AARHUS (Tipsbladet): I sidste uge offentliggjorde AGF en etårig forlængelse med målmand Jesper Hansen, så han er på kontrakt med aarhusianerne frem til næste sommer.
Men hvad med hans nordirske konkurrent Bailey Peacock-Farrell, der er lejet i Burnley frem til sommer?
Han har været Uwe Röslers foretrukne mand, og hvor det er svært at forestille sig, at han skal retur til Burnley og overtage tjansen som førstekeeper, så er der langt større chancer for at han kan få fuld spilletid i AGF.
Det kræver dog, at AGF, Bailey Peacock-Farrell og Burnley bliver enige om en længerevarende aftale. Den del er dog godt i gang, fortæller Uwe Rösler til Tipsbladet og resten af pressen efter søndagens deler med Brøndby IF.
– Hvis man følger os, så kan man se, at Bailey gør det rigtig, rigtig godt. Der er en kontrakt mellem AGF og Burnley, hvor der er nogle klausuler deri, som jeg ikke tager mig af. Det er på Stig Inges bord, siger AGF-chefen og tilføjer:
– Hans agent var her for 10 dage siden, så der er en dialog mellem os, agenten og Burnley. Men jeg ved ikke, hvad det vil ende med. Alle parter skal være enige. Spilleren, agenten, Burnley og AGF. Alle skal være enige og glade. Vi arbejder på det, men jeg ved ikke, hvad udfaldet ender med.
Lykkes det AGF at blive enige med Burnley og Bailey Peacock-Farrel om et længerevarende samarbejde, så vil man stå med rigtige gode kort på hånden på keeperpositionen.
– Jeg har haft et luksusproblem på den position, fordi vi har to gode målmand. Når du tæller de kampe, som Jesper har spillet og hvor godt han har spillet, jeg kan for eksempel huske den kamp, vi vandt i Parken, hvor han var fantastisk. Jeg har to topmålmænd i Superligaen. Begge har været rigtig gode til at redde os point, og det er jeg meget glad for.
27-årige Bailey Peacock-Farrell har dog været det foretrukne valg, selvom der har været brug for Jesper Hansen i perioder. Nordireren har blandt andet sidde ude med både karantæne og skader, ligesom han for et par uger siden var henvist til bænken til fordel for veteranen.
Bailey Peacock-Farrells kontrakt med Burnley udløber også efter denne sæson, så tiden må vise, hvad det ender med. Nordireren står i hvert fald med gode kort på hånden som potentiel kontraktfri og efter en god sæson i Superligaen.
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?