Sløje Superliga-produktioner fik for nyligt Viaplay, som er den ene af rettighedshaverne til Danmarks bedste række, til at afbryde samarbejdet med produktionsselskabet Matchday Productions, og i samme ombæring har Viaplay rejst en hård kritik af selskabet.
Nu har Viaplay fået deres eget Superliga-setup på plads, som allerede træder i kraft fra på fredag, hvor FC København tager imod Vejle Boldklub. Det bekræfter Peter Nørrelund, sportsdirektør hos Viaplay, over for MediaWatch.
Det er eksterne parter, der står for det nye setup, og det er en løsning, der efterlader en betydelig regning hos Viaplay. Rettighedshaveren ser dog ingen anden udvej efter en sæsonstart, der har budt på alt for mange tekniske udfordringer.
– Vi gør ikke det her for økonomiens skyld. Det kommer formentligt til at koste os penge, skriver Peter Nørrelund i en skriftlig kommentar til MediaWatch.
Tipsbladet ville gerne have talt med Viaplay om det nye setup, men Peter Nørrelund ønsker ikke at stille op til interivew. Han henviser til artiklen i MediaWatch.
Forud for denne sæson, hvor TV 2 overtog den ene halvdel af Superliga-rettighederne fra Discovery, indgik det som et element i aftalen, at produktionen af kampene overgik til Matchday Productions i stedet for rettighedshaverne selv.
Der har dog været mange problemer med Superliga-transmissionen i denne sæson, og derfor har Viaplay valgt at tage sagen i egen hånd.
LIVE
LIVE: Jesper Hansen om sin fejl: ‘Det gør ondt’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp