Da Silkeborg i efteråret tabte både hjemme og ude til topholdet Viborg FF, kunne Magnus Mattsson og resten af SIF-holdet se Viborg-keeper Patrik Gunnarsson levere store præstationer i målet.
Men fremadrettet kan Silkeborg-spillerne glæde sig over, at den islandske målmand trækker den rød-hvide trøje over hovedet og altså skal holde modstanderne fra scoringer.
Silkeborg henter Patrik Gunnarsson i Brentford, og han er blevet præsenteret på en lejeaftale, der løber resten af denne sæson.
Den dygtige 20-årige keeper skal i foråret forsøge at hjælpe Silkeborg op i Superligaen.
Læs også:Stor rokade i Kolding IF: Niki Zimling får ny rolle
For tiden ligger Superliga-nedrykkerne nummer tre i den næstbedste række, syv point efter Viborg FF og Esbjerg fB, der ligger på de to oprykningspladser.
Silkeborg IF har været på udkig efter en ny målmand, fordi førstevalget Oscar Hedvall i december smadrede sit korsbånd og dermed er ude i resten af indeværende sæson. Det har efterladt træner Kent Nielsen med hollandske Stan van Bladeren, mens målmandstræner Thomas Nørgaard tog plads på bænken i de sidste par runder af 1. division.
Sportschef Jesper Stüker har indledt transfervinduet i januar med at hente angriber Nicklas Helenius i AGF, og snart følger altså målmand Patrik Gunnarsson. Nu kan han vende blikket mod en centerback, hvor SIF leder efter en afløser for Frederik Alves Ibsen, der er blevet solgt til Premier League-klubben West Ham United.
– Vi har fundet en god løsning. Med Oscar ude i foråret har vi søgt en målmand, der kan indgå i målmandsteamet med målmandstræner Thomas Nørgaard og målmand Stan van Bladeren. Patrik har i Viborg vist, at han er en dygtig målmand – det fik vi jo at mærke på egen krop i de to kampe mod Viborg, hvor det på trods af mange chancer ikke lykkedes os at vinde – og han har også i de øvrige kampe vist, at han har et højt niveau, siger SIF’s sportschef, Jesper Stüker, til klubbens hjemmeside.
Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Patrik Gunnarsson spillede 12 kampe i efteråret for Viborg FF. Han har tidligere været udlejet fra Brentford til Southend, og i Island har han spillet for Breidablik med en kort lejeafstikker til IR.
Silkeborg indleder foråret i 1. division med en kamp mod Hvidovre.
Læs også:Ronnie Schwartz om klubskifte: Jeg savner at spille kampe
Læs også:Officielt: FC Midtjylland sælger Ronnie Schwartz
Læs også:Silkeborg-angriber testet positiv for coronavirus
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
