VB-spiller får ekstra karantæne efter rødt mod BIF

Vejles Jerome Opoku får to yderligere spilledages karantæne for sit skub på Brøndby IF’s Christian Cappis.



Kort før de 90 minutter løb ud, modtog Vejle Boldklubs Jerome Opoku det røde kort i søndagens Superliga-kamp mod Brøndby IF. Få sekunder senere gjorde han ondt værre for sig selv.

Opoku skubbede Christian Cappis i halsen, og det har Fodboldens Disciplinærinstans nu takseret til to spilledages karantæne. Dermed skal Opoku afsone tre i alt: én for det røde kort, to for Cappis-skubbet.

Vejles har ellers erklæret sig “helt uforstående” for, at situationen fører til ekstra karantæne, og argumenteret for, at både det andet gule kort ikke burde give gult, og at Cappis bærer skylden for konfrontationen. 

VB mener, at “Brøndby IF-spilleren både er den opsøgende og udfarende part, da han opsøger, skubber og hiver fat i armen på spilleren og efterfølgende bliver skubbet og smider sig, men mirakuløst rejser sig op igen.”

Klubben argumenterer desuden for, at Opoku ikke skubber efter Cappis’ strube, men bare forsøger at skubbe ham væk og kommer til at ramme halsen. Vejle mener tværtimod, at Cappos burde have haft en advarsel.

“Vejle Boldklub afviser den skærpende omstændighed og under sig over, at dommeren ikke giver Brøndby IFspilleren et gult kort for at initiere situationens optrapning.”

Fodboldens Disciplinærinstans har dog ikke taget klubbens indvendinger til sig og i stedet “på baggrund dommerens indberetning, Tv-optagelser af episoden og Vejle Boldklubs redegørelsen” konkluderet, at Opoku “gør sig skyldig i voldsom adfærd”.

Det koster 36 karantænepoint og altså to yderligere karantænedage.

Se selv hele episoden i videoen over artiklen.







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

LIVE: FC København – FC Midtjylland

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det