Viborg FF – Silkeborg IF

Både Viborg og Silkeborg lagde året ud med et nederlag, så nu skal sejren for fuld damp mandag i jagten på en plads i mesterskabsspillet.



Superliga

Dommer: Michael Tykgaard

Man 24. feb kl. 19.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Viborg vinder

Odds 2.32

Spil hos Betano

Odds fra marts 22, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Viborg FF:

Viborg startede året ud med en ubarmhjertig opgave ude mod et toptændt Brøndby-mandskab med ny træner i spidsen.

Midtjyderne kom hurtigt bagud og var lidt på hælene i kampens indledning, men Lucas Lunds strafferedning efter et kvarters spil virkede til at tænde en ild i holdet, som i den resterende del af første halvleg var bedre end Brøndby og fortjent fik udlignet på et hovedstød af Ivan Näsberg.

I det store hele var Jacob Poulsens tropper dog for uskarpe i begge felter, og nederlaget var helt på sin plads, selvom resultatet på 4-1 måske var et mål for stort.

Med nul point i årets første kampe og blot fire kampe tilbage af grundspillet, begynder Viborgs håb om en placering i top-seks at se spinkelt ud.

Aktuelt har midtjyderne fem point op til netop Silkeborg på sjettepladsen, så det er ved at være sidste udkald, hvis ikke den resterende del af sæsonen skal foregå i nedrykningsspillet.

Renato Junior er i karantæne, mens Mads Søndergaard og Oliver Bundgaard er ude med skader.

Silkeborg IF:

I slutningen af efteråret kunne man til dels diskutere om glasset var halvt fyldt eller halvt tomt i Silkeborg.

De sidste 11 kampe bød nemlig blot to nederlag og point mod hold som FCK, Brøndby, AGF og Randers, men til gengæld også kun en enkelt sejr i samme periode.

Efter 2025’s første kamp kan der til gengæld ikke være tvivl om, at glasset nok er mere tomt end fyldt.

Der var ellers fremragende muligheder for en god start med en hjemmekamp mod bundproppen Vejle, men Silkeborg leverede en på mange måder undervældende indsats og tabte ganske fortjent med 1-0.

Kent Nielsens mandskab var på hælene i store dele af opgøret, og på trods af en afsluttende fase, som bød på masser af boldbesiddelse og et lille pres, blev de aldrig rigtig farlige nok.

Nederlaget er dårlig nyt for kampen om top-seks, hvor Silkeborg risikerer at halte tre point efter, hvis FC Nordsjælland vinder deres udskudte kamp mod AaB.

Silkeborg IF mangler til opgøret Pedro Ganchas og Fredrik Carlsen.

Karantæner:

Viborg FF: Renato Junior
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Viborg FF: (4-3-3): Lund – Mbom, Näsberg, Anyembe, Andersson – Jørgensen, Grønning, Lonwijk – Serginho, Ementa, Jensen

Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Gammelby, Rödin, Busch, Poulsen – Larsen, Mattsson, Andersen – McCowatt, Adamsen, Bakiz

Dom:

Opgøret i Midtjylland er vigtigt for begge mandskaber, men især for Viborg, som nærmer sig sidste udkald i jagten på top-seks.

Der er som regel godt gang i målscoringen, når de to hold krydser klinger, og når en uafgjort i denne omgang ikke tjener nogle af dem særlig godt, er der grobund for en underholdende affære.

Viborg har vundet de to seneste hjemmekampe mod Silkeborg i Superligaen, og med gæsternes skrantende form taget i betragtning, kunne det meget vel blive til tre på stribe mandag.

2-1 til hjemmeholdet.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 22, 2026 20:15 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Krisen er blevet til en katastrofe?

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

AGF – Brøndby IF

Viborg FF – FC Midtjylland

Benhård Brian Riemer-melding

Forvirret over Superliga-forhandlinger

FC København-krisen fortsætter

– Han er den værste træner, jeg har haft!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Silkeborg klasker Randers

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Topchef får nyt job i FCK

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Protesterer efter dansk drømmekamp

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Barcelona tager smal sejr

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

I svime over Pelle Mattsson

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

FC København – FC Fredericia

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’