Utilfreds: Vi spiller med håndbremsen trukket

FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg var glad for FCM's comeback i slut-minutterne mod FC Nordsjælland men ikke så meget andet i de første 70 minutter.



HERNING (Tipsbladet): De gik fra 0-3 til 2-3 i de sidste minutter af kampen, men tilfreds var FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg bestemt ikke, efter medaljeslutspillet åbnede med nul point hjemme i Herning.

Med nederlaget i Herning gik Brøndby IF på førstepladsen takket være en dramatisk sidsteøjebliks-sejr over FC København i derbyet i timerne forinden, og FC Midtjylland havde svært ved at skabe chancer især i 1. halvleg, hvor man fik overladt meget af initiativet af et FC Nordsjælland-hold, der forsvarede sig godt fra et dybt udgangspunkt.

– Man sad sådan lidt med en fornemmelse af, at der blev spillet lidt for meget med håndbremsen trukket, siger Thomas Thomasberg.

– Vi skaber nok situationer, vi havde nok dødbolde i den første time. Men vi må konstatere, at der ikke kom nok farlige situationer ud af det.

FC Midtjylland havde, ikke for første gang i sæsonen, svært ved at skabe chancer i etableret spil med mange afleveringer, men det burde efter Thomas Thomasbergs vurdering ikke have holdt FCM til så få store chancer og kvalificerede afslutninger før slutfasen.

– Jeg er egentlig ligeglad med, hvor mange afleveringer vi har. Hvis vi kan skabe et antal chancer ved at gøre det på den her måde, som vi gør til sidst, så har jeg absolut ingen problem i det.

– Men jeg savner, at vi spiller et par afleveringer til, inden man smider bolden frem. Der er nogle situationer, der ender i ingenting, men som vi burde have fået noget ud af, siger Thomas Thomasberg, der ikke ville bebrejde Mads Bech Sørensen for den store fejl ved den tværaflevering, der gav FC Nordsjælland det afgørende mål til 2-0.

– Vi kom fint fra land i 2. halvleg, og så står den pludselig både 2-0 og 3-0. At Mads Bech lavede den fejl, det er en del af gamet, selvom vi selvfølgelig gerne skal undgå det, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjyllands næste opgave er i Århus på søndag mod AGF.



Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Skidt melding

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Brøndby er chanceløse

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afvist

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FC København-profil ude med sygdom

Storklub meldes interesseret

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

FC Københavns medejerskab godkendes

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Har I tabt sutten, Brøndby?

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende