VB-spiller får ekstra karantæne efter rødt mod BIF

Vejles Jerome Opoku får to yderligere spilledages karantæne for sit skub på Brøndby IF’s Christian Cappis.



Kort før de 90 minutter løb ud, modtog Vejle Boldklubs Jerome Opoku det røde kort i søndagens Superliga-kamp mod Brøndby IF. Få sekunder senere gjorde han ondt værre for sig selv.

Opoku skubbede Christian Cappis i halsen, og det har Fodboldens Disciplinærinstans nu takseret til to spilledages karantæne. Dermed skal Opoku afsone tre i alt: én for det røde kort, to for Cappis-skubbet.

Vejles har ellers erklæret sig “helt uforstående” for, at situationen fører til ekstra karantæne, og argumenteret for, at både det andet gule kort ikke burde give gult, og at Cappis bærer skylden for konfrontationen. 

VB mener, at “Brøndby IF-spilleren både er den opsøgende og udfarende part, da han opsøger, skubber og hiver fat i armen på spilleren og efterfølgende bliver skubbet og smider sig, men mirakuløst rejser sig op igen.”

Klubben argumenterer desuden for, at Opoku ikke skubber efter Cappis’ strube, men bare forsøger at skubbe ham væk og kommer til at ramme halsen. Vejle mener tværtimod, at Cappos burde have haft en advarsel.

“Vejle Boldklub afviser den skærpende omstændighed og under sig over, at dommeren ikke giver Brøndby IFspilleren et gult kort for at initiere situationens optrapning.”

Fodboldens Disciplinærinstans har dog ikke taget klubbens indvendinger til sig og i stedet “på baggrund dommerens indberetning, Tv-optagelser af episoden og Vejle Boldklubs redegørelsen” konkluderet, at Opoku “gør sig skyldig i voldsom adfærd”.

Det koster 36 karantænepoint og altså to yderligere karantænedage.

Se selv hele episoden i videoen over artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Portugal – Spanien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasiliansk boost før Norge

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Klapper i om stor Superliga-transfer

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mexico – England

Skyder stor FCM-historie ned