(Lyngby Stadion, Tipsbladet) Lyngby Boldklub har op til denne sæson sagt farvel til to store profiler i Tochi Chukwuani og Andri Gudjohnsen, og der er nu kun godt og vel et par uger tilbage af transfervinduet.
For kort tid siden er Mailk Abubakari kommet til, og han er stadig ved at vænne sig til de nye omgivelser, hvorfor han mod FC Midtjylland startede ude.
En kamp, hvor Lyngby Boldklub tabte på et mål til aller, allersidst, da Aral Simsir løb fra midtbanen og bankede sejrsmålet til 2-1 ind.
Men nu begynder der altså endelig at ske lidt på indsiden i Lyngby Boldklub, og cheftræner Morten Karlsen kunne efter nederlaget til FC Midtjylland fortælle på Tipsbladets spørgsmål, at klubben håber og arbejder på to til tre nye ansigter, ligesom han kan håbe på, at der ikke sker profilsalg.
– Vi har en trup med et stort potentiale, og vi ved også, at vi træder ind i nogle vigtige kampe for Lyngby. Det er klart, at når du har solgt en topscorer og mistet en midtbaneprofil, så skal der noget ind, og det er der nu gjort lidt med Malik, og så må se, om der ikke kommer lidt mere.
– Realistisk holder vi på vores bedste spillere, men vi er også en klub, hvor vi er en platform for spillere, der kan komme videre. Det er vi meget bevidste om, men forhåbentlig får vi dækket to eller tre positioner frem mod, at vinduet lukker, siger Morten Karlsen og tilføjer:
– Det er en kombination af håb, og hvad vi arbejder på, forklarer cheftræneren, der altså har måttet vente længe på forstærkninger.
Men der er ingen brok, selv om han gerne havde set nye ansigter tidligere i vinduet.
– Det tror jeg, at alle trænere gerne vil. Men der er også en virkelighed i Lyngby, vi er ikke nødvendigvis førstevælgere eller dem med den største pengepung, så i den ideelle verden, så ja, men virkeligheden er også, som den er i Lyngby ud fra de præmisser, som jeg lige har beskrevet, siger Morten Karlsen, som også har fået en skadet Mathias Hebo Rasmussen tilknyttet truppen. Der går nogle uger endnu, før midtbaneprofilen er på holdet.
Morten Karlsen har nu stået i spidsen for Lyngby Boldklub i fem kampe, og det har været lige på og hårdt med et hårdt program, der har indeholdt topholdene FC København, Brøndby, FC Midtjylland, FC Nordsjælland og en udebanetur til Sønderjyske.
I den kontekst er to point tilfredsstillende.
– To point er okay, vi ville gerne have flere, men når du også selv nævner de her hold, som er kvalitativt og økonomisk niveauer over os, synes jeg, at vi i store perioder sætter rigtig gode præstationer sammen. Det er helt tydeligt, at vi har lagt på, men vi ved godt, at vi skal lægge endnu mere på, lyder der fra Morten Karlsen.
Hvis mandskab var sekunder fra at hive et point mod mestrene. Aral Simsirs vinderscoring i de døende sekunder stjal billedet.
– Selvfølgelig skygger den. Der er ingen i omklædningsrummet eller i klubben, der vil tabe denne kamp. Følelsen overskygger lidt præstationen, vi laver mod de danske mestre. Alle de gode ting, vi laver, forsvinder lidt i resultatet, men det er præmissen i elitefodbold. Før det er der fremgang at spore i os.
– Vi er 30 sekunder fra at få et point, og det er, fordi vi i 96 og et halv minut spiller rigtig godt og svarer i øvrigt godt igen på deres føringsmål. Det er historien. Det skal man også have med i ligningen, og det skal ikke forsvinde i et misset resultat i dag, slutter Morten Karlsen.
Som måske har mere at skyde med, når transfervinduet lukker 2. september.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
FCM-helt fremhæver Duncan
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
FC København scorer millionbeløb
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
NYHEDER