Utilfreds: Vi spiller med håndbremsen trukket

FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg var glad for FCM's comeback i slut-minutterne mod FC Nordsjælland men ikke så meget andet i de første 70 minutter.



HERNING (Tipsbladet): De gik fra 0-3 til 2-3 i de sidste minutter af kampen, men tilfreds var FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg bestemt ikke, efter medaljeslutspillet åbnede med nul point hjemme i Herning.

Med nederlaget i Herning gik Brøndby IF på førstepladsen takket være en dramatisk sidsteøjebliks-sejr over FC København i derbyet i timerne forinden, og FC Midtjylland havde svært ved at skabe chancer især i 1. halvleg, hvor man fik overladt meget af initiativet af et FC Nordsjælland-hold, der forsvarede sig godt fra et dybt udgangspunkt.

– Man sad sådan lidt med en fornemmelse af, at der blev spillet lidt for meget med håndbremsen trukket, siger Thomas Thomasberg.

– Vi skaber nok situationer, vi havde nok dødbolde i den første time. Men vi må konstatere, at der ikke kom nok farlige situationer ud af det.

FC Midtjylland havde, ikke for første gang i sæsonen, svært ved at skabe chancer i etableret spil med mange afleveringer, men det burde efter Thomas Thomasbergs vurdering ikke have holdt FCM til så få store chancer og kvalificerede afslutninger før slutfasen.

– Jeg er egentlig ligeglad med, hvor mange afleveringer vi har. Hvis vi kan skabe et antal chancer ved at gøre det på den her måde, som vi gør til sidst, så har jeg absolut ingen problem i det.

– Men jeg savner, at vi spiller et par afleveringer til, inden man smider bolden frem. Der er nogle situationer, der ender i ingenting, men som vi burde have fået noget ud af, siger Thomas Thomasberg, der ikke ville bebrejde Mads Bech Sørensen for den store fejl ved den tværaflevering, der gav FC Nordsjælland det afgørende mål til 2-0.

– Vi kom fint fra land i 2. halvleg, og så står den pludselig både 2-0 og 3-0. At Mads Bech lavede den fejl, det er en del af gamet, selvom vi selvfølgelig gerne skal undgå det, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjyllands næste opgave er i Århus på søndag mod AGF.





I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Johannes Hoff Thorup er på listen

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Frustreret Premier League-dansker vil væk

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Barcelona rykker fra

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

FC København nærmer sig Ilyas Houira

I svime over Oscar Schwartau

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Store navne kan forlade Brøndby IF

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Intet aftryk!

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

To danskere færdige i norsk klub

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng