Viborg FF har torsdag en gylden mulighed for at spille sig en runde videre i Europa for kun anden gang i klubbens historie.
Efter 1-0 hos FK Suduva i Litauen for en uge siden skal holdet gøre arbejdet færdig på hjemmebane, og anfører Jeppe Grønning tager intet for givet.
– I det første opgør scorede vi først det ene mål et kvarter før tid, som lige nu er det mål, som er forskellen på de to hold.
– Så vi ved, at det kræver tålmodighed og koncentration, og kan vi lykkes med det, så tror jeg også på, at vi går videre, siger Grønning til klubbens hjemmeside inden opgøret i Conference League-kvalifikationen.
Flere hundrede Viborg-fans havde for en uge siden taget turen til Litauen, og kaptajnen håber igen på stor støtte fra tribunerne.
– Der kommer formentlig flere tilskuere på stadion, og jeg håber på, at vi igen kan få rigtig stærk opbakning igen.
– Det betyder meget for os alle sammen, og det kan blive en afgørende faktor i en tæt kamp, siger Grønning.
FK Suduva har haft fuld fokus på returkampen mod Viborg i den seneste uge, mens Viborg ind i mellem har tabt 1-3 til AGF i Superligaen.
Det kan blive en fordel for udeholdet, mener Suduva-træner Miguel Moreira.
– Vi vil forsøge at udnytte vores styrker, og vi ved, at Viborg tabte sin seneste kamp i Superligaen. De kommer fra et nederlag og er måske også lidt trætte, og det kan være en fordel for os, som vi skal forsøge at udnytte, siger portugiseren til klubbens Youtube-kanal.
Han mener desuden, at Suduva som underdog kan spille helt frit.
– Vi er bagud 0-1, og vi har intet at tabe. Der er nul procent pres på os, men vi har 100 procent ambitioner om at vinde og gå videre, siger Miguel Moreira.
Der er kickoff i Viborg klokken 19.
Viborg FF skal vinde tre dobbeltopgør, hvis holdet skal være en del af gruppespillet i Conference League i efteråret. I tilfælde af sejr over Suduva skal holdet i næste runde møde B36 Torshavn fra Færøerne eller Tre Fiori fra San Marino.
Viborg FF har blot én gang tidligere været med i en europæisk turnering. Det var i 2000/01-sæsonen, hvor holdet slog CSKA Moskva med samlet 1-0 og siden tabte til spanske Rayo Vallecano på reglen om udebanemål i Uefa Cuppen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
AVIS
‘Det er slut’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER