Viborg storsejrer over Randers

Stadion i Viborg mindedes den afdøde eksborgmester, hvorefter spillerne gav tilskuerne en fest.



Nedrykningsstregen er i de seneste uger rykket nærmere og nærmere, men nu har Viborg i hvert fald foreløbig skabt luft til Superligaens bund.

Viborg tog en overraskende klar 3-0-sejr på hjemmebane over Randers FC og fik en tiltrængt succesoplevelse efter kun fire point i de første fem kampe under den nye træner Jakob Poulsens ledelse.

Efter at have indledt med hyldest og klapsalver til ære for den afdøde tidligere Viborg-borgmester Søren Pape Poulsen leverede viborgenserne en opvisning i effektivitet og evne til at slå til, når chancerne bød sig.

Samtidig fik Jakob Poulsen fuld udbetaling for sin satsning med at bænke anfører Jeppe Grønning fra kampens start. Den rutinerede midtbanespiller måtte nøjes med at være med i de sidste 20 minutter, da føringen skulle kæmpes hjem.

Randers indledte foråret med sejre i de to første kampe og spillede også bedst i kampens start. Alligevel var det Viborg, der bragte sig i spidsen efter 20 minutter.

Mads Søndergaard havde tidligt i kampen ramt overliggeren på en stor chance, og da midtbanespilleren fik chancen på ny, gjorde han det bedre.

Søndergaard modtog en flad aflevering med højre fod og sparkede bolden i nettet med venstre i næste bevægelse.

Randers fik intet udbytte af sin dominans, blandt andet fordi Simen Nordli misbrugte et stort tilbud efter seks minutter. Og som tiden gik, tabte kronjyderne initiativet.

Ibrahim Said stod med et par fikse driblinger for forarbejdet til Viborgs anden scoring efter 34 minutter. Fra højre side sendte han bolden ind til Anosike Ementa, der elegant drejede den i mål med hælen til sin sjette sæsonscoring.

Der var noget at tale om for Randers-træner Rasmus Bertelsen i omklædningsrummet i pausen. Men slagplanen, der skulle vende kampen, blev forpurret bare to minutter, efter at bolden var sat i spil igen.

Stopperen Hugo Andersson sendte upresset en tværaflevering lige i støvlerne på Viborgs Jakob Bonde, som omgående straffede fadæsen med lidt hjælp fra en Randers-fod.

Med sejren rykker Viborg forbi Randes i superligastillingen. De to klubber har henholdsvis 23 og 22 point.

/ritzau/



Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Pibekoncert til Thomas Frank

Lurer på dyr dansk stjerne

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Solgt for 285 millioner

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Spøger i kæmpeklub

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Storklub lurer på Mohamed Salah

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea