Værsgo’, FCK: FCM flirter med katastrofen!

Tipsbladet bringer her dommen fra fredagens Superliga-kamp mellem Randers FC og FC Midtjylland.



RANDERS (Tipsbladet):

FC Midtjylland og Randers FC havde begge brug for revanche i fredagens Superliga-opgør, efter de havde tabt i første runde af Top 6-slutspillet.

Men havde Randers overhovedet en chance for at vende bøtten mod et FC Midtjylland, man ikke havde slået siden 2012?

Det ser vi på her i Tipsbladets Dom fra kampen.

Randers FC-FC Midtjylland 2-1 (1-1)

1-0 Wessel Dammers (15.)

1-1 Oliver Sørensen (25.)

2-1 Wessel Dammers (68.)

Kampens bedste:

Randers FC

To mål på hjørnespark af en midtstopper – det er jo klasse af Randers’ flyvende hollænder, der tog for sig af godterne i et FCM-forsvar, der ikke var tunet ind på FCM’s dødbolde i dag.

Dammers spillede også igen en solid kamp i Randers-forsvaret, der fik en tå eller ben på mange farlige FCM-tilløb.

Han er en vigtig mand for Randers, og det er med god grund, den erfarne hollænder har været på rundens hold hos Tips bladet ved adskillige lejligheder.

FC Midtjylland

Kevin Mbabu viste godt initiativ og skabte en del offensivt på en ellers forglemmelig dag for FC Midtjylland, hvor ikke ret meget fungerede.

Kampens værste:

FC Midtjylland

Mads Bech havde sine problemer på græsset i eget felt, der retfærdigvis altså heller ikke er ret egnet til fodbold eller endsige græs over det hele med store huller og ujævnheder.

Det var heller ikke nemt med lynhurtige Norman Campbell og brølstærke Florian Danho, der skabte problemer.

FCM-anføreren havde nær lavet selvmål og var i flere situationer i første halvleg på glatis. FCM-forsvaret overgav sig igen på et hjørnespark i anden halvleg, hvor Wessel Dammers denne gang kom upresset på bolden.

Randers skabte ikke vildt meget, men nu har FC Midtjylland altså tabt to kampe på stribe på situationer, man absolut ikke er tilfredse med fodbold-fagligt,og det er jo en sportslig katastrofe-start på et slutspil, hvor man lagde ud med fire points gab ned til FC København.

Jacob Neestrup og Uwe Rösler må have godtet sig, da de så den her kamp på TV – det er skidt af FCM.

Og så er banen også lige nødt til at få et hårdt ord med på vejen. Vi ved godt, det ikke er den mindste smule med vilje, men man får altså lyst til at køre i Bauhaus og liste sig ind med ti kg græsfrø og noget hurtigtvirkende kunstgødning i nat, så de huller især langs sidelinjen og i de to felter kan blive lappet.

Kampens detalje:

Tipsbladets udsendte i Randers sad tæt på en repræsentant fra AGF til fredagens kamp, og der blev vekslet et sigende blik og et smil, da lyset gik sekunder inde i anden halvleg.

For det gav straks minder om den berømte pokalkamp mellem AGF og FC Nordsjælland på det nu bulldozede Ceres Park, hvor ombygningen netop var begyndt og lyset var dødt før kampen og først kom i livet halvanden time efter planlagt kampstart.

I dag gik der heldigvis kun fem minutter, hvor Franculino jonglerede og de fransktalende spillere på holdene fandt sammen og grinede af situationen.

Dommer Aydin Uslu nåede lige at hive anførerne Mads Bech Sørensen og Wessel Dammers hen og orientere dem om handingsplanen, før lyset kom igen et minut senere – godt, det gjorde det!







LIVE

LIVE: Så er den på plads

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

FC Midtjylland – Brøndby IF

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF – Viborg FF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Froholdt med vild hæder i Portugal

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Fortsætter vild målform

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København – Randers FC

Transferbombe i Real Madrid?

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC Fredericia – Silkeborg IF

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring