Før Viborg-kamp: Der er nul procent pres på os

Jeppe Grønning håber på stor opbakning mod FK Suduva, som øjner sin chance for at lave en overraskelse.



Viborg FF har torsdag en gylden mulighed for at spille sig en runde videre i Europa for kun anden gang i klubbens historie.

Efter 1-0 hos FK Suduva i Litauen for en uge siden skal holdet gøre arbejdet færdig på hjemmebane, og anfører Jeppe Grønning tager intet for givet.

– I det første opgør scorede vi først det ene mål et kvarter før tid, som lige nu er det mål, som er forskellen på de to hold.

– Så vi ved, at det kræver tålmodighed og koncentration, og kan vi lykkes med det, så tror jeg også på, at vi går videre, siger Grønning til klubbens hjemmeside inden opgøret i Conference League-kvalifikationen.

Flere hundrede Viborg-fans havde for en uge siden taget turen til Litauen, og kaptajnen håber igen på stor støtte fra tribunerne.

– Der kommer formentlig flere tilskuere på stadion, og jeg håber på, at vi igen kan få rigtig stærk opbakning igen.

– Det betyder meget for os alle sammen, og det kan blive en afgørende faktor i en tæt kamp, siger Grønning.

FK Suduva har haft fuld fokus på returkampen mod Viborg i den seneste uge, mens Viborg ind i mellem har tabt 1-3 til AGF i Superligaen.

Det kan blive en fordel for udeholdet, mener Suduva-træner Miguel Moreira.

– Vi vil forsøge at udnytte vores styrker, og vi ved, at Viborg tabte sin seneste kamp i Superligaen. De kommer fra et nederlag og er måske også lidt trætte, og det kan være en fordel for os, som vi skal forsøge at udnytte, siger portugiseren til klubbens Youtube-kanal.

Han mener desuden, at Suduva som underdog kan spille helt frit.

– Vi er bagud 0-1, og vi har intet at tabe. Der er nul procent pres på os, men vi har 100 procent ambitioner om at vinde og gå videre, siger Miguel Moreira.

Der er kickoff i Viborg klokken 19.

Viborg FF skal vinde tre dobbeltopgør, hvis holdet skal være en del af gruppespillet i Conference League i efteråret. I tilfælde af sejr over Suduva skal holdet i næste runde møde B36 Torshavn fra Færøerne eller Tre Fiori fra San Marino.

Viborg FF har blot én gang tidligere været med i en europæisk turnering. Det var i 2000/01-sæsonen, hvor holdet slog CSKA Moskva med samlet 1-0 og siden tabte til spanske Rayo Vallecano på reglen om udebanemål i Uefa Cuppen.

/ritzau/





Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Peter Schmeichel taget på sengen

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Dansk bomber med vildt mål i England

Arsenal ansætter dansk toptræner

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Mohamed Daramy vender tilbage

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Andreas Christensen skriver snart under

Bach Bak i svime over Uhre

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Går langt ned i løn

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Storklub vil have Filip Jörgensen

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Dansker med vigtig scoring i Serie A