Tidligere fredag præsenterede FC Midtjylland Marrony som ny spiller på Heden, og den 22-årige angriber er klubbens dyreste indkøb til dato.
Marrony er hentet hos den brasilianske storklub Atlético Mineiro, og FC Midtjylland betaler angiveligt i omegnen af 30 millioner kroner for angriberen, der er udset som afløser for Sory Kaba.
Og FC Midtjyllands fans kan godt begynde at slikke sig om munden, for det er en utrolig spændende spiller, som de fremover skal se i aktion. Det vurderer André Østgaard, som er den brasilianske klub Santos’ officielle repræsentant i Europa samt talentspejder med indgående kendskab til brasiliansk fodbold.
– Det er et stort scoop for FC Midtjylland, og klubbens fans kan glæde sig. Jeg tror, at han bliver en nøglespiller for dem. Jeg er meget overrasket over, at han skifter til FC Midtjylland, da han er en spiller, der har været speciel i flere år. Folk i Brasilien har snakket om ham, og han har rigtig gode forudsætninger.
– Jeg synes, at prisen, FC Midtjylland betaler, er ret lav, i forhold til hvad jeg regnede med, fordi Atletico Mineiro hentede ham på en femårig aftale sidste år. Det virker til, at der er sket noget mellem ham og klubben, for det virker meget underligt, at de allerede vil sælge ham så billigt, for han er en utrolig god spiller. Der er spillere på hans alder, som er taget til Europa for rigtig mange penge, som er på samme niveau som ham.
– Jeg tror, at han har har potentialet til at blive solgt for meget mere, end hvad FC Midtjylland har købt ham for, fortæller Østgaard til tipsbladet.dk.
Marrony skiftede sidste sommer til Atlético Mineiro fra Vasco da Gama, og siden da er det blevet til 11 scoringer i 62 kampe for storklubben. Meget af det har været som indskifter, men det ændrer ikke på, at potentialet ifølge Østgaard er tårnhøjt.
– Han er angriber og kan også spille på fløjen, og så er han rigtig god med begge ben. Jeg hører mange sige, at han er venstrebenet, men jeg føler, at han også sparker rigtig godt med højre også. Derudover har han en god fysik. Han kan skyde fra distancen, men min yndlingsegenskab hos ham er, at han kan skyde utrolig hårde og flade skud fra forskellige positioner.
– Han er naturlig centerangriber, men han spiller også meget ude i højresiden. Han er god på den position, hvor han kan gå ind i banen og skabe plads. Det er en af hans styrker, at han bevæger sig meget og skaber meget plads for sine holdkammerater, påpeger Østgaard, som samtidig også forklarer, Marrony kan heade til bolden og med sine 1 meter og 86 centimeter er en trussel i luften.
I denne sæson er det blevet til 24 kampe og fire scoringer for Marrony, hvilket ikke er tal, der blæser folk bagover. Mange af kampene har også været som indhopper, og angriberen har ikke spillet for Atlético Mineiro siden den 8. juli. Det er heller ikke kun Marronys styrker, som André Østgaard fremhæver.
– Han er ikke lav, men er en smule lang. Jeg føler stadig, at han skal bygge noget mere styrke på for at blive en bedre spiller.
– Han scorer dog ikke så mange mål, og hans målsnit er ikke så imponerende for en angriber, selv om han er meget ung. Han forsøger sig med mange skud, som ikke altid er lige gennemtænkt. Han er nogle gange lidt for ivrig efter at skyde på mål, men når han rammer den rigtigt, bliver det rigtig godt. Så det skal han fokusere på og blive bedre til at tage beslutninger og udnytte situationerne bedre, vurderer Østgaard.
Rashfords dobbeltgænger
Marrony spillede ungdomsfodbold i Vasco da Gama, akkurat som FC Midtjylland-stjernen Evander gjorde det, og han har været kendt i brasiliansk fodbold som et stort talent over noget tid nu. Særligt i hans yngre år blev han sammenlignet med en af sportens store stjerner, nemlig Manchester United-profilen Marcus Rashford.
– Han har mest været kendt i Brasilien som Marcus Rashfords dobbeltgænger, fordi de lignede hinanden i ansigtet, da han var yngre.
– Men han har også selv været ude og sige, at han kan lide Rashford, og at han bliver inspireret af ham ved siden af Ibrahimovic, Messi, Neymar, Cristiano og Ronaldinho. Så det er gode navne at sammenligne sig selv med. Han er selvfølgelig ikke i den liga, men han er en rigtig god spiller med en stor fremtid, fortæller Østgaard.
Unge brasilianere er ofte blevet beskyldt for, at de har søgt væk fra hjemlandet i jagten på en udenlandsk karriere, og fodbolden er røget i anden række til fordel for berømthed og fester. Dette er André Østgaard dog på ingen måde bekymret for bliver tilfældet med Marrony, der ifølge ham er meget nede på jorden.
– Marrony er mere nede på jorden og fokuseret på at blive en bedre fodboldspiller. Jeg føler, at det er meget vigtigt at, de unge brasilianere først skifter til Europa, efter de er fyldt 20 år, da de kan ødelægge meget for sig selv, hvis de smutter for tidligt. Men han er 22 nu og gammel nok til at have hovedet med sig og træffe de rigtige valg, fortæller Østgaard.
Marrony har fået en femårig kontrakt med FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Monsterbud på vej
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
