Bryder måltørke i Leicester-sejr

Efter en mindre scoringskrise lykkedes det Jamie Vardy at få hul på bylden i Leicesters knusende sikre sejr.



Efter syv kampe uden scoringer i den bedste engelske række kom Jamie Vardy tilbage på sporet, da han ramte netmaskerne torsdag aften.

Det skete, da den tidligere Premier League-topscorer stod bag det første mål i Leicesters sejr på 3-0 over bundholdet West Bromwich.

Jamie Vardy er nu på 13 sæsonscoringer, og han mangler dermed ti træffere for at nå samme niveau som i sidste sæson, hvor han var farligste mand i England.

Leicesters sejr betyder, at klubben trækker fra konkurrenterne i kampen om en plads blandt de fire bedste, som får en Champions League-billet i næste sæson.

Der er nu fire point ned til West Ham, der er på femtepladsen, og seks point ned til Tottenham på sjettepladsen.

West Bromwich er i overhængende fare for at rykke ud af Premier League. Klubben er ni point under stregen.

Leicester og Kasper Schmeichel var altdominerende og kunne have scoret flere mål, end det blev til. Særligt i første halvleg var topholdet knusende i sin kontrol af begivenhederne.

Det gav sig udslag i en scoring efter 23 minutter, da Jamie Vardy skulle gøre sig særdeles umage for ikke at sende bolden i nettet.

Timothy Castagne modtog en præcis dybdebold i den ene side af banen og slap den på tværs til Vardy, der sikkert scorede i halvtomt net.

Bare tre minutter senere var der bingo igen. Jonny Evans havde læst situationen, da et hjørnespark lidt tilfældigt blev forlænget ind foran West Bromwich-målet, og han stangede den sikkert i mål.

Ti minutter før pausefløjt strøg Jamie Vardy ind i feltet og lagde bolden til rette for Kelechi Iheanacho, som tippede bolden over skulderen på Sam Johnstone i West Bromwich-målet.

Kelechi Iheanacho nåede på den måde op på 11 scoringer i sine seneste otte optrædener på tværs af alle turneringer.

Anden halvleg blev en forholdsvis søvndyssende affære.

Leicester havde West Bromwich i en skruetvinge, men virkede ikke synderligt interesseret i at komme yderligere foran, og det blev derfor ved 3-0.

/ritzau/





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Spår stor transferaktivitet i FC København

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Bombe på vej i Real Madrid?

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kalder tronskifte i Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer