Viborg FF – Silkeborg IF

Både Viborg og Silkeborg lagde året ud med et nederlag, så nu skal sejren for fuld damp mandag i jagten på en plads i mesterskabsspillet.



Superliga

Dommer: Michael Tykgaard

Man 24. feb kl. 19.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Viborg vinder

Odds 2.32

Spil hos Betano

Odds fra februar 1, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Viborg FF:

Viborg startede året ud med en ubarmhjertig opgave ude mod et toptændt Brøndby-mandskab med ny træner i spidsen.

Midtjyderne kom hurtigt bagud og var lidt på hælene i kampens indledning, men Lucas Lunds strafferedning efter et kvarters spil virkede til at tænde en ild i holdet, som i den resterende del af første halvleg var bedre end Brøndby og fortjent fik udlignet på et hovedstød af Ivan Näsberg.

I det store hele var Jacob Poulsens tropper dog for uskarpe i begge felter, og nederlaget var helt på sin plads, selvom resultatet på 4-1 måske var et mål for stort.

Med nul point i årets første kampe og blot fire kampe tilbage af grundspillet, begynder Viborgs håb om en placering i top-seks at se spinkelt ud.

Aktuelt har midtjyderne fem point op til netop Silkeborg på sjettepladsen, så det er ved at være sidste udkald, hvis ikke den resterende del af sæsonen skal foregå i nedrykningsspillet.

Renato Junior er i karantæne, mens Mads Søndergaard og Oliver Bundgaard er ude med skader.

Silkeborg IF:

I slutningen af efteråret kunne man til dels diskutere om glasset var halvt fyldt eller halvt tomt i Silkeborg.

De sidste 11 kampe bød nemlig blot to nederlag og point mod hold som FCK, Brøndby, AGF og Randers, men til gengæld også kun en enkelt sejr i samme periode.

Efter 2025’s første kamp kan der til gengæld ikke være tvivl om, at glasset nok er mere tomt end fyldt.

Der var ellers fremragende muligheder for en god start med en hjemmekamp mod bundproppen Vejle, men Silkeborg leverede en på mange måder undervældende indsats og tabte ganske fortjent med 1-0.

Kent Nielsens mandskab var på hælene i store dele af opgøret, og på trods af en afsluttende fase, som bød på masser af boldbesiddelse og et lille pres, blev de aldrig rigtig farlige nok.

Nederlaget er dårlig nyt for kampen om top-seks, hvor Silkeborg risikerer at halte tre point efter, hvis FC Nordsjælland vinder deres udskudte kamp mod AaB.

Silkeborg IF mangler til opgøret Pedro Ganchas og Fredrik Carlsen.

Karantæner:

Viborg FF: Renato Junior
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Viborg FF: (4-3-3): Lund – Mbom, Näsberg, Anyembe, Andersson – Jørgensen, Grønning, Lonwijk – Serginho, Ementa, Jensen

Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Gammelby, Rödin, Busch, Poulsen – Larsen, Mattsson, Andersen – McCowatt, Adamsen, Bakiz

Dom:

Opgøret i Midtjylland er vigtigt for begge mandskaber, men især for Viborg, som nærmer sig sidste udkald i jagten på top-seks.

Der er som regel godt gang i målscoringen, når de to hold krydser klinger, og når en uafgjort i denne omgang ikke tjener nogle af dem særlig godt, er der grobund for en underholdende affære.

Viborg har vundet de to seneste hjemmekampe mod Silkeborg i Superligaen, og med gæsternes skrantende form taget i betragtning, kunne det meget vel blive til tre på stribe mandag.

2-1 til hjemmeholdet.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 1, 2026 20:16 pm

Ligatabel:

Seneste resultater





Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?




LIVE

TransferLIVE: Superliga-boss til håndboldfinale

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

AGF var klar med rekordbeløb

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Brøndby præsenterer ny profil

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Froholdt med klar transfermelding

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr