Værsgo’, FCK: FCM flirter med katastrofen!

Tipsbladet bringer her dommen fra fredagens Superliga-kamp mellem Randers FC og FC Midtjylland.



RANDERS (Tipsbladet):

FC Midtjylland og Randers FC havde begge brug for revanche i fredagens Superliga-opgør, efter de havde tabt i første runde af Top 6-slutspillet.

Men havde Randers overhovedet en chance for at vende bøtten mod et FC Midtjylland, man ikke havde slået siden 2012?

Det ser vi på her i Tipsbladets Dom fra kampen.

Randers FC-FC Midtjylland 2-1 (1-1)

1-0 Wessel Dammers (15.)

1-1 Oliver Sørensen (25.)

2-1 Wessel Dammers (68.)

Kampens bedste:

Randers FC

To mål på hjørnespark af en midtstopper – det er jo klasse af Randers’ flyvende hollænder, der tog for sig af godterne i et FCM-forsvar, der ikke var tunet ind på FCM’s dødbolde i dag.

Dammers spillede også igen en solid kamp i Randers-forsvaret, der fik en tå eller ben på mange farlige FCM-tilløb.

Han er en vigtig mand for Randers, og det er med god grund, den erfarne hollænder har været på rundens hold hos Tips bladet ved adskillige lejligheder.

FC Midtjylland

Kevin Mbabu viste godt initiativ og skabte en del offensivt på en ellers forglemmelig dag for FC Midtjylland, hvor ikke ret meget fungerede.

Kampens værste:

FC Midtjylland

Mads Bech havde sine problemer på græsset i eget felt, der retfærdigvis altså heller ikke er ret egnet til fodbold eller endsige græs over det hele med store huller og ujævnheder.

Det var heller ikke nemt med lynhurtige Norman Campbell og brølstærke Florian Danho, der skabte problemer.

FCM-anføreren havde nær lavet selvmål og var i flere situationer i første halvleg på glatis. FCM-forsvaret overgav sig igen på et hjørnespark i anden halvleg, hvor Wessel Dammers denne gang kom upresset på bolden.

Randers skabte ikke vildt meget, men nu har FC Midtjylland altså tabt to kampe på stribe på situationer, man absolut ikke er tilfredse med fodbold-fagligt,og det er jo en sportslig katastrofe-start på et slutspil, hvor man lagde ud med fire points gab ned til FC København.

Jacob Neestrup og Uwe Rösler må have godtet sig, da de så den her kamp på TV – det er skidt af FCM.

Og så er banen også lige nødt til at få et hårdt ord med på vejen. Vi ved godt, det ikke er den mindste smule med vilje, men man får altså lyst til at køre i Bauhaus og liste sig ind med ti kg græsfrø og noget hurtigtvirkende kunstgødning i nat, så de huller især langs sidelinjen og i de to felter kan blive lappet.

Kampens detalje:

Tipsbladets udsendte i Randers sad tæt på en repræsentant fra AGF til fredagens kamp, og der blev vekslet et sigende blik og et smil, da lyset gik sekunder inde i anden halvleg.

For det gav straks minder om den berømte pokalkamp mellem AGF og FC Nordsjælland på det nu bulldozede Ceres Park, hvor ombygningen netop var begyndt og lyset var dødt før kampen og først kom i livet halvanden time efter planlagt kampstart.

I dag gik der heldigvis kun fem minutter, hvor Franculino jonglerede og de fransktalende spillere på holdene fandt sammen og grinede af situationen.

Dommer Aydin Uslu nåede lige at hive anførerne Mads Bech Sørensen og Wessel Dammers hen og orientere dem om handingsplanen, før lyset kom igen et minut senere – godt, det gjorde det!





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Nægtet Brøndby-skifte

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Mohamed Salah forhandler med ny klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Det er mesterskabsklasse, AGF!



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Dansk målsluger skifter til topklub

Forventer kæmpe jobtilbud

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

‘Ronaldo vinder kampen’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

– Alt for meget kaos i Horsens

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Katastrofe for Jack Grealish

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Viaplay hæver priserne

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Black Cats kan tage point mod Reds

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB