Værsgo’, FCK: FCM flirter med katastrofen!

Tipsbladet bringer her dommen fra fredagens Superliga-kamp mellem Randers FC og FC Midtjylland.



RANDERS (Tipsbladet):

FC Midtjylland og Randers FC havde begge brug for revanche i fredagens Superliga-opgør, efter de havde tabt i første runde af Top 6-slutspillet.

Men havde Randers overhovedet en chance for at vende bøtten mod et FC Midtjylland, man ikke havde slået siden 2012?

Det ser vi på her i Tipsbladets Dom fra kampen.

Randers FC-FC Midtjylland 2-1 (1-1)

1-0 Wessel Dammers (15.)

1-1 Oliver Sørensen (25.)

2-1 Wessel Dammers (68.)

Kampens bedste:

Randers FC

To mål på hjørnespark af en midtstopper – det er jo klasse af Randers’ flyvende hollænder, der tog for sig af godterne i et FCM-forsvar, der ikke var tunet ind på FCM’s dødbolde i dag.

Dammers spillede også igen en solid kamp i Randers-forsvaret, der fik en tå eller ben på mange farlige FCM-tilløb.

Han er en vigtig mand for Randers, og det er med god grund, den erfarne hollænder har været på rundens hold hos Tips bladet ved adskillige lejligheder.

FC Midtjylland

Kevin Mbabu viste godt initiativ og skabte en del offensivt på en ellers forglemmelig dag for FC Midtjylland, hvor ikke ret meget fungerede.

Kampens værste:

FC Midtjylland

Mads Bech havde sine problemer på græsset i eget felt, der retfærdigvis altså heller ikke er ret egnet til fodbold eller endsige græs over det hele med store huller og ujævnheder.

Det var heller ikke nemt med lynhurtige Norman Campbell og brølstærke Florian Danho, der skabte problemer.

FCM-anføreren havde nær lavet selvmål og var i flere situationer i første halvleg på glatis. FCM-forsvaret overgav sig igen på et hjørnespark i anden halvleg, hvor Wessel Dammers denne gang kom upresset på bolden.

Randers skabte ikke vildt meget, men nu har FC Midtjylland altså tabt to kampe på stribe på situationer, man absolut ikke er tilfredse med fodbold-fagligt,og det er jo en sportslig katastrofe-start på et slutspil, hvor man lagde ud med fire points gab ned til FC København.

Jacob Neestrup og Uwe Rösler må have godtet sig, da de så den her kamp på TV – det er skidt af FCM.

Og så er banen også lige nødt til at få et hårdt ord med på vejen. Vi ved godt, det ikke er den mindste smule med vilje, men man får altså lyst til at køre i Bauhaus og liste sig ind med ti kg græsfrø og noget hurtigtvirkende kunstgødning i nat, så de huller især langs sidelinjen og i de to felter kan blive lappet.

Kampens detalje:

Tipsbladets udsendte i Randers sad tæt på en repræsentant fra AGF til fredagens kamp, og der blev vekslet et sigende blik og et smil, da lyset gik sekunder inde i anden halvleg.

For det gav straks minder om den berømte pokalkamp mellem AGF og FC Nordsjælland på det nu bulldozede Ceres Park, hvor ombygningen netop var begyndt og lyset var dødt før kampen og først kom i livet halvanden time efter planlagt kampstart.

I dag gik der heldigvis kun fem minutter, hvor Franculino jonglerede og de fransktalende spillere på holdene fandt sammen og grinede af situationen.

Dommer Aydin Uslu nåede lige at hive anførerne Mads Bech Sørensen og Wessel Dammers hen og orientere dem om handingsplanen, før lyset kom igen et minut senere – godt, det gjorde det!



Dansk målsluger færdig

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Bekræfter FC København-historie

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Meldes på vej mod nyt skifte

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Afviser millionbud fra Brøndby

FCK-boss kan snart præsentere noget

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Mareridt for FC Augsburg

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

FC København-boss i smuttur