Nedrykningsstregen er i de seneste uger rykket nærmere og nærmere, men nu har Viborg i hvert fald foreløbig skabt luft til Superligaens bund.
Viborg tog en overraskende klar 3-0-sejr på hjemmebane over Randers FC og fik en tiltrængt succesoplevelse efter kun fire point i de første fem kampe under den nye træner Jakob Poulsens ledelse.
Efter at have indledt med hyldest og klapsalver til ære for den afdøde tidligere Viborg-borgmester Søren Pape Poulsen leverede viborgenserne en opvisning i effektivitet og evne til at slå til, når chancerne bød sig.
Samtidig fik Jakob Poulsen fuld udbetaling for sin satsning med at bænke anfører Jeppe Grønning fra kampens start. Den rutinerede midtbanespiller måtte nøjes med at være med i de sidste 20 minutter, da føringen skulle kæmpes hjem.
Randers indledte foråret med sejre i de to første kampe og spillede også bedst i kampens start. Alligevel var det Viborg, der bragte sig i spidsen efter 20 minutter.
Mads Søndergaard havde tidligt i kampen ramt overliggeren på en stor chance, og da midtbanespilleren fik chancen på ny, gjorde han det bedre.
Søndergaard modtog en flad aflevering med højre fod og sparkede bolden i nettet med venstre i næste bevægelse.
Randers fik intet udbytte af sin dominans, blandt andet fordi Simen Nordli misbrugte et stort tilbud efter seks minutter. Og som tiden gik, tabte kronjyderne initiativet.
Ibrahim Said stod med et par fikse driblinger for forarbejdet til Viborgs anden scoring efter 34 minutter. Fra højre side sendte han bolden ind til Anosike Ementa, der elegant drejede den i mål med hælen til sin sjette sæsonscoring.
Der var noget at tale om for Randers-træner Rasmus Bertelsen i omklædningsrummet i pausen. Men slagplanen, der skulle vende kampen, blev forpurret bare to minutter, efter at bolden var sat i spil igen.
Stopperen Hugo Andersson sendte upresset en tværaflevering lige i støvlerne på Viborgs Jakob Bonde, som omgående straffede fadæsen med lidt hjælp fra en Randers-fod.
Med sejren rykker Viborg forbi Randes i superligastillingen. De to klubber har henholdsvis 23 og 22 point.
/ritzau/
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
INTERVIEW
Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
BIZART
VM-deltagelsen er i alvorlig fare
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
OPTAKT
Sønderjyske – OB
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
LIVE: Sidste runde i Superligaens grundspil
Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Farzam: Hans bundniveau var skræmmende
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
EKSKLUSIVT
Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
Tilbage efter regelbrud
Bayern München besejrer Dortmund i drama
Lamine Yamal med karrierens første
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW