Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) er for tiden i gang med at undersøge muligheden for at afholde VM hvert andet år.
Den tidligere Arsenal-manager Arsène Wenger, der nu er udviklingsdirektør i Fifa, præsenterede tidligere på ugen planen om at øge antallet af VM-slutrunder til det dobbelte.
Tanken er blevet kritiseret fra flere sider, og nu får også Wenger på puklen for sin fremtrædende rolle.
Kritikken kommer fra den tidligere tyske fodboldstjerne Rudi Völler, der er sportsdirektør i Bayer Leverkusen.
– Alle, der elsker fodbold, kan kun være imod sådan en dum idé.
– Det er en skør idé fra Fifa og Arsène Wenger, som jeg ellers holder meget af, siger Rudi Völler til Bild am Sonntag om franskmanden, der frem til 2018 var manager for Arsenal i 22 år.
– Han er nu i en rolle, hvor man får på fornemmelsen, at han skal opfinde noget for at få opmærksomhed.
– Hvis han stadig var træner i dag, så ville han mene, at folk, der kom op med sådan en idé, var skøre, siger Völler.
Dansk Boldspil-Union (DBU) og Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har allerede erklæret sig som modstander af et VM hvert andet år.
Rudi Völler savner dog en tydelig markering og afstandtagen fra Det Tyske Fodboldforbund inden for de kommende dage.
– Man skal sige, at det bliver uden os, siger Leverkusens sportsdirektør.
Rudi Völler glæder sig dog over, at Uefa-præsident Alexander Ceferin har slået fast, at Uefa vil boykotte et VM hvert andet år.
– Det vigtigste er, at Uefa står fast. Derfor er det her forbund så vigtigt. Uden Uefa kommer det ikke til at ske.
– Ceferin var også imod, da flere topklubber ønskede en Super League. Det ville ødelægge fodbolden. Det er det samme med den her VM-idé, mener tyskeren.
Som en del af Wengers plan om et VM hvert andet år, er tanken at tilpasse fodboldkalenderen, så spillerne skal rejse mindre og får en obligatorisk pause i løbet af året. Det er heller ikke meningen at øge antallet af kampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
OPTAKT
Norge – England
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
OPTAKT
