Utilfredse Marseille-fans opfordrer til boykot

En stor gruppe Marseille-fans er gået sammen i kamp mod klubbens ledelse. Nu blander byens borgmester sig.



En stor gruppe Marseille-fans har opfordret til boykot af klubbens merchandise-produkter.

Tilhængerne er utilfredse efter at have modtaget et brev, hvor det fremgår, at klubben overvejer at ophøre en aftale, som sikrer klubbens fans sæsonkort til fordelagtige priser.

Beslutningen kommer som følge af det angreb, flere Marseille-tilhængere begik mod klubbens træningsanlæg 30. januar.

I en samlet pressemeddelelse fra seks fanfraktioner, som tæller 75 procent af de 33.000 sæsonkortholdere, opfordrer fraktionerne til boykot af klubben.

Det skriver det franske nyhedsbureau AFP.

– Vi opfordrer alle, som elsker klubben og ønsker at blive hørt, til at ‘unfollow’ klubben på alle sociale platforme og boykotte alle merchandise-produkter, fremgår det af pressemeddelelsen.

Årsagen til den store utilfredshed blandt tilhængerne skyldes måden, klubbens præsident, Jacques-Henri Eyraud, styrer klubben på. Klubben bliver ikke drevet som en fodboldklub, men mere som en personlig virksomhed, mener tilhængerne.

Marseille-ledelsens brev til fansene bliver også kritiseret af byens borgmester, Benoît Payan.

– Tilhængerne er klubbens sjæl. Denne formelle meddelelse fra bestyrelsen er uforståelig. Det kan ikke være rigtigt, at titusinder af fans skal straffes for en handling fra få personer, der allerede er stillet for retten, skriver borgmesteren på Twitter.

– Jeg har skrevet til Jacques-Henri Eyraud og bedt ham om at berolige tingene.

Ligue 1-klubben er inde i en stor krise – både på banen og udenfor. I de seneste otte opgør er det kun blevet til én sejr i den hjemlige liga.

30. januar stormede flere hundrede vrede tilhængere Marseilles træningsanlæg. Få dage senere blev Andre Villas-Boas suspenderet efter at have tilbudt at trække sig fra posten som cheftræner i Marseille.

/ritzau/







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite del af stor transferplan

PSG – Bayern München

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Smider Salah-bombe

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson svært utilfreds

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Overbevisende: To chok i Parken

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Skidt nyt om Lukas Lerager

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk