Før Viborg-kamp: Der er nul procent pres på os

Jeppe Grønning håber på stor opbakning mod FK Suduva, som øjner sin chance for at lave en overraskelse.



Viborg FF har torsdag en gylden mulighed for at spille sig en runde videre i Europa for kun anden gang i klubbens historie.

Efter 1-0 hos FK Suduva i Litauen for en uge siden skal holdet gøre arbejdet færdig på hjemmebane, og anfører Jeppe Grønning tager intet for givet.

– I det første opgør scorede vi først det ene mål et kvarter før tid, som lige nu er det mål, som er forskellen på de to hold.

– Så vi ved, at det kræver tålmodighed og koncentration, og kan vi lykkes med det, så tror jeg også på, at vi går videre, siger Grønning til klubbens hjemmeside inden opgøret i Conference League-kvalifikationen.

Flere hundrede Viborg-fans havde for en uge siden taget turen til Litauen, og kaptajnen håber igen på stor støtte fra tribunerne.

– Der kommer formentlig flere tilskuere på stadion, og jeg håber på, at vi igen kan få rigtig stærk opbakning igen.

– Det betyder meget for os alle sammen, og det kan blive en afgørende faktor i en tæt kamp, siger Grønning.

FK Suduva har haft fuld fokus på returkampen mod Viborg i den seneste uge, mens Viborg ind i mellem har tabt 1-3 til AGF i Superligaen.

Det kan blive en fordel for udeholdet, mener Suduva-træner Miguel Moreira.

– Vi vil forsøge at udnytte vores styrker, og vi ved, at Viborg tabte sin seneste kamp i Superligaen. De kommer fra et nederlag og er måske også lidt trætte, og det kan være en fordel for os, som vi skal forsøge at udnytte, siger portugiseren til klubbens Youtube-kanal.

Han mener desuden, at Suduva som underdog kan spille helt frit.

– Vi er bagud 0-1, og vi har intet at tabe. Der er nul procent pres på os, men vi har 100 procent ambitioner om at vinde og gå videre, siger Miguel Moreira.

Der er kickoff i Viborg klokken 19.

Viborg FF skal vinde tre dobbeltopgør, hvis holdet skal være en del af gruppespillet i Conference League i efteråret. I tilfælde af sejr over Suduva skal holdet i næste runde møde B36 Torshavn fra Færøerne eller Tre Fiori fra San Marino.

Viborg FF har blot én gang tidligere været med i en europæisk turnering. Det var i 2000/01-sæsonen, hvor holdet slog CSKA Moskva med samlet 1-0 og siden tabte til spanske Rayo Vallecano på reglen om udebanemål i Uefa Cuppen.

/ritzau/





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Harry Maguire i chok

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

AGF kan ende med millionregning, men…

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Dansk toptræner lander stort job

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Brighton – Manchester United