Uwe Rösler afslører: Hans agent har lige været her

AGF's cheftræner Uwe Rösler afslører, at man er i dialog om et længerevarende samarbejde med Bailey Peacock-Farrell.



AARHUS (Tipsbladet): I sidste uge offentliggjorde AGF en etårig forlængelse med målmand Jesper Hansen, så han er på kontrakt med aarhusianerne frem til næste sommer.

Men hvad med hans nordirske konkurrent Bailey Peacock-Farrell, der er lejet i Burnley frem til sommer?

Han har været Uwe Röslers foretrukne mand, og hvor det er svært at forestille sig, at han skal retur til Burnley og overtage tjansen som førstekeeper, så er der langt større chancer for at han kan få fuld spilletid i AGF.

Det kræver dog, at AGF, Bailey Peacock-Farrell og Burnley bliver enige om en længerevarende aftale. Den del er dog godt i gang, fortæller Uwe Rösler til Tipsbladet og resten af pressen efter søndagens deler med Brøndby IF.

– Hvis man følger os, så kan man se, at Bailey gør det rigtig, rigtig godt. Der er en kontrakt mellem AGF og Burnley, hvor der er nogle klausuler deri, som jeg ikke tager mig af. Det er på Stig Inges bord, siger AGF-chefen og tilføjer:

– Hans agent var her for 10 dage siden, så der er en dialog mellem os, agenten og Burnley. Men jeg ved ikke, hvad det vil ende med. Alle parter skal være enige. Spilleren, agenten, Burnley og AGF. Alle skal være enige og glade. Vi arbejder på det, men jeg ved ikke, hvad udfaldet ender med.

Lykkes det AGF at blive enige med Burnley og Bailey Peacock-Farrel om et længerevarende samarbejde, så vil man stå med rigtige gode kort på hånden på keeperpositionen.

– Jeg har haft et luksusproblem på den position, fordi vi har to gode målmand. Når du tæller de kampe, som Jesper har spillet og hvor godt han har spillet, jeg kan for eksempel huske den kamp, vi vandt i Parken, hvor han var fantastisk. Jeg har to topmålmænd i Superligaen. Begge har været rigtig gode til at redde os point, og det er jeg meget glad for.

27-årige Bailey Peacock-Farrell har dog været det foretrukne valg, selvom der har været brug for Jesper Hansen i perioder. Nordireren har blandt andet sidde ude med både karantæne og skader, ligesom han for et par uger siden var henvist til bænken til fordel for veteranen.

Bailey Peacock-Farrells kontrakt med Burnley udløber også efter denne sæson, så tiden må vise, hvad det ender med. Nordireren står i hvert fald med gode kort på hånden som potentiel kontraktfri og efter en god sæson i Superligaen.






Napoli-chok på vej




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Lyon forhandler med dansk profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Godt nyt for Jess Thorup

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Vil hente FC Midtjylland-profil

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Snart sker det