Daniel Høegh sender FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Det var ikke smukt eller overbevisende, men FCM er videre i pokalturneringen efter 1-0 over HB Køge.



De danske mestre fra FC Midtjylland er klar til fjerde runde i pokalturneringen, men der måtte kæmpes hele vejen til slutfløjt for at hjemføre en 1-0-sejr ude over HB Køge.

FCM er inde i et hårdt program for tiden med både gruppekampe i Champions League og Superligaen, og derfor havde cheftræner Brian Priske valgt at spare flere spillere, mens andre var udsendt til landshold.

Den midtjyske trup er dog bred, og selv uden mange af holdets største profiler formåede det stadig at være forholdsvis dominerende.

HB Køge kom frem til lidt muligheder, men det var gæsterne fra Herning, som var bedst og farligst i de første 45 minutter.

Efter flere tilløb kom føringen midtvejs i første halvleg, da nyerhvervelsen Daniel Høegh steg til vejrs og pandede et hjørnespark i nettet i sin debut for Priske tropper.

Føringen burde være blevet udbygget et par gange inden pausen, men et par store afbrændere og stærkt spil af Oskar Snorre i HB Køge-målet holdt målforskellen på et minimum halvvejs.

Det var fortsat FCM, som var bedst efter pausen, og den tidligere landsholdsspiller Lasse Vibe fik en stor chance for at fordoble føringen, men han afsluttede lige over mål i fri position i feltet.

Trods overtaget i chancer formåede mestrene ikke at få lukket kampen, og i stedet skal de prise sig lykkelige for, at der ikke anvendes VAR i pokalturneringen.

Med et kvarters tid igen var der kraftige appeller for straffespark fra hjemmeholdet, og de langsomme gengivelser viste, at der bestemt var noget om snakken.

HB Køge fik imidlertid færden af, at kampen måske kunne tvinges i forlænget spilletid.

Sydsjællænderne forsøgte at presse på mod slutningen, og det blev også til tilløb til flere chancer i de sidste ti minutter.

Den helt åbne chance kom dog aldrig trods lidt usikkerhed i favoritternes bageste række mod afslutningen. Derfor kunne Brian Priske konstatere, at han og spillerne fortsat har tre turneringer at fokusere på.

I Gladsaxe var der tale om en gentagelse af pokalfinalen fra 1999 mellem AB og AaB, og også her løb holdet med superligastatus med en sejr.

AB kom ellers foran på et mål af Mathias Kisum efter ti minutter, men Jores Okore og Kasper Kusk slog til i den anden ende før pausen. AB brændte et straffespark i anden halvleg og fik ikke scoret. Dermed tog AaB en sejr på 2-1.

/ritzau/



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Nu er han gratis – på vej til OB?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Bo Henriksen fyret

Dybt skuffet og trist

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Freiburg nupper pokalsejr

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes