– Vi håber og arbejder på to, tre nye spillere

Lyngby Boldklub har været langsomme ude af starthullerne i transfervinduet, men der arbejdes på forstærkninger, lyder det fra Morten Karlsen, cheftræneren.



(Lyngby Stadion, Tipsbladet) Lyngby Boldklub har op til denne sæson sagt farvel til to store profiler i Tochi Chukwuani og Andri Gudjohnsen, og der er nu kun godt og vel et par uger tilbage af transfervinduet.

For kort tid siden er Mailk Abubakari kommet til, og han er stadig ved at vænne sig til de nye omgivelser, hvorfor han mod FC Midtjylland startede ude.

En kamp, hvor Lyngby Boldklub tabte på et mål til aller, allersidst, da Aral Simsir løb fra midtbanen og bankede sejrsmålet til 2-1 ind.

Men nu begynder der altså endelig at ske lidt på indsiden i Lyngby Boldklub, og cheftræner Morten Karlsen kunne efter nederlaget til FC Midtjylland fortælle på Tipsbladets spørgsmål, at klubben håber og arbejder på to til tre nye ansigter, ligesom han kan håbe på, at der ikke sker profilsalg.

– Vi har en trup med et stort potentiale, og vi ved også, at vi træder ind i nogle vigtige kampe for Lyngby. Det er klart, at når du har solgt en topscorer og mistet en midtbaneprofil, så skal der noget ind, og det er der nu gjort lidt med Malik, og så må se, om der ikke kommer lidt mere.

– Realistisk holder vi på vores bedste spillere, men vi er også en klub, hvor vi er en platform for spillere, der kan komme videre. Det er vi meget bevidste om, men forhåbentlig får vi dækket to eller tre positioner frem mod, at vinduet lukker, siger Morten Karlsen og tilføjer:

– Det er en kombination af håb, og hvad vi arbejder på, forklarer cheftræneren, der altså har måttet vente længe på forstærkninger.

Men der er ingen brok, selv om han gerne havde set nye ansigter tidligere i vinduet. 

– Det tror jeg, at alle trænere gerne vil. Men der er også en virkelighed i Lyngby, vi er ikke nødvendigvis førstevælgere eller dem med den største pengepung, så i den ideelle verden, så ja, men virkeligheden er også, som den er i Lyngby ud fra de præmisser, som jeg lige har beskrevet, siger Morten Karlsen, som også har fået en skadet Mathias Hebo Rasmussen tilknyttet truppen. Der går nogle uger endnu, før midtbaneprofilen er på holdet.

Morten Karlsen har nu stået i spidsen for Lyngby Boldklub i fem kampe, og det har været lige på og hårdt med et hårdt program, der har indeholdt topholdene FC København, Brøndby, FC Midtjylland, FC Nordsjælland og en udebanetur til Sønderjyske.

I den kontekst er to point tilfredsstillende.

– To point er okay, vi ville gerne have flere, men når du også selv nævner de her hold, som er kvalitativt og økonomisk niveauer over os, synes jeg, at vi i store perioder sætter rigtig gode præstationer sammen. Det er helt tydeligt, at vi har lagt på, men vi ved godt, at vi skal lægge endnu mere på, lyder der fra Morten Karlsen.

Hvis mandskab var sekunder fra at hive et point mod mestrene. Aral Simsirs vinderscoring i de døende sekunder stjal billedet. 

– Selvfølgelig skygger den. Der er ingen i omklædningsrummet eller i klubben, der vil tabe denne kamp. Følelsen overskygger lidt præstationen, vi laver mod de danske mestre. Alle de gode ting, vi laver, forsvinder lidt i resultatet, men det er præmissen i elitefodbold. Før det er der fremgang at spore i os.

– Vi er 30 sekunder fra at få et point, og det er, fordi vi i 96 og et halv minut spiller rigtig godt og svarer i øvrigt godt igen på deres føringsmål. Det er historien. Det skal man også have med i ligningen, og det skal ikke forsvinde i et misset resultat i dag, slutter Morten Karlsen.

Som måske har mere at skyde med, når transfervinduet lukker 2. september. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

– Den her sidder dybt i sjælen

I svime over German Onugkha

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

AGF tilbage på førstepladsen

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Riemer svarer på Tøftings kritik

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Lyngby går alene i front

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

– Agger og Kahlenberg var specielt

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Dansk cykelrytter stopper karrieren

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Stor bekymring inden VM