Tre ligakampe og en pokalkamp. Det var, hvad det blev til i denne sæson for de italienske Serie A-trænere Eusebio Di Francesco fra Verona og Leonardo Semplici fra Cagliari.
Begge trænere har tirsdag fået silkesnoren.
Efter en 3-0-sejr i første runde af pokalturneringen har Verona tabt de tre første kampe i Serie A, og længere var snoren til cheftræneren ikke i Preben Elkjærs tidligere klub.
Mandag tabte holdet 0-1 på udebane til Bologna, og det blev Di Francescos sidste i spidsen for holdet. I stedet overtager Igor Tudor.
Nederlaget har efterladt Verona på en øjeblikkelig næstsidsteplads. Holdet sluttede som nummer ti i sidste sæson i den bedste italienske fodboldrække.
52-årige Eusebio Di Francesco er ikke helt uvant med kortere ophold i klubber. I 2017/18-sæsonen førte han AS Roma til semifinalen i Champions League, men blev fyret i den efterfølgende sæson.
Siden har han i tre forsøg ikke formået at få lov til at beholde sit job i en hel sæson. I Sampdoria fik han otte kampe, det blev til 26 kampe for Cagliari og nu altså blot 4 for Verona.
Senere tirsdag oplyste Verona, at den nye træner bliver kroaten Igor Tudor, der indledte trænerkarrieren i Hajduk Split, hvor han både indledte og sluttede sin spillerkarriere.
Siden har han været omkring blandt andre Galatasaray og Udinese som træner, og i sidste sæson var han assistent for Andrea Pirlo i Juventus.
Heller ikke på Sardinien er der stor tålmodighed med trænere. Cagliari oplyser således, at Leonardo Semplici er fortid på trænerposten.
I alt 19 kampe fik han i spidsen for holdet og altså blot fire i denne sæson.
Cagliari vandt ganske vist pokalkampen mod Pisa, men har kun fået et point i tre ligakampe. Senest blev det 2-3 hjemme mod Genoa.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Godt AGF-nyt
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
FC København bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
BIZART
