RANDERS (Tipsbladet):
FC Midtjylland og Randers FC havde begge brug for revanche i fredagens Superliga-opgør, efter de havde tabt i første runde af Top 6-slutspillet.
Men havde Randers overhovedet en chance for at vende bøtten mod et FC Midtjylland, man ikke havde slået siden 2012?
Det ser vi på her i Tipsbladets Dom fra kampen.
Randers FC-FC Midtjylland 2-1 (1-1)
1-0 Wessel Dammers (15.)
1-1 Oliver Sørensen (25.)
2-1 Wessel Dammers (68.)
Kampens bedste:
Randers FC
To mål på hjørnespark af en midtstopper – det er jo klasse af Randers’ flyvende hollænder, der tog for sig af godterne i et FCM-forsvar, der ikke var tunet ind på FCM’s dødbolde i dag.
Dammers spillede også igen en solid kamp i Randers-forsvaret, der fik en tå eller ben på mange farlige FCM-tilløb.
Han er en vigtig mand for Randers, og det er med god grund, den erfarne hollænder har været på rundens hold hos Tips bladet ved adskillige lejligheder.
FC Midtjylland
Kevin Mbabu viste godt initiativ og skabte en del offensivt på en ellers forglemmelig dag for FC Midtjylland, hvor ikke ret meget fungerede.
Kampens værste:
FC Midtjylland
Mads Bech havde sine problemer på græsset i eget felt, der retfærdigvis altså heller ikke er ret egnet til fodbold eller endsige græs over det hele med store huller og ujævnheder.
Det var heller ikke nemt med lynhurtige Norman Campbell og brølstærke Florian Danho, der skabte problemer.
FCM-anføreren havde nær lavet selvmål og var i flere situationer i første halvleg på glatis. FCM-forsvaret overgav sig igen på et hjørnespark i anden halvleg, hvor Wessel Dammers denne gang kom upresset på bolden.
Randers skabte ikke vildt meget, men nu har FC Midtjylland altså tabt to kampe på stribe på situationer, man absolut ikke er tilfredse med fodbold-fagligt,og det er jo en sportslig katastrofe-start på et slutspil, hvor man lagde ud med fire points gab ned til FC København.
Jacob Neestrup og Uwe Rösler må have godtet sig, da de så den her kamp på TV – det er skidt af FCM.
Og så er banen også lige nødt til at få et hårdt ord med på vejen. Vi ved godt, det ikke er den mindste smule med vilje, men man får altså lyst til at køre i Bauhaus og liste sig ind med ti kg græsfrø og noget hurtigtvirkende kunstgødning i nat, så de huller især langs sidelinjen og i de to felter kan blive lappet.
Kampens detalje:
Tipsbladets udsendte i Randers sad tæt på en repræsentant fra AGF til fredagens kamp, og der blev vekslet et sigende blik og et smil, da lyset gik sekunder inde i anden halvleg.
For det gav straks minder om den berømte pokalkamp mellem AGF og FC Nordsjælland på det nu bulldozede Ceres Park, hvor ombygningen netop var begyndt og lyset var dødt før kampen og først kom i livet halvanden time efter planlagt kampstart.
I dag gik der heldigvis kun fem minutter, hvor Franculino jonglerede og de fransktalende spillere på holdene fandt sammen og grinede af situationen.
Dommer Aydin Uslu nåede lige at hive anførerne Mads Bech Sørensen og Wessel Dammers hen og orientere dem om handingsplanen, før lyset kom igen et minut senere – godt, det gjorde det!
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
I chok over Manchester United
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Køber engelsk klub
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
MEDIE
631 millioner kroner
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
Arne Slot sukker efter mål-rekord
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Medier revser Real Madrid-træner
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
NYHEDER
