Daniel Høegh sender FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Det var ikke smukt eller overbevisende, men FCM er videre i pokalturneringen efter 1-0 over HB Køge.



De danske mestre fra FC Midtjylland er klar til fjerde runde i pokalturneringen, men der måtte kæmpes hele vejen til slutfløjt for at hjemføre en 1-0-sejr ude over HB Køge.

FCM er inde i et hårdt program for tiden med både gruppekampe i Champions League og Superligaen, og derfor havde cheftræner Brian Priske valgt at spare flere spillere, mens andre var udsendt til landshold.

Den midtjyske trup er dog bred, og selv uden mange af holdets største profiler formåede det stadig at være forholdsvis dominerende.

HB Køge kom frem til lidt muligheder, men det var gæsterne fra Herning, som var bedst og farligst i de første 45 minutter.

Efter flere tilløb kom føringen midtvejs i første halvleg, da nyerhvervelsen Daniel Høegh steg til vejrs og pandede et hjørnespark i nettet i sin debut for Priske tropper.

Føringen burde være blevet udbygget et par gange inden pausen, men et par store afbrændere og stærkt spil af Oskar Snorre i HB Køge-målet holdt målforskellen på et minimum halvvejs.

Det var fortsat FCM, som var bedst efter pausen, og den tidligere landsholdsspiller Lasse Vibe fik en stor chance for at fordoble føringen, men han afsluttede lige over mål i fri position i feltet.

Trods overtaget i chancer formåede mestrene ikke at få lukket kampen, og i stedet skal de prise sig lykkelige for, at der ikke anvendes VAR i pokalturneringen.

Med et kvarters tid igen var der kraftige appeller for straffespark fra hjemmeholdet, og de langsomme gengivelser viste, at der bestemt var noget om snakken.

HB Køge fik imidlertid færden af, at kampen måske kunne tvinges i forlænget spilletid.

Sydsjællænderne forsøgte at presse på mod slutningen, og det blev også til tilløb til flere chancer i de sidste ti minutter.

Den helt åbne chance kom dog aldrig trods lidt usikkerhed i favoritternes bageste række mod afslutningen. Derfor kunne Brian Priske konstatere, at han og spillerne fortsat har tre turneringer at fokusere på.

I Gladsaxe var der tale om en gentagelse af pokalfinalen fra 1999 mellem AB og AaB, og også her løb holdet med superligastatus med en sejr.

AB kom ellers foran på et mål af Mathias Kisum efter ti minutter, men Jores Okore og Kasper Kusk slog til i den anden ende før pausen. AB brændte et straffespark i anden halvleg og fik ikke scoret. Dermed tog AaB en sejr på 2-1.

/ritzau/





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpekøb retur til FC København?

Brøndby tog vigtig overtidssejr

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Positive forhandlinger med Nartey

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske