Værsgo’, FCK: FCM flirter med katastrofen!

Tipsbladet bringer her dommen fra fredagens Superliga-kamp mellem Randers FC og FC Midtjylland.



RANDERS (Tipsbladet):

FC Midtjylland og Randers FC havde begge brug for revanche i fredagens Superliga-opgør, efter de havde tabt i første runde af Top 6-slutspillet.

Men havde Randers overhovedet en chance for at vende bøtten mod et FC Midtjylland, man ikke havde slået siden 2012?

Det ser vi på her i Tipsbladets Dom fra kampen.

Randers FC-FC Midtjylland 2-1 (1-1)

1-0 Wessel Dammers (15.)

1-1 Oliver Sørensen (25.)

2-1 Wessel Dammers (68.)

Kampens bedste:

Randers FC

To mål på hjørnespark af en midtstopper – det er jo klasse af Randers’ flyvende hollænder, der tog for sig af godterne i et FCM-forsvar, der ikke var tunet ind på FCM’s dødbolde i dag.

Dammers spillede også igen en solid kamp i Randers-forsvaret, der fik en tå eller ben på mange farlige FCM-tilløb.

Han er en vigtig mand for Randers, og det er med god grund, den erfarne hollænder har været på rundens hold hos Tips bladet ved adskillige lejligheder.

FC Midtjylland

Kevin Mbabu viste godt initiativ og skabte en del offensivt på en ellers forglemmelig dag for FC Midtjylland, hvor ikke ret meget fungerede.

Kampens værste:

FC Midtjylland

Mads Bech havde sine problemer på græsset i eget felt, der retfærdigvis altså heller ikke er ret egnet til fodbold eller endsige græs over det hele med store huller og ujævnheder.

Det var heller ikke nemt med lynhurtige Norman Campbell og brølstærke Florian Danho, der skabte problemer.

FCM-anføreren havde nær lavet selvmål og var i flere situationer i første halvleg på glatis. FCM-forsvaret overgav sig igen på et hjørnespark i anden halvleg, hvor Wessel Dammers denne gang kom upresset på bolden.

Randers skabte ikke vildt meget, men nu har FC Midtjylland altså tabt to kampe på stribe på situationer, man absolut ikke er tilfredse med fodbold-fagligt,og det er jo en sportslig katastrofe-start på et slutspil, hvor man lagde ud med fire points gab ned til FC København.

Jacob Neestrup og Uwe Rösler må have godtet sig, da de så den her kamp på TV – det er skidt af FCM.

Og så er banen også lige nødt til at få et hårdt ord med på vejen. Vi ved godt, det ikke er den mindste smule med vilje, men man får altså lyst til at køre i Bauhaus og liste sig ind med ti kg græsfrø og noget hurtigtvirkende kunstgødning i nat, så de huller især langs sidelinjen og i de to felter kan blive lappet.

Kampens detalje:

Tipsbladets udsendte i Randers sad tæt på en repræsentant fra AGF til fredagens kamp, og der blev vekslet et sigende blik og et smil, da lyset gik sekunder inde i anden halvleg.

For det gav straks minder om den berømte pokalkamp mellem AGF og FC Nordsjælland på det nu bulldozede Ceres Park, hvor ombygningen netop var begyndt og lyset var dødt før kampen og først kom i livet halvanden time efter planlagt kampstart.

I dag gik der heldigvis kun fem minutter, hvor Franculino jonglerede og de fransktalende spillere på holdene fandt sammen og grinede af situationen.

Dommer Aydin Uslu nåede lige at hive anførerne Mads Bech Sørensen og Wessel Dammers hen og orientere dem om handingsplanen, før lyset kom igen et minut senere – godt, det gjorde det!



AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Er dette Oliver Christensens næste klub?

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

– Han er fuldstændig vanvittig

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Aldrig nogensinde FCK

Mohamed Salah har sagt undskyld

I chok over Nicolai Poulsen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Salah har undskyldt

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Vild Diant Ramaj-historie

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Brøndby takker nej til to spillere

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Her er AGF’s transferplaner

– Når jeg var alene, græd jeg

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’