Vejle var mandag aften tilbage i Superligaen efter en enkelt sæson i 1. division, men det blev langt fra et drømmecomeback, da holdet fra Nørreskoven blev sendt hjem fra Ceres Park i Aarhus med et nederlag på 2-4.
Nederlaget kom på baggrund af en meget svag indsats i første halvleg, som holdets forsvarsspiller Mads Greve da heller ikke var tilfreds med. Vejle var bagud 0-2, men kunne sagtens have været yderligere bagud.
Greve mener, at hvis holdet skal gøre sig forhåbninger om at vinde fodboldkampe i Superligaen, må takterne fra første halvleg ikke gentage sig.
– Første halvleg var jo vanvittig skidt. Vi kunne ikke holde i bolden, vi kunne ikke sætte et pres, og vi løb bare for os selv.
– Det var overhovedet ikke godt nok, og jeg ved ikke, hvad vi egentlig havde tænkt os der, for det var i hvert fald ikke det, vi havde aftalt.
Læs også:Kjartan Finnbogason frustreret over rolle: Jeg fortjener mere tillid
– Det er altid noget, at det blev bedre i anden halvleg, men igen så kan vi ikke spille sådan en første halvleg, for så vinder vi ingen fodboldkampe, siger Mads Greve.
I den anden lejr var AGF-træner David Nielsen godt tilfreds med sit hold, og han giver sig selv skylden for, at Vejle kom ind i kampen med reduceringerne til 1-3 og 2-3 i slutfasen.
– Den eneste grund til, at den her kamp ændrede karakter, var, at jeg efter 65 minutter tog mig den luksus at skifte ud, for der skulle det kunne lade sig gøre at vinde den her kamp uanset hvad.
– Det blev rodet og ikke særlig kønt, og derfor var det et fantastisk tidspunkt, at Benjamin (Hvidt, red.) valgte at score sit første mål for os til 4-2, siger David Nielsen.
Mads Greve er tilfreds med, at vejlenserne fik vist lidt moral med de to reduceringer i anden halvleg, men han følte aldrig for alvor, at de rødblusede kom tæt på udligningen.
Læs også:Bedst og værst: Patrick Olsen strålede klarest i målfest i Aarhus
– Vi kommer jo bedre med i anden halvleg, og vi fik også reduceret.
– Herefter ville vi gerne lægge det sidste tryk, men det fik vi aldrig rigtig gjort, og det blev endeligt ødelagt af AGF’s mål til 4-2, konstaterer Greve.
Vejle har nu seks dage til at komme sig ovenpå den uheldige premiere, inden holdet spiller sæsonens første hjemmekamp på søndag, når Sønderjyske kommer på besøg.
/ritzau/
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
I chok over Nicolai Poulsen
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
