Jebali sikrede OB uafgjort i Viborg

Viborg og OB tog et enkelt point hver i nedrykningsspillet, da de spillede 1-1 i en lige affære.



De to bedst placerede hold i Superligaens nedrykningsspil – Viborg og OB – delte søndag i porten, da holdene spillede 1-1 i en lige affære på Energi Viborg Arena.

Kampen startede jævnbyrdigt, og begge hold skabte chancer gennem hele seancen. Hjemmeholdet kæmpede i første halvleg bedst i både opspil og dueller og kom ved flere lejligheder derfor først på bolden.

OB havde i starten svært ved at nedbryde Viborgs forsvar, men skarphed ved en nedfaldsbold i anden halvleg gjorde, at gæsterne sikrede sig et enkelt point.

Viborg FF har på syvendepladsen, der sikrer en playoffkamp om europæisk fodbold i næste sæson, fortsat seks point ned til netop OB. Fynboerne kan dog overhales af AGF, når aarhusianerne gæster Sønderjyske mandag.

Viborg er efterhånden så godt som sikker på endnu en sæson i Superligaen. Der er således 17 point ned til første hold under nedrykningsstregen, Vejle, som maksimalt kan samle 21 point sammen i sine resterende kampe.

Viborgs midtbanespiller Clint Leemans åbnede tidligt kampen, da han allerede i syvende minut gjorde det til 1-0.

OB skabte flere chancer og var især tæt på, da et langskud fra Sander Svendsen efter cirka en halv time var ved at give endnu en chance fra riposten.

Kort efter pausen skabte hjemmeholdet flere store chancer, og forsvarsspilleren Mads Lauritsen var tæt på med hovedet i 53. minut. Lidt efter ramte han overliggeren med et hjørnespark.

I 68. minut lykkedes det endelig OB at udnytte en chance, da angriberen Issam Jebali fik dirigeret en nedfaldsbold i mål.

Fynboerne jublede ellers kort i kampens 75. minut, da forsvarsspilleren Kasper Larsen fik bolden i mål med hovedet. Målet blev dog annulleret for offside i opspillet.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Viborg FF – Brøndby IF

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC Midtjylland-spiller stukket ned

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’