RANDERS (Tipsbladet):
FC Midtjylland og Randers FC havde begge brug for revanche i fredagens Superliga-opgør, efter de havde tabt i første runde af Top 6-slutspillet.
Men havde Randers overhovedet en chance for at vende bøtten mod et FC Midtjylland, man ikke havde slået siden 2012?
Det ser vi på her i Tipsbladets Dom fra kampen.
Randers FC-FC Midtjylland 2-1 (1-1)
1-0 Wessel Dammers (15.)
1-1 Oliver Sørensen (25.)
2-1 Wessel Dammers (68.)
Kampens bedste:
Randers FC
To mål på hjørnespark af en midtstopper – det er jo klasse af Randers’ flyvende hollænder, der tog for sig af godterne i et FCM-forsvar, der ikke var tunet ind på FCM’s dødbolde i dag.
Dammers spillede også igen en solid kamp i Randers-forsvaret, der fik en tå eller ben på mange farlige FCM-tilløb.
Han er en vigtig mand for Randers, og det er med god grund, den erfarne hollænder har været på rundens hold hos Tips bladet ved adskillige lejligheder.
FC Midtjylland
Kevin Mbabu viste godt initiativ og skabte en del offensivt på en ellers forglemmelig dag for FC Midtjylland, hvor ikke ret meget fungerede.
Kampens værste:
FC Midtjylland
Mads Bech havde sine problemer på græsset i eget felt, der retfærdigvis altså heller ikke er ret egnet til fodbold eller endsige græs over det hele med store huller og ujævnheder.
Det var heller ikke nemt med lynhurtige Norman Campbell og brølstærke Florian Danho, der skabte problemer.
FCM-anføreren havde nær lavet selvmål og var i flere situationer i første halvleg på glatis. FCM-forsvaret overgav sig igen på et hjørnespark i anden halvleg, hvor Wessel Dammers denne gang kom upresset på bolden.
Randers skabte ikke vildt meget, men nu har FC Midtjylland altså tabt to kampe på stribe på situationer, man absolut ikke er tilfredse med fodbold-fagligt,og det er jo en sportslig katastrofe-start på et slutspil, hvor man lagde ud med fire points gab ned til FC København.
Jacob Neestrup og Uwe Rösler må have godtet sig, da de så den her kamp på TV – det er skidt af FCM.
Og så er banen også lige nødt til at få et hårdt ord med på vejen. Vi ved godt, det ikke er den mindste smule med vilje, men man får altså lyst til at køre i Bauhaus og liste sig ind med ti kg græsfrø og noget hurtigtvirkende kunstgødning i nat, så de huller især langs sidelinjen og i de to felter kan blive lappet.
Kampens detalje:
Tipsbladets udsendte i Randers sad tæt på en repræsentant fra AGF til fredagens kamp, og der blev vekslet et sigende blik og et smil, da lyset gik sekunder inde i anden halvleg.
For det gav straks minder om den berømte pokalkamp mellem AGF og FC Nordsjælland på det nu bulldozede Ceres Park, hvor ombygningen netop var begyndt og lyset var dødt før kampen og først kom i livet halvanden time efter planlagt kampstart.
I dag gik der heldigvis kun fem minutter, hvor Franculino jonglerede og de fransktalende spillere på holdene fandt sammen og grinede af situationen.
Dommer Aydin Uslu nåede lige at hive anførerne Mads Bech Sørensen og Wessel Dammers hen og orientere dem om handingsplanen, før lyset kom igen et minut senere – godt, det gjorde det!
LIVE
TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej
Her kan du se FC København mod Napoli
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
MEDIE
FC København byder på kantspiller
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
AVIS
