VB-spiller får ekstra karantæne efter rødt mod BIF

Vejles Jerome Opoku får to yderligere spilledages karantæne for sit skub på Brøndby IF’s Christian Cappis.



Kort før de 90 minutter løb ud, modtog Vejle Boldklubs Jerome Opoku det røde kort i søndagens Superliga-kamp mod Brøndby IF. Få sekunder senere gjorde han ondt værre for sig selv.

Opoku skubbede Christian Cappis i halsen, og det har Fodboldens Disciplinærinstans nu takseret til to spilledages karantæne. Dermed skal Opoku afsone tre i alt: én for det røde kort, to for Cappis-skubbet.

Vejles har ellers erklæret sig “helt uforstående” for, at situationen fører til ekstra karantæne, og argumenteret for, at både det andet gule kort ikke burde give gult, og at Cappis bærer skylden for konfrontationen. 

VB mener, at “Brøndby IF-spilleren både er den opsøgende og udfarende part, da han opsøger, skubber og hiver fat i armen på spilleren og efterfølgende bliver skubbet og smider sig, men mirakuløst rejser sig op igen.”

Klubben argumenterer desuden for, at Opoku ikke skubber efter Cappis’ strube, men bare forsøger at skubbe ham væk og kommer til at ramme halsen. Vejle mener tværtimod, at Cappos burde have haft en advarsel.

“Vejle Boldklub afviser den skærpende omstændighed og under sig over, at dommeren ikke giver Brøndby IFspilleren et gult kort for at initiere situationens optrapning.”

Fodboldens Disciplinærinstans har dog ikke taget klubbens indvendinger til sig og i stedet “på baggrund dommerens indberetning, Tv-optagelser af episoden og Vejle Boldklubs redegørelsen” konkluderet, at Opoku “gør sig skyldig i voldsom adfærd”.

Det koster 36 karantænepoint og altså to yderligere karantænedage.

Se selv hele episoden i videoen over artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Afslører: Dolberg sat til salg

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Monsterbud på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Afslører dansk toptræners millionløn

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Tottenham henter Liverpool-profil

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Tysk VM-chok



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen