det, og så må vi se. Klubben og jeg har ikke talt så meget, men vi har haft dialog. De første dage har handlet om at komme tilbage og lære det nye system og den nye træner at kende. Alt er nyt. Så må vi se, hvad der sker. Det er sådan, situationen er nu. Jeg tager en dag ad gangen, siger angriberen til Stemmer fra Ådalen.

Sander Svendsen kom til klubben fra Hammarby i 2019, men efter en god start gled han længere og længere væk fra startopstillingen under Jakob Michelsen. Og Andreas Alm gjorde heller ikke brug af nordmanden i efteråret, hvor han altså blev udlejet til Odds BK.







LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Scorer kassen på dansk drømmeskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

De jagter Henrik Meister

Monsterbud på vej

Medier sender ham hjem til AGF

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Afslører: Dolberg sat til salg

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta