Utilfreds: Vi spiller med håndbremsen trukket

FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg var glad for FCM's comeback i slut-minutterne mod FC Nordsjælland men ikke så meget andet i de første 70 minutter.



HERNING (Tipsbladet): De gik fra 0-3 til 2-3 i de sidste minutter af kampen, men tilfreds var FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg bestemt ikke, efter medaljeslutspillet åbnede med nul point hjemme i Herning.

Med nederlaget i Herning gik Brøndby IF på førstepladsen takket være en dramatisk sidsteøjebliks-sejr over FC København i derbyet i timerne forinden, og FC Midtjylland havde svært ved at skabe chancer især i 1. halvleg, hvor man fik overladt meget af initiativet af et FC Nordsjælland-hold, der forsvarede sig godt fra et dybt udgangspunkt.

– Man sad sådan lidt med en fornemmelse af, at der blev spillet lidt for meget med håndbremsen trukket, siger Thomas Thomasberg.

– Vi skaber nok situationer, vi havde nok dødbolde i den første time. Men vi må konstatere, at der ikke kom nok farlige situationer ud af det.

FC Midtjylland havde, ikke for første gang i sæsonen, svært ved at skabe chancer i etableret spil med mange afleveringer, men det burde efter Thomas Thomasbergs vurdering ikke have holdt FCM til så få store chancer og kvalificerede afslutninger før slutfasen.

– Jeg er egentlig ligeglad med, hvor mange afleveringer vi har. Hvis vi kan skabe et antal chancer ved at gøre det på den her måde, som vi gør til sidst, så har jeg absolut ingen problem i det.

– Men jeg savner, at vi spiller et par afleveringer til, inden man smider bolden frem. Der er nogle situationer, der ender i ingenting, men som vi burde have fået noget ud af, siger Thomas Thomasberg, der ikke ville bebrejde Mads Bech Sørensen for den store fejl ved den tværaflevering, der gav FC Nordsjælland det afgørende mål til 2-0.

– Vi kom fint fra land i 2. halvleg, og så står den pludselig både 2-0 og 3-0. At Mads Bech lavede den fejl, det er en del af gamet, selvom vi selvfølgelig gerne skal undgå det, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjyllands næste opgave er i Århus på søndag mod AGF.







LIVE

LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt

‘Vil du være multimillionær?’

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

– Det er et møghold!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

‘Det er en gave for Danmark’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Hele holdet er trygge ved ham

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Spår: Her ender Mohamed Salah

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Højbjerg overvejer stor beslutning

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Her begynder næste sæson i Superligaen

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

‘FC København var en mulighed’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme