Superliga
Dommer: Sandi Putros
Søn 6. april kl. 14.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
Yonis Njoh scorer
Odds 2.75
Odds fra maj 2, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Viborg FF:
Viborg fik en forfærdelig start på foråret med to afklapsninger på 4-1 mod både Brøndby og Silkeborg, og drømmen om en plads i mesterskabsspillet døde med lynets hast.
Siden er det til gengæld kun gået én vej for Jacob Poulsens tropper, som virkelig har fundet formen i de seneste fire kampe. Sikker sejr over Vejle, point ude mod AGF, overraskende sejr over FCK, og senest en decideret afklapsning af AaB på hele 4-0.
En del af årsagen til den fornemme opblomstring skal findes i en af Superligaens mest formstærke spillere i 2025. Portugisiske Serginho har nemlig været fyr og flamme siden årsskiftet med hele syv assist og to scoringer. Læg dertil det spændende nyindkøb Njoh, som har fået en fornem start i det midtjyske.
Den stærke pointmæssige stime har virkelig pustet liv i Viborgs drøm om den syvendeplads, som giver en playoff-kamp om europæisk fodbold til næste sæson.
Inden nedrykningsspillets anden runde er midtjyderne blot to point efter Silkeborg, og med de to klubbers aktuelle formkurve taget i betragtning, kan det hul lynhurtigt skrumpe yderligere.
Ivan Näsberg, Mads Søndergaard, Ibrahim Said, Manuel Mbom, Oliver Bundgaard, Justin Lonwijk, Zan Zaletel og Lukas Kirkegaard er alle ude af kamptruppen til opgøret.
Sønderjyske:
Sønderjyske gik ind til nedrykningsspillets første runde som forårets mest formsvage mandskab.
Thomas Nørgaards tropper skrabede blot ét sølle point sammen i grundspillets sidste fem kampe, hvorfor de inden seneste runde måtte tage til takke med en plads under nedrykningsstregen.
Flere af præstationerne var voldsomt kritisable, og især det afsluttende 3-0 nederlag hjemme mod AaB gjorde ondt på både selvtilliden og tabellen.
I søndagens hjemmekamp mod Silkeborg viste sønderjyderne dog endelig livstegn med en 2-1 sejr hjemme på Sydbank Park.
Det var ikke fordi, at præstationen var fuldkommen formidabel, men i det store hele var der bedre styr på defensiven end i de fleste af forårets kampe. Ligesom attituden og fighten var helt afgørende for at krige sejren i hus.
Sønderjyske kom dermed langt om længe på tavlen i 2025, og med Lyngbys nederlag til Vejle, er de dermed tilbage på den rigtige side af Superligaens nedrykningsstreg.
Maxime Soulas er tilbage fra karantæne, mens Sefer Emini er ny mand i skammekrogen. Lirim Qamili er fortsat skadet, det samme er Matthew Hoppe.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Sønderjyske: Sefer Emini
Bud på startopstillinger:
Viborg FF: (4-3-3): Lund – Mbom, Radic, Anyembe, Kuzmic – Jørgensen, Grønning, Lonwijk – Serginho, Junior, Njoh
Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Klysner, Gretarsson, Olsen, Hende – Sommer, Vinderslev, Björklund – Hyseni, Ingason, Agger
Dom:
Der har været fuld smæk på målscoringen i sæsonens to første kampe mellem Viborg og Sønderjyske, som har budt på 4-2 og 2-2 resultater.
Søndag virker det oplagt med endnu en målfest, da Viborg virkelig har fundet den offensive formel, mens sønderjyderne stadig har til gode at holde nullet i 2025, hvor de i fire af seks kampe sågar har indkasseret minimum tre mål.
Gæsterne så godt nok forholdsvis komfortable ud defensivt mod Silkeborg senest, men denne gang står de altså over for et mandskab med langt mere skarphed og selvtillid.
Dommen lyder på en klokkeklar sejr til Jacob Poulsens tropper. 4-1, og minimum én scoring fra nyerhvervelsen Yonis Njoh.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 2, 2026 04:56 am
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER