De to bedst placerede hold i Superligaens nedrykningsspil – Viborg og OB – delte søndag i porten, da holdene spillede 1-1 i en lige affære på Energi Viborg Arena.
Kampen startede jævnbyrdigt, og begge hold skabte chancer gennem hele seancen. Hjemmeholdet kæmpede i første halvleg bedst i både opspil og dueller og kom ved flere lejligheder derfor først på bolden.
OB havde i starten svært ved at nedbryde Viborgs forsvar, men skarphed ved en nedfaldsbold i anden halvleg gjorde, at gæsterne sikrede sig et enkelt point.
Viborg FF har på syvendepladsen, der sikrer en playoffkamp om europæisk fodbold i næste sæson, fortsat seks point ned til netop OB. Fynboerne kan dog overhales af AGF, når aarhusianerne gæster Sønderjyske mandag.
Viborg er efterhånden så godt som sikker på endnu en sæson i Superligaen. Der er således 17 point ned til første hold under nedrykningsstregen, Vejle, som maksimalt kan samle 21 point sammen i sine resterende kampe.
Viborgs midtbanespiller Clint Leemans åbnede tidligt kampen, da han allerede i syvende minut gjorde det til 1-0.
OB skabte flere chancer og var især tæt på, da et langskud fra Sander Svendsen efter cirka en halv time var ved at give endnu en chance fra riposten.
Kort efter pausen skabte hjemmeholdet flere store chancer, og forsvarsspilleren Mads Lauritsen var tæt på med hovedet i 53. minut. Lidt efter ramte han overliggeren med et hjørnespark.
I 68. minut lykkedes det endelig OB at udnytte en chance, da angriberen Issam Jebali fik dirigeret en nedfaldsbold i mål.
Fynboerne jublede ellers kort i kampens 75. minut, da forsvarsspilleren Kasper Larsen fik bolden i mål med hovedet. Målet blev dog annulleret for offside i opspillet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Sprudler i MLS
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Oddset styrtdykker
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
