Det har været en dyr sommer for de udenlandske topklubber, der har været i Danmark for at hente især yngre profiler med stort udviklingspotentiale.
Brighton, Real Sociedad, Sporting Clube, Wolfsburg, Galatasaray og PSV er blandt dem, der har været på togt i Superligaen, og i alle tilfælde blandt sommerens dyreste salg er der tale om spillere, der enten er purunge med et meget stort udviklingspotentiale eller unge spillere med et par år til deres bedste fodboldalder, der stadig kan blive mærkbart bedre.
De sidste handler er endnu ved at blive afklaret, men Tipsbladets foreløbige opgørelse over sommerens handler i de 12 Superliga-klubber viser, at Superligaen samlet nærmest på kronen rammer salg for en milliard kroner.
Det er over hundrede millioner kroner over salgsrekorden, der blev sat for et år siden, hvor Superliga-klubberne solgte for omkring 880 millioner kroner.
FC København og FC Nordsjælland står med storsalgene af Orri Oskarsson, Kamil Grabara, Elias Jelert, Ibrahim Osman og Conrad Harder for omkring tre-fjerdedele af den samlede sum, der kunne være havnet endnu højere, hvis eksempelvis FC Midtjylland og AGF havde valgt at sælge nogle af deres attraktive profiler.
Vildt marked
Superliga-klubbernes køb runder i Tipsbladets foreløbige opgørelse 300 millioner kroner og kan meget vel ligge et pænt stykke over det beløb med FC Midtjylland og FC København som særdeles toneangivende med en række markante indkøb.

Ifølge en ekspert i fodboldøkonomi fortæller salgsrekorden historien om en Superliga, der i transfer-sammenhæng befinder sig i en særdeles gunstig position i disse år.
– Den satsning, klubberne har lavet anført af FC København, FC Nordsjælland og FC Midtjylland på at udvikle talenter, er ren manna for Superligaen, når efterspørgslen i udlandet på unge spillere samtidig er eksploderet i de seneste år, siger Jesper Jørgensen, der er partner ved Deloitte.
– Hvis du for et år siden havde sagt til mig, at en klub som Sporting ville smide 150 millioner kroner for Conrad Harder, havde jeg aldrig troet på det. Det er helt usædvanligt. Det vidner om, at stærke klubber ude i Europa har fået øje for andre markeder end dem, de plejer at se på. I portugisiske klubbers tilfælde ser man nu også mod Skandinavien, efter man i årtier har haft blik for unge spillere fra Brasilien og dermed er dygtig til at videreudvikle spillere, siger Jesper Jørgensen til Tipsbladet.

Efter Jesper Jørgensens vurdering er det også den tryghed, klubberne har i at vide, de kan sælge profiler til udlandet, der gør, at de tør købe relativt dyre spillere til, også i midten af Superligaen.
– Denne rekord fortæller, at Superligaen aldrig har stået stærkere økonomisk, end den gør nu. Klubberne formår at udvikle og sælge spillere, hvorefter de udvikler eller køber nye unge spillere, uden at de bliver for dyre.
– Alle klubber har ro på økonomien, ingen er tvunget til at sælge, hvilket betyder, at de udenlandske klubber ikke på samme måde som tidligere kan forhandle priser ned på Superliga-spillere velvidende, at klubberne er nødt til at sælge for at få økonomien til at hænge sammen. Det er en stor fordel, at så mange danske klubber nu har råd til at sige nej til tilbud, siger Jesper Jørgensen.
Se Tipsbladets overblik over sommerens handler i Superligaen her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Slagter FCK efter gigantisk nedtur
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
NYHEDER