Viborg FF har torsdag en gylden mulighed for at spille sig en runde videre i Europa for kun anden gang i klubbens historie.
Efter 1-0 hos FK Suduva i Litauen for en uge siden skal holdet gøre arbejdet færdig på hjemmebane, og anfører Jeppe Grønning tager intet for givet.
– I det første opgør scorede vi først det ene mål et kvarter før tid, som lige nu er det mål, som er forskellen på de to hold.
– Så vi ved, at det kræver tålmodighed og koncentration, og kan vi lykkes med det, så tror jeg også på, at vi går videre, siger Grønning til klubbens hjemmeside inden opgøret i Conference League-kvalifikationen.
Flere hundrede Viborg-fans havde for en uge siden taget turen til Litauen, og kaptajnen håber igen på stor støtte fra tribunerne.
– Der kommer formentlig flere tilskuere på stadion, og jeg håber på, at vi igen kan få rigtig stærk opbakning igen.
– Det betyder meget for os alle sammen, og det kan blive en afgørende faktor i en tæt kamp, siger Grønning.
FK Suduva har haft fuld fokus på returkampen mod Viborg i den seneste uge, mens Viborg ind i mellem har tabt 1-3 til AGF i Superligaen.
Det kan blive en fordel for udeholdet, mener Suduva-træner Miguel Moreira.
– Vi vil forsøge at udnytte vores styrker, og vi ved, at Viborg tabte sin seneste kamp i Superligaen. De kommer fra et nederlag og er måske også lidt trætte, og det kan være en fordel for os, som vi skal forsøge at udnytte, siger portugiseren til klubbens Youtube-kanal.
Han mener desuden, at Suduva som underdog kan spille helt frit.
– Vi er bagud 0-1, og vi har intet at tabe. Der er nul procent pres på os, men vi har 100 procent ambitioner om at vinde og gå videre, siger Miguel Moreira.
Der er kickoff i Viborg klokken 19.
Viborg FF skal vinde tre dobbeltopgør, hvis holdet skal være en del af gruppespillet i Conference League i efteråret. I tilfælde af sejr over Suduva skal holdet i næste runde møde B36 Torshavn fra Færøerne eller Tre Fiori fra San Marino.
Viborg FF har blot én gang tidligere været med i en europæisk turnering. Det var i 2000/01-sæsonen, hvor holdet slog CSKA Moskva med samlet 1-0 og siden tabte til spanske Rayo Vallecano på reglen om udebanemål i Uefa Cuppen.
/ritzau/

Ny gigant meldes interesseret

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Kæmpe navne i spil til at afløse Tomasson

Superliga-træner hylder: ‘Min nærmeste allierede’

Vil hente dansk stjerne til januar

Danske profiler køber sig ud af kæmpe firma

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Bliver Jon Dahl fyret? Giver kryptisk svar

De meldes ude efter Andreas Christensen

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

FC København fyrer Peter Møller

‘Amok over ham’

Overtalte Kvistgaarden til stort skifte

Vil fyre ham øjeblikkeligt

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Enorm interesse

Kriseramt Premier League-klub overvejer Cooper

– Han er den helt store positive overraskelse

Brøndby i dialog med finsk klub

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Danmarks største rival skriver historie

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Afviser to kæmpe muligheder

Færdig efter pinligt nederlag

Straffet – Sektion 12 lukkes

Zidane flirter med kæmpe job

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Kræver rekordbeløb

Norges største talent gav op efter FCK-besøg

Dansk bomber kan lave Superliga-skifte

Brøndbys fanafdeling: Det er gift for vores klub

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

Slagter Rune: ‘Opfører sig som en lille pige’

Ikke sket siden 2010: Eriksen ‘lidt utilpas’

– Du finder ikke en bedre spiller i Europa

– Har aldrig set noget lignende før!

FCK prøvede – Marcel Ruiz er transferklar

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Hård tid for dansk komet: ‘Man er langt nede’

Tauson færdig – i store smerter

Reagerer på kæmpe nedtur

Tricolorii taber i Talinn

AC Horsens-spiller scorede mod Frankrig

Gigantisk fiasko!

Tre debutanter: 22 nationer er nu VM-klar

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Ståle Solbakken fejrer jubilæum med sejrsrekord

Forvirring: ‘Det er faktisk ikke hele sandheden’

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen
