Sløje Superliga-produktioner fik for nyligt Viaplay, som er den ene af rettighedshaverne til Danmarks bedste række, til at afbryde samarbejdet med produktionsselskabet Matchday Productions, og i samme ombæring har Viaplay rejst en hård kritik af selskabet.
Nu har Viaplay fået deres eget Superliga-setup på plads, som allerede træder i kraft fra på fredag, hvor FC København tager imod Vejle Boldklub. Det bekræfter Peter Nørrelund, sportsdirektør hos Viaplay, over for MediaWatch.
Det er eksterne parter, der står for det nye setup, og det er en løsning, der efterlader en betydelig regning hos Viaplay. Rettighedshaveren ser dog ingen anden udvej efter en sæsonstart, der har budt på alt for mange tekniske udfordringer.
– Vi gør ikke det her for økonomiens skyld. Det kommer formentligt til at koste os penge, skriver Peter Nørrelund i en skriftlig kommentar til MediaWatch.
Tipsbladet ville gerne have talt med Viaplay om det nye setup, men Peter Nørrelund ønsker ikke at stille op til interivew. Han henviser til artiklen i MediaWatch.
Forud for denne sæson, hvor TV 2 overtog den ene halvdel af Superliga-rettighederne fra Discovery, indgik det som et element i aftalen, at produktionen af kampene overgik til Matchday Productions i stedet for rettighedshaverne selv.
Der har dog været mange problemer med Superliga-transmissionen i denne sæson, og derfor har Viaplay valgt at tage sagen i egen hånd.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
PSG er i Champions League-finalen efter drama
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
NYHEDER