Vanvittig Superliga-rekord: Salg for en milliard

Superliga-klubberne har i den grad formået at sælge spillerne dyrt denne sommer, hvor ligaens 12 klubber ifølge Tipsbladets data og database sætter salgsrekord med størst samlende salg nogensinde.



Det har været en dyr sommer for de udenlandske topklubber, der har været i Danmark for at hente især yngre profiler med stort udviklingspotentiale.

Brighton, Real Sociedad, Sporting Clube, Wolfsburg, Galatasaray og PSV er blandt dem, der har været på togt i Superligaen, og i alle tilfælde blandt sommerens dyreste salg er der tale om spillere, der enten er purunge med et meget stort udviklingspotentiale eller unge spillere med et par år til deres bedste fodboldalder, der stadig kan blive mærkbart bedre.

De sidste handler er endnu ved at blive afklaret, men Tipsbladets foreløbige opgørelse over sommerens handler i de 12 Superliga-klubber viser, at Superligaen samlet nærmest på kronen rammer salg for en milliard kroner.

Det er over hundrede millioner kroner over salgsrekorden, der blev sat for et år siden, hvor Superliga-klubberne solgte for omkring 880 millioner kroner.

FC København og FC Nordsjælland står med storsalgene af Orri Oskarsson, Kamil Grabara, Elias Jelert, Ibrahim Osman og Conrad Harder for omkring tre-fjerdedele af den samlede sum, der kunne være havnet endnu højere, hvis eksempelvis FC Midtjylland og AGF havde valgt at sælge nogle af deres attraktive profiler.

Vildt marked
Superliga-klubbernes køb runder i Tipsbladets foreløbige opgørelse 300 millioner kroner og kan meget vel ligge et pænt stykke over det beløb med FC Midtjylland og FC København som særdeles toneangivende med en række markante indkøb.

271746

Orri Oskarsson i debuten for sit nye hold i Baskerlandet. Foto: Alamy

Ifølge en ekspert i fodboldøkonomi fortæller salgsrekorden historien om en Superliga, der i transfer-sammenhæng befinder sig i en særdeles gunstig position i disse år.

– Den satsning, klubberne har lavet anført af FC København, FC Nordsjælland og FC Midtjylland på at udvikle talenter, er ren manna for Superligaen, når efterspørgslen i udlandet på unge spillere samtidig er eksploderet i de seneste år, siger Jesper Jørgensen, der er partner ved Deloitte.

– Hvis du for et år siden havde sagt til mig, at en klub som Sporting ville smide 150 millioner kroner for Conrad Harder, havde jeg aldrig troet på det. Det er helt usædvanligt. Det vidner om, at stærke klubber ude i Europa har fået øje for andre markeder end dem, de plejer at se på. I portugisiske klubbers tilfælde ser man nu også mod Skandinavien, efter man i årtier har haft blik for unge spillere fra Brasilien og dermed er dygtig til at videreudvikle spillere, siger Jesper Jørgensen til Tipsbladet.

271746

Conrad Harder skal nu spille Champions League med Sporting Clube. Foto: Alamy

Efter Jesper Jørgensens vurdering er det også den tryghed, klubberne har i at vide, de kan sælge profiler til udlandet, der gør, at de tør købe relativt dyre spillere til, også i midten af Superligaen.

– Denne rekord fortæller, at Superligaen aldrig har stået stærkere økonomisk, end den gør nu. Klubberne formår at udvikle og sælge spillere, hvorefter de udvikler eller køber nye unge spillere, uden at de bliver for dyre.

– Alle klubber har ro på økonomien, ingen er tvunget til at sælge, hvilket betyder, at de udenlandske klubber ikke på samme måde som tidligere kan forhandle priser ned på Superliga-spillere velvidende, at klubberne er nødt til at sælge for at få økonomien til at hænge sammen. Det er en stor fordel, at så mange danske klubber nu har råd til at sige nej til tilbud, siger Jesper Jørgensen.

Se Tipsbladets overblik over sommerens handler i Superligaen her.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Vildt skifte i Superligaen?


Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Sergio Ramos i chokskifte?

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Neestrup erkender FCM-misundelse

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Vildt! Dansk rekordår i Europa

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Storhylder Christian Nørgaard

Køber sig ind i dansk klub

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Et utroligt smukt mareridt!

FCM-helt fremhæver Duncan

Indkalder Salah til afgørende samtale

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Køb billet til FC København i Champions League

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham