De danske mestre fra FC Midtjylland er klar til fjerde runde i pokalturneringen, men der måtte kæmpes hele vejen til slutfløjt for at hjemføre en 1-0-sejr ude over HB Køge.
FCM er inde i et hårdt program for tiden med både gruppekampe i Champions League og Superligaen, og derfor havde cheftræner Brian Priske valgt at spare flere spillere, mens andre var udsendt til landshold.
Den midtjyske trup er dog bred, og selv uden mange af holdets største profiler formåede det stadig at være forholdsvis dominerende.
HB Køge kom frem til lidt muligheder, men det var gæsterne fra Herning, som var bedst og farligst i de første 45 minutter.
Efter flere tilløb kom føringen midtvejs i første halvleg, da nyerhvervelsen Daniel Høegh steg til vejrs og pandede et hjørnespark i nettet i sin debut for Priske tropper.
Føringen burde være blevet udbygget et par gange inden pausen, men et par store afbrændere og stærkt spil af Oskar Snorre i HB Køge-målet holdt målforskellen på et minimum halvvejs.
Det var fortsat FCM, som var bedst efter pausen, og den tidligere landsholdsspiller Lasse Vibe fik en stor chance for at fordoble føringen, men han afsluttede lige over mål i fri position i feltet.
Trods overtaget i chancer formåede mestrene ikke at få lukket kampen, og i stedet skal de prise sig lykkelige for, at der ikke anvendes VAR i pokalturneringen.
Med et kvarters tid igen var der kraftige appeller for straffespark fra hjemmeholdet, og de langsomme gengivelser viste, at der bestemt var noget om snakken.
HB Køge fik imidlertid færden af, at kampen måske kunne tvinges i forlænget spilletid.
Sydsjællænderne forsøgte at presse på mod slutningen, og det blev også til tilløb til flere chancer i de sidste ti minutter.
Den helt åbne chance kom dog aldrig trods lidt usikkerhed i favoritternes bageste række mod afslutningen. Derfor kunne Brian Priske konstatere, at han og spillerne fortsat har tre turneringer at fokusere på.
I Gladsaxe var der tale om en gentagelse af pokalfinalen fra 1999 mellem AB og AaB, og også her løb holdet med superligastatus med en sejr.
AB kom ellers foran på et mål af Mathias Kisum efter ti minutter, men Jores Okore og Kasper Kusk slog til i den anden ende før pausen. AB brændte et straffespark i anden halvleg og fik ikke scoret. Dermed tog AaB en sejr på 2-1.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Klar tale: Han bør fyres nu
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Alexander Lind blæst bagover
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie
Av, FCK! Her er de værst af alle
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Det har hjemsøgt Højbjerg
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
