Vanvittig Superliga-rekord: Salg for en milliard

Superliga-klubberne har i den grad formået at sælge spillerne dyrt denne sommer, hvor ligaens 12 klubber ifølge Tipsbladets data og database sætter salgsrekord med størst samlende salg nogensinde.



Det har været en dyr sommer for de udenlandske topklubber, der har været i Danmark for at hente især yngre profiler med stort udviklingspotentiale.

Brighton, Real Sociedad, Sporting Clube, Wolfsburg, Galatasaray og PSV er blandt dem, der har været på togt i Superligaen, og i alle tilfælde blandt sommerens dyreste salg er der tale om spillere, der enten er purunge med et meget stort udviklingspotentiale eller unge spillere med et par år til deres bedste fodboldalder, der stadig kan blive mærkbart bedre.

De sidste handler er endnu ved at blive afklaret, men Tipsbladets foreløbige opgørelse over sommerens handler i de 12 Superliga-klubber viser, at Superligaen samlet nærmest på kronen rammer salg for en milliard kroner.

Det er over hundrede millioner kroner over salgsrekorden, der blev sat for et år siden, hvor Superliga-klubberne solgte for omkring 880 millioner kroner.

FC København og FC Nordsjælland står med storsalgene af Orri Oskarsson, Kamil Grabara, Elias Jelert, Ibrahim Osman og Conrad Harder for omkring tre-fjerdedele af den samlede sum, der kunne være havnet endnu højere, hvis eksempelvis FC Midtjylland og AGF havde valgt at sælge nogle af deres attraktive profiler.

Vildt marked
Superliga-klubbernes køb runder i Tipsbladets foreløbige opgørelse 300 millioner kroner og kan meget vel ligge et pænt stykke over det beløb med FC Midtjylland og FC København som særdeles toneangivende med en række markante indkøb.

271746

Orri Oskarsson i debuten for sit nye hold i Baskerlandet. Foto: Alamy

Ifølge en ekspert i fodboldøkonomi fortæller salgsrekorden historien om en Superliga, der i transfer-sammenhæng befinder sig i en særdeles gunstig position i disse år.

– Den satsning, klubberne har lavet anført af FC København, FC Nordsjælland og FC Midtjylland på at udvikle talenter, er ren manna for Superligaen, når efterspørgslen i udlandet på unge spillere samtidig er eksploderet i de seneste år, siger Jesper Jørgensen, der er partner ved Deloitte.

– Hvis du for et år siden havde sagt til mig, at en klub som Sporting ville smide 150 millioner kroner for Conrad Harder, havde jeg aldrig troet på det. Det er helt usædvanligt. Det vidner om, at stærke klubber ude i Europa har fået øje for andre markeder end dem, de plejer at se på. I portugisiske klubbers tilfælde ser man nu også mod Skandinavien, efter man i årtier har haft blik for unge spillere fra Brasilien og dermed er dygtig til at videreudvikle spillere, siger Jesper Jørgensen til Tipsbladet.

271746

Conrad Harder skal nu spille Champions League med Sporting Clube. Foto: Alamy

Efter Jesper Jørgensens vurdering er det også den tryghed, klubberne har i at vide, de kan sælge profiler til udlandet, der gør, at de tør købe relativt dyre spillere til, også i midten af Superligaen.

– Denne rekord fortæller, at Superligaen aldrig har stået stærkere økonomisk, end den gør nu. Klubberne formår at udvikle og sælge spillere, hvorefter de udvikler eller køber nye unge spillere, uden at de bliver for dyre.

– Alle klubber har ro på økonomien, ingen er tvunget til at sælge, hvilket betyder, at de udenlandske klubber ikke på samme måde som tidligere kan forhandle priser ned på Superliga-spillere velvidende, at klubberne er nødt til at sælge for at få økonomien til at hænge sammen. Det er en stor fordel, at så mange danske klubber nu har råd til at sige nej til tilbud, siger Jesper Jørgensen.

Se Tipsbladets overblik over sommerens handler i Superligaen her.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Kæk Wass: Han filmede!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Joakim Mæhle åbner op

Tottenham tilbyder monsterkontrakt



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

En historisk katastrofe for Danmark

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Chelsea med historiens største PL-underskud

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Tottenham præsenterer ny træner

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Undskylder efter italiensk fiasko

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne