Viaplay har eget Superliga-setup på plads

Viaplay har setuppet på plads efter bruddet med Matchday Productions.



Sløje Superliga-produktioner fik for nyligt Viaplay, som er den ene af rettighedshaverne til Danmarks bedste række, til at afbryde samarbejdet med produktionsselskabet Matchday Productions, og i samme ombæring har Viaplay rejst en hård kritik af selskabet.

Nu har Viaplay fået deres eget Superliga-setup på plads, som allerede træder i kraft fra på fredag, hvor FC København tager imod Vejle Boldklub. Det bekræfter Peter Nørrelund, sportsdirektør hos Viaplay, over for MediaWatch.

Det er eksterne parter, der står for det nye setup, og det er en løsning, der efterlader en betydelig regning hos Viaplay. Rettighedshaveren ser dog ingen anden udvej efter en sæsonstart, der har budt på alt for mange tekniske udfordringer.

– Vi gør ikke det her for økonomiens skyld. Det kommer formentligt til at koste os penge, skriver Peter Nørrelund i en skriftlig kommentar til MediaWatch.

Tipsbladet ville gerne have talt med Viaplay om det nye setup, men Peter Nørrelund ønsker ikke at stille op til interivew. Han henviser til artiklen i MediaWatch. 

Forud for denne sæson, hvor TV 2 overtog den ene halvdel af Superliga-rettighederne fra Discovery, indgik det som et element i aftalen, at produktionen af kampene overgik til Matchday Productions i stedet for rettighedshaverne selv. 

Der har dog været mange problemer med Superliga-transmissionen i denne sæson, og derfor har Viaplay valgt at tage sagen i egen hånd. 





LIVE

LIVE: Chok – profil stopper karrieren som 30-årig

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Liverpool – Chelsea



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Frygter Christian Eriksen-problem

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

AGF køber dansk profil

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Dansk træner vinder stor pris