David Nielsen efter dramatisk sejr: Min skyld at kampen ændrer karakter

David Nielsen tager skylden for, at Vejle fik bragt spænding ind i mandagens Superliga-brag.



Vejle var mandag aften tilbage i Superligaen efter en enkelt sæson i 1. division, men det blev langt fra et drømmecomeback, da holdet fra Nørreskoven blev sendt hjem fra Ceres Park i Aarhus med et nederlag på 2-4.

Nederlaget kom på baggrund af en meget svag indsats i første halvleg, som holdets forsvarsspiller Mads Greve da heller ikke var tilfreds med. Vejle var bagud 0-2, men kunne sagtens have været yderligere bagud.

Greve mener, at hvis holdet skal gøre sig forhåbninger om at vinde fodboldkampe i Superligaen, må takterne fra første halvleg ikke gentage sig.

– Første halvleg var jo vanvittig skidt. Vi kunne ikke holde i bolden, vi kunne ikke sætte et pres, og vi løb bare for os selv.

– Det var overhovedet ikke godt nok, og jeg ved ikke, hvad vi egentlig havde tænkt os der, for det var i hvert fald ikke det, vi havde aftalt.

Læs også:Kjartan Finnbogason frustreret over rolle: Jeg fortjener mere tillid

– Det er altid noget, at det blev bedre i anden halvleg, men igen så kan vi ikke spille sådan en første halvleg, for så vinder vi ingen fodboldkampe, siger Mads Greve.

I den anden lejr var AGF-træner David Nielsen godt tilfreds med sit hold, og han giver sig selv skylden for, at Vejle kom ind i kampen med reduceringerne til 1-3 og 2-3 i slutfasen.

– Den eneste grund til, at den her kamp ændrede karakter, var, at jeg efter 65 minutter tog mig den luksus at skifte ud, for der skulle det kunne lade sig gøre at vinde den her kamp uanset hvad.

– Det blev rodet og ikke særlig kønt, og derfor var det et fantastisk tidspunkt, at Benjamin (Hvidt, red.) valgte at score sit første mål for os til 4-2, siger David Nielsen.

Mads Greve er tilfreds med, at vejlenserne fik vist lidt moral med de to reduceringer i anden halvleg, men han følte aldrig for alvor, at de rødblusede kom tæt på udligningen.

Læs også:Bedst og værst: Patrick Olsen strålede klarest i målfest i Aarhus

– Vi kommer jo bedre med i anden halvleg, og vi fik også reduceret.

– Herefter ville vi gerne lægge det sidste tryk, men det fik vi aldrig rigtig gjort, og det blev endeligt ødelagt af AGF’s mål til 4-2, konstaterer Greve.

Vejle har nu seks dage til at komme sig ovenpå den uheldige premiere, inden holdet spiller sæsonens første hjemmekamp på søndag, når Sønderjyske kommer på besøg.

/ritzau/





Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

– Han er fuldstændig vanvittig

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Aldrig nogensinde FCK

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Kamil Grabara-opslag bemærkes

– Når jeg var alene, græd jeg

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Mohamed Salah har sagt undskyld

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

I chok over Nicolai Poulsen

Medier i svime: Den bedste!

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Kæmpe brag venter fredag

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Antonsens drøm slukket

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død