Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) er for tiden i gang med at undersøge muligheden for at afholde VM hvert andet år.
Den tidligere Arsenal-manager Arsène Wenger, der nu er udviklingsdirektør i Fifa, præsenterede tidligere på ugen planen om at øge antallet af VM-slutrunder til det dobbelte.
Tanken er blevet kritiseret fra flere sider, og nu får også Wenger på puklen for sin fremtrædende rolle.
Kritikken kommer fra den tidligere tyske fodboldstjerne Rudi Völler, der er sportsdirektør i Bayer Leverkusen.
– Alle, der elsker fodbold, kan kun være imod sådan en dum idé.
– Det er en skør idé fra Fifa og Arsène Wenger, som jeg ellers holder meget af, siger Rudi Völler til Bild am Sonntag om franskmanden, der frem til 2018 var manager for Arsenal i 22 år.
– Han er nu i en rolle, hvor man får på fornemmelsen, at han skal opfinde noget for at få opmærksomhed.
– Hvis han stadig var træner i dag, så ville han mene, at folk, der kom op med sådan en idé, var skøre, siger Völler.
Dansk Boldspil-Union (DBU) og Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har allerede erklæret sig som modstander af et VM hvert andet år.
Rudi Völler savner dog en tydelig markering og afstandtagen fra Det Tyske Fodboldforbund inden for de kommende dage.
– Man skal sige, at det bliver uden os, siger Leverkusens sportsdirektør.
Rudi Völler glæder sig dog over, at Uefa-præsident Alexander Ceferin har slået fast, at Uefa vil boykotte et VM hvert andet år.
– Det vigtigste er, at Uefa står fast. Derfor er det her forbund så vigtigt. Uden Uefa kommer det ikke til at ske.
– Ceferin var også imod, da flere topklubber ønskede en Super League. Det ville ødelægge fodbolden. Det er det samme med den her VM-idé, mener tyskeren.
Som en del af Wengers plan om et VM hvert andet år, er tanken at tilpasse fodboldkalenderen, så spillerne skal rejse mindre og får en obligatorisk pause i løbet af året. Det er heller ikke meningen at øge antallet af kampe.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Harry Maguire i chok
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
OPTAKT
Brighton – Manchester United
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
INTERVIEW
