De har flere dygtige angribere, og i denne opstart til forårssæsonen i Superligaen har OB-træner Andreas Alm endnu en til rådighed.
Angriber Sander Svendsen er vendt retur efter et lejeophold, og den norske frontløber har talt med Stemmer fra Ådalen om sin fremtid.
Den 24-årige nordmand har været udlejet fra OB siden oktober 2020. Først til Brann, og siden blev han udlejet af et par omgange til Odds BK.
Sander Svendsen har fortsat halvandet år igen af aftalen med OB, og selv om han leverede godt i torsdagens testkamp mod FC Fredericia og scorede i sejren på 2-1, har han stadig en usikker fremtid i klubben.
Og det virker i øjeblikket ikke til, at der er noget, der er udelukket omkring Sander Svendsens fremtid.
– Jeg tager det dag for dag, og så må vi se, hvad der sker. Nu er jeg OB-spiller, og jeg forholder mig til det, og så må vi se. Klubben og jeg har ikke talt så meget, men vi har haft dialog. De første dage har handlet om at komme tilbage og lære det nye system og den nye træner at kende. Alt er nyt. Så må vi se, hvad der sker. Det er sådan, situationen er nu. Jeg tager en dag ad gangen, siger angriberen til Stemmer fra Ådalen.
Sander Svendsen kom til klubben fra Hammarby i 2019, men efter en god start gled han længere og længere væk fra startopstillingen under Jakob Michelsen. Og Andreas Alm gjorde heller ikke brug af nordmanden i efteråret, hvor han altså blev udlejet til Odds BK.
LIVE
LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Færdig i Real Madrid
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
AVIS
