Usikker fremtid i OB: Vi må se, hvad der sker

OB-angriber har været udlejet, men er nu tilbage i den fynske klub. Han scorede i en testkamp torsdag, men fremtiden er fortsat usikker.



De har flere dygtige angribere, og i denne opstart til forårssæsonen i Superligaen har OB-træner Andreas Alm endnu en til rådighed. 

Angriber Sander Svendsen er vendt retur efter et lejeophold, og den norske frontløber har talt med Stemmer fra Ådalen om sin fremtid.

Den 24-årige nordmand har været udlejet fra OB siden oktober 2020. Først til Brann, og siden blev han udlejet af et par omgange til Odds BK. 

Sander Svendsen har fortsat halvandet år igen af aftalen med OB, og selv om han leverede godt i torsdagens testkamp mod FC Fredericia og scorede i sejren på 2-1, har han stadig en usikker fremtid i klubben.

Og det virker i øjeblikket ikke til, at der er noget, der er udelukket omkring Sander Svendsens fremtid.

– Jeg tager det dag for dag, og så må vi se, hvad der sker. Nu er jeg OB-spiller, og jeg forholder mig til det, og så må vi se. Klubben og jeg har ikke talt så meget, men vi har haft dialog. De første dage har handlet om at komme tilbage og lære det nye system og den nye træner at kende. Alt er nyt. Så må vi se, hvad der sker. Det er sådan, situationen er nu. Jeg tager en dag ad gangen, siger angriberen til Stemmer fra Ådalen.

Sander Svendsen kom til klubben fra Hammarby i 2019, men efter en god start gled han længere og længere væk fra startopstillingen under Jakob Michelsen. Og Andreas Alm gjorde heller ikke brug af nordmanden i efteråret, hvor han altså blev udlejet til Odds BK.





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: DBU-boss stopper

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kræver flere hold i Superligaen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’