Nedrykningsstregen er i de seneste uger rykket nærmere og nærmere, men nu har Viborg i hvert fald foreløbig skabt luft til Superligaens bund.
Viborg tog en overraskende klar 3-0-sejr på hjemmebane over Randers FC og fik en tiltrængt succesoplevelse efter kun fire point i de første fem kampe under den nye træner Jakob Poulsens ledelse.
Efter at have indledt med hyldest og klapsalver til ære for den afdøde tidligere Viborg-borgmester Søren Pape Poulsen leverede viborgenserne en opvisning i effektivitet og evne til at slå til, når chancerne bød sig.
Samtidig fik Jakob Poulsen fuld udbetaling for sin satsning med at bænke anfører Jeppe Grønning fra kampens start. Den rutinerede midtbanespiller måtte nøjes med at være med i de sidste 20 minutter, da føringen skulle kæmpes hjem.
Randers indledte foråret med sejre i de to første kampe og spillede også bedst i kampens start. Alligevel var det Viborg, der bragte sig i spidsen efter 20 minutter.
Mads Søndergaard havde tidligt i kampen ramt overliggeren på en stor chance, og da midtbanespilleren fik chancen på ny, gjorde han det bedre.
Søndergaard modtog en flad aflevering med højre fod og sparkede bolden i nettet med venstre i næste bevægelse.
Randers fik intet udbytte af sin dominans, blandt andet fordi Simen Nordli misbrugte et stort tilbud efter seks minutter. Og som tiden gik, tabte kronjyderne initiativet.
Ibrahim Said stod med et par fikse driblinger for forarbejdet til Viborgs anden scoring efter 34 minutter. Fra højre side sendte han bolden ind til Anosike Ementa, der elegant drejede den i mål med hælen til sin sjette sæsonscoring.
Der var noget at tale om for Randers-træner Rasmus Bertelsen i omklædningsrummet i pausen. Men slagplanen, der skulle vende kampen, blev forpurret bare to minutter, efter at bolden var sat i spil igen.
Stopperen Hugo Andersson sendte upresset en tværaflevering lige i støvlerne på Viborgs Jakob Bonde, som omgående straffede fadæsen med lidt hjælp fra en Randers-fod.
Med sejren rykker Viborg forbi Randes i superligastillingen. De to klubber har henholdsvis 23 og 22 point.
/ritzau/
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
Her trækkes der lod til VM
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’