Utilfreds: Vi spiller med håndbremsen trukket

FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg var glad for FCM's comeback i slut-minutterne mod FC Nordsjælland men ikke så meget andet i de første 70 minutter.



HERNING (Tipsbladet): De gik fra 0-3 til 2-3 i de sidste minutter af kampen, men tilfreds var FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg bestemt ikke, efter medaljeslutspillet åbnede med nul point hjemme i Herning.

Med nederlaget i Herning gik Brøndby IF på førstepladsen takket være en dramatisk sidsteøjebliks-sejr over FC København i derbyet i timerne forinden, og FC Midtjylland havde svært ved at skabe chancer især i 1. halvleg, hvor man fik overladt meget af initiativet af et FC Nordsjælland-hold, der forsvarede sig godt fra et dybt udgangspunkt.

– Man sad sådan lidt med en fornemmelse af, at der blev spillet lidt for meget med håndbremsen trukket, siger Thomas Thomasberg.

– Vi skaber nok situationer, vi havde nok dødbolde i den første time. Men vi må konstatere, at der ikke kom nok farlige situationer ud af det.

FC Midtjylland havde, ikke for første gang i sæsonen, svært ved at skabe chancer i etableret spil med mange afleveringer, men det burde efter Thomas Thomasbergs vurdering ikke have holdt FCM til så få store chancer og kvalificerede afslutninger før slutfasen.

– Jeg er egentlig ligeglad med, hvor mange afleveringer vi har. Hvis vi kan skabe et antal chancer ved at gøre det på den her måde, som vi gør til sidst, så har jeg absolut ingen problem i det.

– Men jeg savner, at vi spiller et par afleveringer til, inden man smider bolden frem. Der er nogle situationer, der ender i ingenting, men som vi burde have fået noget ud af, siger Thomas Thomasberg, der ikke ville bebrejde Mads Bech Sørensen for den store fejl ved den tværaflevering, der gav FC Nordsjælland det afgørende mål til 2-0.

– Vi kom fint fra land i 2. halvleg, og så står den pludselig både 2-0 og 3-0. At Mads Bech lavede den fejl, det er en del af gamet, selvom vi selvfølgelig gerne skal undgå det, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjyllands næste opgave er i Århus på søndag mod AGF.





På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

FC København interesseret i denne angriber

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Vild med ny Eriksen-løsning

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

FC København tager vild sejr i Champions League

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Trist Kvistgaarden-melding

Brøndbys store karantænemareridt

Køber sig ind i dansk klub

De vil hente Andreas Maxsø

Lothar Matthaüs storroser dansker

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Peger på mulig gave til FCK

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Rigtig dårlig melding

FCM-stjerne færdig for i år

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK