Bryder måltørke i Leicester-sejr

Efter en mindre scoringskrise lykkedes det Jamie Vardy at få hul på bylden i Leicesters knusende sikre sejr.



Efter syv kampe uden scoringer i den bedste engelske række kom Jamie Vardy tilbage på sporet, da han ramte netmaskerne torsdag aften.

Det skete, da den tidligere Premier League-topscorer stod bag det første mål i Leicesters sejr på 3-0 over bundholdet West Bromwich.

Jamie Vardy er nu på 13 sæsonscoringer, og han mangler dermed ti træffere for at nå samme niveau som i sidste sæson, hvor han var farligste mand i England.

Leicesters sejr betyder, at klubben trækker fra konkurrenterne i kampen om en plads blandt de fire bedste, som får en Champions League-billet i næste sæson.

Der er nu fire point ned til West Ham, der er på femtepladsen, og seks point ned til Tottenham på sjettepladsen.

West Bromwich er i overhængende fare for at rykke ud af Premier League. Klubben er ni point under stregen.

Leicester og Kasper Schmeichel var altdominerende og kunne have scoret flere mål, end det blev til. Særligt i første halvleg var topholdet knusende i sin kontrol af begivenhederne.

Det gav sig udslag i en scoring efter 23 minutter, da Jamie Vardy skulle gøre sig særdeles umage for ikke at sende bolden i nettet.

Timothy Castagne modtog en præcis dybdebold i den ene side af banen og slap den på tværs til Vardy, der sikkert scorede i halvtomt net.

Bare tre minutter senere var der bingo igen. Jonny Evans havde læst situationen, da et hjørnespark lidt tilfældigt blev forlænget ind foran West Bromwich-målet, og han stangede den sikkert i mål.

Ti minutter før pausefløjt strøg Jamie Vardy ind i feltet og lagde bolden til rette for Kelechi Iheanacho, som tippede bolden over skulderen på Sam Johnstone i West Bromwich-målet.

Kelechi Iheanacho nåede på den måde op på 11 scoringer i sine seneste otte optrædener på tværs af alle turneringer.

Anden halvleg blev en forholdsvis søvndyssende affære.

Leicester havde West Bromwich i en skruetvinge, men virkede ikke synderligt interesseret i at komme yderligere foran, og det blev derfor ved 3-0.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Født i Danmark og på vej til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

De bliver monstersalg til sommer