Utilfredse AaB-fans til træning: Klart budskab

AaB-forsvarsspilleren Rasmus Thelander erkender da også, at de er nødt til at have respekt for situationen.



AaB har ikke vundet i Superligaen med Marti Cifuentes ved roret, men det har ikke kun været under den spanske cheftræner, at resultaterne har haltet. Faktisk skal man helt tilbage til midten af december for at finde den seneste sejr, hvor man slå Lyngby med 3-2.

Hvis man samtidig ser på de seneste 12 Superliga-kampe, så er det kun blevet til to sejre, og derfor er der nu fare for, at nordjyderne kommer til at kæmpe i bunden, når slutspillet begynder. Den seneste tids problemer er noget, som fansene mærker, og derfor var 35 fans mødt op til AaB’s lørdagstræning. Det skriver Nordjyske.

Her havde fansene taget tre bannere med sig med ordene ‘Vi er her endnu, er I?’, ‘Striberne forpligter’ og ‘Ægte kærlighed gør ondt’.

For AaB-forsvarsspilleren Rasmus Thelander er kritikken fra fansene helt på sin plads, og han understreger da også, at truppen bestemt heller ikke er tilfredse med, hvordan det går. Derfor lægger han op til, at de må arbejde hårdere for at komme igennem den svære periode.

Endvidere er der også et nedrykningsspøgelse, som nærmer sig, som forsvarsprofilen er opmærksom på, fortæller han.

– Jeg er ikke for fin til at erkende, at vi også skal kigge os over skulderen, for der er stadig 13 kampe tilbage og med otte points afstand til nedrykningspladserne, skal vi i den grad have respekt for situationen, siger Rasmus Thelander, som glæder sig over, at fansene er der til at fyre op under dem.

Foruden bannere var der også både fyrværkeri og sang undervejs.

Næste kamp for AaB er på mandag, hvor de møder SønderjyskE. Læs mere om opgøret her.





LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Peger på ham som ny Superliga-træner

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

‘Det er slut’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Storklub har kontaktet Brøndby

Supercomputer: De vinder VM

OB jagter tidligere Superliga-profil

Optakt: Mexico – Sydafrika

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Succestræner forlader Premier League-klub