Værsgo’, FCK: FCM flirter med katastrofen!

Tipsbladet bringer her dommen fra fredagens Superliga-kamp mellem Randers FC og FC Midtjylland.



RANDERS (Tipsbladet):

FC Midtjylland og Randers FC havde begge brug for revanche i fredagens Superliga-opgør, efter de havde tabt i første runde af Top 6-slutspillet.

Men havde Randers overhovedet en chance for at vende bøtten mod et FC Midtjylland, man ikke havde slået siden 2012?

Det ser vi på her i Tipsbladets Dom fra kampen.

Randers FC-FC Midtjylland 2-1 (1-1)

1-0 Wessel Dammers (15.)

1-1 Oliver Sørensen (25.)

2-1 Wessel Dammers (68.)

Kampens bedste:

Randers FC

To mål på hjørnespark af en midtstopper – det er jo klasse af Randers’ flyvende hollænder, der tog for sig af godterne i et FCM-forsvar, der ikke var tunet ind på FCM’s dødbolde i dag.

Dammers spillede også igen en solid kamp i Randers-forsvaret, der fik en tå eller ben på mange farlige FCM-tilløb.

Han er en vigtig mand for Randers, og det er med god grund, den erfarne hollænder har været på rundens hold hos Tips bladet ved adskillige lejligheder.

FC Midtjylland

Kevin Mbabu viste godt initiativ og skabte en del offensivt på en ellers forglemmelig dag for FC Midtjylland, hvor ikke ret meget fungerede.

Kampens værste:

FC Midtjylland

Mads Bech havde sine problemer på græsset i eget felt, der retfærdigvis altså heller ikke er ret egnet til fodbold eller endsige græs over det hele med store huller og ujævnheder.

Det var heller ikke nemt med lynhurtige Norman Campbell og brølstærke Florian Danho, der skabte problemer.

FCM-anføreren havde nær lavet selvmål og var i flere situationer i første halvleg på glatis. FCM-forsvaret overgav sig igen på et hjørnespark i anden halvleg, hvor Wessel Dammers denne gang kom upresset på bolden.

Randers skabte ikke vildt meget, men nu har FC Midtjylland altså tabt to kampe på stribe på situationer, man absolut ikke er tilfredse med fodbold-fagligt,og det er jo en sportslig katastrofe-start på et slutspil, hvor man lagde ud med fire points gab ned til FC København.

Jacob Neestrup og Uwe Rösler må have godtet sig, da de så den her kamp på TV – det er skidt af FCM.

Og så er banen også lige nødt til at få et hårdt ord med på vejen. Vi ved godt, det ikke er den mindste smule med vilje, men man får altså lyst til at køre i Bauhaus og liste sig ind med ti kg græsfrø og noget hurtigtvirkende kunstgødning i nat, så de huller især langs sidelinjen og i de to felter kan blive lappet.

Kampens detalje:

Tipsbladets udsendte i Randers sad tæt på en repræsentant fra AGF til fredagens kamp, og der blev vekslet et sigende blik og et smil, da lyset gik sekunder inde i anden halvleg.

For det gav straks minder om den berømte pokalkamp mellem AGF og FC Nordsjælland på det nu bulldozede Ceres Park, hvor ombygningen netop var begyndt og lyset var dødt før kampen og først kom i livet halvanden time efter planlagt kampstart.

I dag gik der heldigvis kun fem minutter, hvor Franculino jonglerede og de fransktalende spillere på holdene fandt sammen og grinede af situationen.

Dommer Aydin Uslu nåede lige at hive anførerne Mads Bech Sørensen og Wessel Dammers hen og orientere dem om handingsplanen, før lyset kom igen et minut senere – godt, det gjorde det!





Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund med helterolle for Napoli

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Ny kæmpe nedtur for Frank

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Brøndby IF – Randers FC

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Er han den nye Rurik Gislason?

Silkeborg IF – Viborg FF

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

FC Nordsjælland – Sønderjyske

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Hylder Manchester United-stjerne

AGF og OB var enige om at spille søndag

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer