Utilfredse AaB-fans til træning: Klart budskab

AaB-forsvarsspilleren Rasmus Thelander erkender da også, at de er nødt til at have respekt for situationen.



AaB har ikke vundet i Superligaen med Marti Cifuentes ved roret, men det har ikke kun været under den spanske cheftræner, at resultaterne har haltet. Faktisk skal man helt tilbage til midten af december for at finde den seneste sejr, hvor man slå Lyngby med 3-2.

Hvis man samtidig ser på de seneste 12 Superliga-kampe, så er det kun blevet til to sejre, og derfor er der nu fare for, at nordjyderne kommer til at kæmpe i bunden, når slutspillet begynder. Den seneste tids problemer er noget, som fansene mærker, og derfor var 35 fans mødt op til AaB’s lørdagstræning. Det skriver Nordjyske.

Her havde fansene taget tre bannere med sig med ordene ‘Vi er her endnu, er I?’, ‘Striberne forpligter’ og ‘Ægte kærlighed gør ondt’.

For AaB-forsvarsspilleren Rasmus Thelander er kritikken fra fansene helt på sin plads, og han understreger da også, at truppen bestemt heller ikke er tilfredse med, hvordan det går. Derfor lægger han op til, at de må arbejde hårdere for at komme igennem den svære periode.

Endvidere er der også et nedrykningsspøgelse, som nærmer sig, som forsvarsprofilen er opmærksom på, fortæller han.

– Jeg er ikke for fin til at erkende, at vi også skal kigge os over skulderen, for der er stadig 13 kampe tilbage og med otte points afstand til nedrykningspladserne, skal vi i den grad have respekt for situationen, siger Rasmus Thelander, som glæder sig over, at fansene er der til at fyre op under dem.

Foruden bannere var der også både fyrværkeri og sang undervejs.

Næste kamp for AaB er på mandag, hvor de møder SønderjyskE. Læs mere om opgøret her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

FC København jagter Romane Amane

Holland – Marokko

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Transferbombe på vej

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’