Uwe Rösler afslører: Hans agent har lige været her

AGF's cheftræner Uwe Rösler afslører, at man er i dialog om et længerevarende samarbejde med Bailey Peacock-Farrell.



AARHUS (Tipsbladet): I sidste uge offentliggjorde AGF en etårig forlængelse med målmand Jesper Hansen, så han er på kontrakt med aarhusianerne frem til næste sommer.

Men hvad med hans nordirske konkurrent Bailey Peacock-Farrell, der er lejet i Burnley frem til sommer?

Han har været Uwe Röslers foretrukne mand, og hvor det er svært at forestille sig, at han skal retur til Burnley og overtage tjansen som førstekeeper, så er der langt større chancer for at han kan få fuld spilletid i AGF.

Det kræver dog, at AGF, Bailey Peacock-Farrell og Burnley bliver enige om en længerevarende aftale. Den del er dog godt i gang, fortæller Uwe Rösler til Tipsbladet og resten af pressen efter søndagens deler med Brøndby IF.

– Hvis man følger os, så kan man se, at Bailey gør det rigtig, rigtig godt. Der er en kontrakt mellem AGF og Burnley, hvor der er nogle klausuler deri, som jeg ikke tager mig af. Det er på Stig Inges bord, siger AGF-chefen og tilføjer:

– Hans agent var her for 10 dage siden, så der er en dialog mellem os, agenten og Burnley. Men jeg ved ikke, hvad det vil ende med. Alle parter skal være enige. Spilleren, agenten, Burnley og AGF. Alle skal være enige og glade. Vi arbejder på det, men jeg ved ikke, hvad udfaldet ender med.

Lykkes det AGF at blive enige med Burnley og Bailey Peacock-Farrel om et længerevarende samarbejde, så vil man stå med rigtige gode kort på hånden på keeperpositionen.

– Jeg har haft et luksusproblem på den position, fordi vi har to gode målmand. Når du tæller de kampe, som Jesper har spillet og hvor godt han har spillet, jeg kan for eksempel huske den kamp, vi vandt i Parken, hvor han var fantastisk. Jeg har to topmålmænd i Superligaen. Begge har været rigtig gode til at redde os point, og det er jeg meget glad for.

27-årige Bailey Peacock-Farrell har dog været det foretrukne valg, selvom der har været brug for Jesper Hansen i perioder. Nordireren har blandt andet sidde ude med både karantæne og skader, ligesom han for et par uger siden var henvist til bænken til fordel for veteranen.

Bailey Peacock-Farrells kontrakt med Burnley udløber også efter denne sæson, så tiden må vise, hvad det ender med. Nordireren står i hvert fald med gode kort på hånden som potentiel kontraktfri og efter en god sæson i Superligaen.





Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM




LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

– Ja, der var dialog med Brøndby

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Forhandler om Albert Grønbæk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

FCM-profil drømmer om Manchester City

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

I svime over Froholdt – får ny hæder

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF