Vanvittig Superliga-rekord: Salg for en milliard

Superliga-klubberne har i den grad formået at sælge spillerne dyrt denne sommer, hvor ligaens 12 klubber ifølge Tipsbladets data og database sætter salgsrekord med størst samlende salg nogensinde.



Det har været en dyr sommer for de udenlandske topklubber, der har været i Danmark for at hente især yngre profiler med stort udviklingspotentiale.

Brighton, Real Sociedad, Sporting Clube, Wolfsburg, Galatasaray og PSV er blandt dem, der har været på togt i Superligaen, og i alle tilfælde blandt sommerens dyreste salg er der tale om spillere, der enten er purunge med et meget stort udviklingspotentiale eller unge spillere med et par år til deres bedste fodboldalder, der stadig kan blive mærkbart bedre.

De sidste handler er endnu ved at blive afklaret, men Tipsbladets foreløbige opgørelse over sommerens handler i de 12 Superliga-klubber viser, at Superligaen samlet nærmest på kronen rammer salg for en milliard kroner.

Det er over hundrede millioner kroner over salgsrekorden, der blev sat for et år siden, hvor Superliga-klubberne solgte for omkring 880 millioner kroner.

FC København og FC Nordsjælland står med storsalgene af Orri Oskarsson, Kamil Grabara, Elias Jelert, Ibrahim Osman og Conrad Harder for omkring tre-fjerdedele af den samlede sum, der kunne være havnet endnu højere, hvis eksempelvis FC Midtjylland og AGF havde valgt at sælge nogle af deres attraktive profiler.

Vildt marked
Superliga-klubbernes køb runder i Tipsbladets foreløbige opgørelse 300 millioner kroner og kan meget vel ligge et pænt stykke over det beløb med FC Midtjylland og FC København som særdeles toneangivende med en række markante indkøb.

271746

Orri Oskarsson i debuten for sit nye hold i Baskerlandet. Foto: Alamy

Ifølge en ekspert i fodboldøkonomi fortæller salgsrekorden historien om en Superliga, der i transfer-sammenhæng befinder sig i en særdeles gunstig position i disse år.

– Den satsning, klubberne har lavet anført af FC København, FC Nordsjælland og FC Midtjylland på at udvikle talenter, er ren manna for Superligaen, når efterspørgslen i udlandet på unge spillere samtidig er eksploderet i de seneste år, siger Jesper Jørgensen, der er partner ved Deloitte.

– Hvis du for et år siden havde sagt til mig, at en klub som Sporting ville smide 150 millioner kroner for Conrad Harder, havde jeg aldrig troet på det. Det er helt usædvanligt. Det vidner om, at stærke klubber ude i Europa har fået øje for andre markeder end dem, de plejer at se på. I portugisiske klubbers tilfælde ser man nu også mod Skandinavien, efter man i årtier har haft blik for unge spillere fra Brasilien og dermed er dygtig til at videreudvikle spillere, siger Jesper Jørgensen til Tipsbladet.

271746

Conrad Harder skal nu spille Champions League med Sporting Clube. Foto: Alamy

Efter Jesper Jørgensens vurdering er det også den tryghed, klubberne har i at vide, de kan sælge profiler til udlandet, der gør, at de tør købe relativt dyre spillere til, også i midten af Superligaen.

– Denne rekord fortæller, at Superligaen aldrig har stået stærkere økonomisk, end den gør nu. Klubberne formår at udvikle og sælge spillere, hvorefter de udvikler eller køber nye unge spillere, uden at de bliver for dyre.

– Alle klubber har ro på økonomien, ingen er tvunget til at sælge, hvilket betyder, at de udenlandske klubber ikke på samme måde som tidligere kan forhandle priser ned på Superliga-spillere velvidende, at klubberne er nødt til at sælge for at få økonomien til at hænge sammen. Det er en stor fordel, at så mange danske klubber nu har råd til at sige nej til tilbud, siger Jesper Jørgensen.

Se Tipsbladets overblik over sommerens handler i Superligaen her.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

José Mourinho klarmelder dansker

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

– Enten FCK eller også stopper han?

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Chido Obi var ustyrlig

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

FCK-bænken var rasende!

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia