Jebali sikrede OB uafgjort i Viborg

Viborg og OB tog et enkelt point hver i nedrykningsspillet, da de spillede 1-1 i en lige affære.



De to bedst placerede hold i Superligaens nedrykningsspil – Viborg og OB – delte søndag i porten, da holdene spillede 1-1 i en lige affære på Energi Viborg Arena.

Kampen startede jævnbyrdigt, og begge hold skabte chancer gennem hele seancen. Hjemmeholdet kæmpede i første halvleg bedst i både opspil og dueller og kom ved flere lejligheder derfor først på bolden.

OB havde i starten svært ved at nedbryde Viborgs forsvar, men skarphed ved en nedfaldsbold i anden halvleg gjorde, at gæsterne sikrede sig et enkelt point.

Viborg FF har på syvendepladsen, der sikrer en playoffkamp om europæisk fodbold i næste sæson, fortsat seks point ned til netop OB. Fynboerne kan dog overhales af AGF, når aarhusianerne gæster Sønderjyske mandag.

Viborg er efterhånden så godt som sikker på endnu en sæson i Superligaen. Der er således 17 point ned til første hold under nedrykningsstregen, Vejle, som maksimalt kan samle 21 point sammen i sine resterende kampe.

Viborgs midtbanespiller Clint Leemans åbnede tidligt kampen, da han allerede i syvende minut gjorde det til 1-0.

OB skabte flere chancer og var især tæt på, da et langskud fra Sander Svendsen efter cirka en halv time var ved at give endnu en chance fra riposten.

Kort efter pausen skabte hjemmeholdet flere store chancer, og forsvarsspilleren Mads Lauritsen var tæt på med hovedet i 53. minut. Lidt efter ramte han overliggeren med et hjørnespark.

I 68. minut lykkedes det endelig OB at udnytte en chance, da angriberen Issam Jebali fik dirigeret en nedfaldsbold i mål.

Fynboerne jublede ellers kort i kampens 75. minut, da forsvarsspilleren Kasper Larsen fik bolden i mål med hovedet. Målet blev dog annulleret for offside i opspillet.

/ritzau/





mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Han bestemmer det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Smadrer transferrekord

– Han har en “grim” side

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

‘Sort uheld’ i Viborg

Thomas Frank: De vinder VM

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på ny forstærkning

Transferbombe i Manchester United

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer