Tre ligakampe og en pokalkamp. Det var, hvad det blev til i denne sæson for de italienske Serie A-trænere Eusebio Di Francesco fra Verona og Leonardo Semplici fra Cagliari.
Begge trænere har tirsdag fået silkesnoren.
Efter en 3-0-sejr i første runde af pokalturneringen har Verona tabt de tre første kampe i Serie A, og længere var snoren til cheftræneren ikke i Preben Elkjærs tidligere klub.
Mandag tabte holdet 0-1 på udebane til Bologna, og det blev Di Francescos sidste i spidsen for holdet. I stedet overtager Igor Tudor.
Nederlaget har efterladt Verona på en øjeblikkelig næstsidsteplads. Holdet sluttede som nummer ti i sidste sæson i den bedste italienske fodboldrække.
52-årige Eusebio Di Francesco er ikke helt uvant med kortere ophold i klubber. I 2017/18-sæsonen førte han AS Roma til semifinalen i Champions League, men blev fyret i den efterfølgende sæson.
Siden har han i tre forsøg ikke formået at få lov til at beholde sit job i en hel sæson. I Sampdoria fik han otte kampe, det blev til 26 kampe for Cagliari og nu altså blot 4 for Verona.
Senere tirsdag oplyste Verona, at den nye træner bliver kroaten Igor Tudor, der indledte trænerkarrieren i Hajduk Split, hvor han både indledte og sluttede sin spillerkarriere.
Siden har han været omkring blandt andre Galatasaray og Udinese som træner, og i sidste sæson var han assistent for Andrea Pirlo i Juventus.
Heller ikke på Sardinien er der stor tålmodighed med trænere. Cagliari oplyser således, at Leonardo Semplici er fortid på trænerposten.
I alt 19 kampe fik han i spidsen for holdet og altså blot fire i denne sæson.
Cagliari vandt ganske vist pokalkampen mod Pisa, men har kun fået et point i tre ligakampe. Senest blev det 2-3 hjemme mod Genoa.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
FC Nordsjælland tager sig af bronzen
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
FANKLUBBEN
