AARHUS (Tipsbladet): I sidste uge offentliggjorde AGF en etårig forlængelse med målmand Jesper Hansen, så han er på kontrakt med aarhusianerne frem til næste sommer.
Men hvad med hans nordirske konkurrent Bailey Peacock-Farrell, der er lejet i Burnley frem til sommer?
Han har været Uwe Röslers foretrukne mand, og hvor det er svært at forestille sig, at han skal retur til Burnley og overtage tjansen som førstekeeper, så er der langt større chancer for at han kan få fuld spilletid i AGF.
Det kræver dog, at AGF, Bailey Peacock-Farrell og Burnley bliver enige om en længerevarende aftale. Den del er dog godt i gang, fortæller Uwe Rösler til Tipsbladet og resten af pressen efter søndagens deler med Brøndby IF.
– Hvis man følger os, så kan man se, at Bailey gør det rigtig, rigtig godt. Der er en kontrakt mellem AGF og Burnley, hvor der er nogle klausuler deri, som jeg ikke tager mig af. Det er på Stig Inges bord, siger AGF-chefen og tilføjer:
– Hans agent var her for 10 dage siden, så der er en dialog mellem os, agenten og Burnley. Men jeg ved ikke, hvad det vil ende med. Alle parter skal være enige. Spilleren, agenten, Burnley og AGF. Alle skal være enige og glade. Vi arbejder på det, men jeg ved ikke, hvad udfaldet ender med.
Lykkes det AGF at blive enige med Burnley og Bailey Peacock-Farrel om et længerevarende samarbejde, så vil man stå med rigtige gode kort på hånden på keeperpositionen.
– Jeg har haft et luksusproblem på den position, fordi vi har to gode målmand. Når du tæller de kampe, som Jesper har spillet og hvor godt han har spillet, jeg kan for eksempel huske den kamp, vi vandt i Parken, hvor han var fantastisk. Jeg har to topmålmænd i Superligaen. Begge har været rigtig gode til at redde os point, og det er jeg meget glad for.
27-årige Bailey Peacock-Farrell har dog været det foretrukne valg, selvom der har været brug for Jesper Hansen i perioder. Nordireren har blandt andet sidde ude med både karantæne og skader, ligesom han for et par uger siden var henvist til bænken til fordel for veteranen.
Bailey Peacock-Farrells kontrakt med Burnley udløber også efter denne sæson, så tiden må vise, hvad det ender med. Nordireren står i hvert fald med gode kort på hånden som potentiel kontraktfri og efter en god sæson i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Tysk VM-chok
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED