(Lyngby Stadion, Tipsbladet) Lyngby Boldklub har op til denne sæson sagt farvel til to store profiler i Tochi Chukwuani og Andri Gudjohnsen, og der er nu kun godt og vel et par uger tilbage af transfervinduet.
For kort tid siden er Mailk Abubakari kommet til, og han er stadig ved at vænne sig til de nye omgivelser, hvorfor han mod FC Midtjylland startede ude.
En kamp, hvor Lyngby Boldklub tabte på et mål til aller, allersidst, da Aral Simsir løb fra midtbanen og bankede sejrsmålet til 2-1 ind.
Men nu begynder der altså endelig at ske lidt på indsiden i Lyngby Boldklub, og cheftræner Morten Karlsen kunne efter nederlaget til FC Midtjylland fortælle på Tipsbladets spørgsmål, at klubben håber og arbejder på to til tre nye ansigter, ligesom han kan håbe på, at der ikke sker profilsalg.
– Vi har en trup med et stort potentiale, og vi ved også, at vi træder ind i nogle vigtige kampe for Lyngby. Det er klart, at når du har solgt en topscorer og mistet en midtbaneprofil, så skal der noget ind, og det er der nu gjort lidt med Malik, og så må se, om der ikke kommer lidt mere.
– Realistisk holder vi på vores bedste spillere, men vi er også en klub, hvor vi er en platform for spillere, der kan komme videre. Det er vi meget bevidste om, men forhåbentlig får vi dækket to eller tre positioner frem mod, at vinduet lukker, siger Morten Karlsen og tilføjer:
– Det er en kombination af håb, og hvad vi arbejder på, forklarer cheftræneren, der altså har måttet vente længe på forstærkninger.
Men der er ingen brok, selv om han gerne havde set nye ansigter tidligere i vinduet.
– Det tror jeg, at alle trænere gerne vil. Men der er også en virkelighed i Lyngby, vi er ikke nødvendigvis førstevælgere eller dem med den største pengepung, så i den ideelle verden, så ja, men virkeligheden er også, som den er i Lyngby ud fra de præmisser, som jeg lige har beskrevet, siger Morten Karlsen, som også har fået en skadet Mathias Hebo Rasmussen tilknyttet truppen. Der går nogle uger endnu, før midtbaneprofilen er på holdet.
Morten Karlsen har nu stået i spidsen for Lyngby Boldklub i fem kampe, og det har været lige på og hårdt med et hårdt program, der har indeholdt topholdene FC København, Brøndby, FC Midtjylland, FC Nordsjælland og en udebanetur til Sønderjyske.
I den kontekst er to point tilfredsstillende.
– To point er okay, vi ville gerne have flere, men når du også selv nævner de her hold, som er kvalitativt og økonomisk niveauer over os, synes jeg, at vi i store perioder sætter rigtig gode præstationer sammen. Det er helt tydeligt, at vi har lagt på, men vi ved godt, at vi skal lægge endnu mere på, lyder der fra Morten Karlsen.
Hvis mandskab var sekunder fra at hive et point mod mestrene. Aral Simsirs vinderscoring i de døende sekunder stjal billedet.
– Selvfølgelig skygger den. Der er ingen i omklædningsrummet eller i klubben, der vil tabe denne kamp. Følelsen overskygger lidt præstationen, vi laver mod de danske mestre. Alle de gode ting, vi laver, forsvinder lidt i resultatet, men det er præmissen i elitefodbold. Før det er der fremgang at spore i os.
– Vi er 30 sekunder fra at få et point, og det er, fordi vi i 96 og et halv minut spiller rigtig godt og svarer i øvrigt godt igen på deres føringsmål. Det er historien. Det skal man også have med i ligningen, og det skal ikke forsvinde i et misset resultat i dag, slutter Morten Karlsen.
Som måske har mere at skyde med, når transfervinduet lukker 2. september.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
MEDIE
Manchester United rasende
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
Hård kritik af FC København-stjerne
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
AVIS