Klassisk italiensk; Fyret efter bare tre kampe

Sæsonens første fyringer i Italiens Serie A er en realitet. Verona og Cagliari skifter ud på trænerposten.



Tre ligakampe og en pokalkamp. Det var, hvad det blev til i denne sæson for de italienske Serie A-trænere Eusebio Di Francesco fra Verona og Leonardo Semplici fra Cagliari.

Begge trænere har tirsdag fået silkesnoren.

Efter en 3-0-sejr i første runde af pokalturneringen har Verona tabt de tre første kampe i Serie A, og længere var snoren til cheftræneren ikke i Preben Elkjærs tidligere klub.

Mandag tabte holdet 0-1 på udebane til Bologna, og det blev Di Francescos sidste i spidsen for holdet. I stedet overtager Igor Tudor.

Nederlaget har efterladt Verona på en øjeblikkelig næstsidsteplads. Holdet sluttede som nummer ti i sidste sæson i den bedste italienske fodboldrække.

52-årige Eusebio Di Francesco er ikke helt uvant med kortere ophold i klubber. I 2017/18-sæsonen førte han AS Roma til semifinalen i Champions League, men blev fyret i den efterfølgende sæson.

Siden har han i tre forsøg ikke formået at få lov til at beholde sit job i en hel sæson. I Sampdoria fik han otte kampe, det blev til 26 kampe for Cagliari og nu altså blot 4 for Verona.

Senere tirsdag oplyste Verona, at den nye træner bliver kroaten Igor Tudor, der indledte trænerkarrieren i Hajduk Split, hvor han både indledte og sluttede sin spillerkarriere.

Siden har han været omkring blandt andre Galatasaray og Udinese som træner, og i sidste sæson var han assistent for Andrea Pirlo i Juventus.

Heller ikke på Sardinien er der stor tålmodighed med trænere. Cagliari oplyser således, at Leonardo Semplici er fortid på trænerposten.

I alt 19 kampe fik han i spidsen for holdet og altså blot fire i denne sæson.

Cagliari vandt ganske vist pokalkampen mod Pisa, men har kun fået et point i tre ligakampe. Senest blev det 2-3 hjemme mod Genoa.

/ritzau/





Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Vildt Superliga-rygte afvises

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

LIVE: FC København er videre i Conference League



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

De vil have Jelert

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny FC København-stjerne imponerer

Tottenham-flop i stor transfer

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Her er FC Københavns pris på William Clem

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Jagter dansk landsholdsspiller

Dansker i rekordtransfer

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Revser FC København: ‘Arrogant’

Surt show – dumpet!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Har budt en milliard

Bekræfter: Salah-transfer droppet