De to bedst placerede hold i Superligaens nedrykningsspil – Viborg og OB – delte søndag i porten, da holdene spillede 1-1 i en lige affære på Energi Viborg Arena.
Kampen startede jævnbyrdigt, og begge hold skabte chancer gennem hele seancen. Hjemmeholdet kæmpede i første halvleg bedst i både opspil og dueller og kom ved flere lejligheder derfor først på bolden.
OB havde i starten svært ved at nedbryde Viborgs forsvar, men skarphed ved en nedfaldsbold i anden halvleg gjorde, at gæsterne sikrede sig et enkelt point.
Viborg FF har på syvendepladsen, der sikrer en playoffkamp om europæisk fodbold i næste sæson, fortsat seks point ned til netop OB. Fynboerne kan dog overhales af AGF, når aarhusianerne gæster Sønderjyske mandag.
Viborg er efterhånden så godt som sikker på endnu en sæson i Superligaen. Der er således 17 point ned til første hold under nedrykningsstregen, Vejle, som maksimalt kan samle 21 point sammen i sine resterende kampe.
Viborgs midtbanespiller Clint Leemans åbnede tidligt kampen, da han allerede i syvende minut gjorde det til 1-0.
OB skabte flere chancer og var især tæt på, da et langskud fra Sander Svendsen efter cirka en halv time var ved at give endnu en chance fra riposten.
Kort efter pausen skabte hjemmeholdet flere store chancer, og forsvarsspilleren Mads Lauritsen var tæt på med hovedet i 53. minut. Lidt efter ramte han overliggeren med et hjørnespark.
I 68. minut lykkedes det endelig OB at udnytte en chance, da angriberen Issam Jebali fik dirigeret en nedfaldsbold i mål.
Fynboerne jublede ellers kort i kampens 75. minut, da forsvarsspilleren Kasper Larsen fik bolden i mål med hovedet. Målet blev dog annulleret for offside i opspillet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
Supercomputer: De vinder VM
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
NYHEDER
