Viborg storsejrer over Randers

Stadion i Viborg mindedes den afdøde eksborgmester, hvorefter spillerne gav tilskuerne en fest.



Nedrykningsstregen er i de seneste uger rykket nærmere og nærmere, men nu har Viborg i hvert fald foreløbig skabt luft til Superligaens bund.

Viborg tog en overraskende klar 3-0-sejr på hjemmebane over Randers FC og fik en tiltrængt succesoplevelse efter kun fire point i de første fem kampe under den nye træner Jakob Poulsens ledelse.

Efter at have indledt med hyldest og klapsalver til ære for den afdøde tidligere Viborg-borgmester Søren Pape Poulsen leverede viborgenserne en opvisning i effektivitet og evne til at slå til, når chancerne bød sig.

Samtidig fik Jakob Poulsen fuld udbetaling for sin satsning med at bænke anfører Jeppe Grønning fra kampens start. Den rutinerede midtbanespiller måtte nøjes med at være med i de sidste 20 minutter, da føringen skulle kæmpes hjem.

Randers indledte foråret med sejre i de to første kampe og spillede også bedst i kampens start. Alligevel var det Viborg, der bragte sig i spidsen efter 20 minutter.

Mads Søndergaard havde tidligt i kampen ramt overliggeren på en stor chance, og da midtbanespilleren fik chancen på ny, gjorde han det bedre.

Søndergaard modtog en flad aflevering med højre fod og sparkede bolden i nettet med venstre i næste bevægelse.

Randers fik intet udbytte af sin dominans, blandt andet fordi Simen Nordli misbrugte et stort tilbud efter seks minutter. Og som tiden gik, tabte kronjyderne initiativet.

Ibrahim Said stod med et par fikse driblinger for forarbejdet til Viborgs anden scoring efter 34 minutter. Fra højre side sendte han bolden ind til Anosike Ementa, der elegant drejede den i mål med hælen til sin sjette sæsonscoring.

Der var noget at tale om for Randers-træner Rasmus Bertelsen i omklædningsrummet i pausen. Men slagplanen, der skulle vende kampen, blev forpurret bare to minutter, efter at bolden var sat i spil igen.

Stopperen Hugo Andersson sendte upresset en tværaflevering lige i støvlerne på Viborgs Jakob Bonde, som omgående straffede fadæsen med lidt hjælp fra en Randers-fod.

Med sejren rykker Viborg forbi Randes i superligastillingen. De to klubber har henholdsvis 23 og 22 point.

/ritzau/



Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Fælder hård Schmeichel-dom

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Italienske medier hylder ham

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Eriksen ude med hård kritik

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”