Utilfredse Marseille-fans opfordrer til boykot

En stor gruppe Marseille-fans er gået sammen i kamp mod klubbens ledelse. Nu blander byens borgmester sig.



En stor gruppe Marseille-fans har opfordret til boykot af klubbens merchandise-produkter.

Tilhængerne er utilfredse efter at have modtaget et brev, hvor det fremgår, at klubben overvejer at ophøre en aftale, som sikrer klubbens fans sæsonkort til fordelagtige priser.

Beslutningen kommer som følge af det angreb, flere Marseille-tilhængere begik mod klubbens træningsanlæg 30. januar.

I en samlet pressemeddelelse fra seks fanfraktioner, som tæller 75 procent af de 33.000 sæsonkortholdere, opfordrer fraktionerne til boykot af klubben.

Det skriver det franske nyhedsbureau AFP.

– Vi opfordrer alle, som elsker klubben og ønsker at blive hørt, til at ‘unfollow’ klubben på alle sociale platforme og boykotte alle merchandise-produkter, fremgår det af pressemeddelelsen.

Årsagen til den store utilfredshed blandt tilhængerne skyldes måden, klubbens præsident, Jacques-Henri Eyraud, styrer klubben på. Klubben bliver ikke drevet som en fodboldklub, men mere som en personlig virksomhed, mener tilhængerne.

Marseille-ledelsens brev til fansene bliver også kritiseret af byens borgmester, Benoît Payan.

– Tilhængerne er klubbens sjæl. Denne formelle meddelelse fra bestyrelsen er uforståelig. Det kan ikke være rigtigt, at titusinder af fans skal straffes for en handling fra få personer, der allerede er stillet for retten, skriver borgmesteren på Twitter.

– Jeg har skrevet til Jacques-Henri Eyraud og bedt ham om at berolige tingene.

Ligue 1-klubben er inde i en stor krise – både på banen og udenfor. I de seneste otte opgør er det kun blevet til én sejr i den hjemlige liga.

30. januar stormede flere hundrede vrede tilhængere Marseilles træningsanlæg. Få dage senere blev Andre Villas-Boas suspenderet efter at have tilbudt at trække sig fra posten som cheftræner i Marseille.

/ritzau/





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Supercomputer: Her er VM-finalen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Paraguay – Australien



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Tyrkiet – USA

Tunesien – Holland

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Norge – Frankrig

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I dialog om dansk bomber

FCK går på rov i Viborg