Tysk legende revser Wenger: En skør og dum idé

Arsene Wengers holdninger har ændret sig, efter at han er blevet ansat i Fifa, mener Rudi Völler.



Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) er for tiden i gang med at undersøge muligheden for at afholde VM hvert andet år.

Den tidligere Arsenal-manager Arsène Wenger, der nu er udviklingsdirektør i Fifa, præsenterede tidligere på ugen planen om at øge antallet af VM-slutrunder til det dobbelte.

Tanken er blevet kritiseret fra flere sider, og nu får også Wenger på puklen for sin fremtrædende rolle.

Kritikken kommer fra den tidligere tyske fodboldstjerne Rudi Völler, der er sportsdirektør i Bayer Leverkusen.

– Alle, der elsker fodbold, kan kun være imod sådan en dum idé.

– Det er en skør idé fra Fifa og Arsène Wenger, som jeg ellers holder meget af, siger Rudi Völler til Bild am Sonntag om franskmanden, der frem til 2018 var manager for Arsenal i 22 år.

– Han er nu i en rolle, hvor man får på fornemmelsen, at han skal opfinde noget for at få opmærksomhed.

– Hvis han stadig var træner i dag, så ville han mene, at folk, der kom op med sådan en idé, var skøre, siger Völler.

Dansk Boldspil-Union (DBU) og Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har allerede erklæret sig som modstander af et VM hvert andet år.

Rudi Völler savner dog en tydelig markering og afstandtagen fra Det Tyske Fodboldforbund inden for de kommende dage.

– Man skal sige, at det bliver uden os, siger Leverkusens sportsdirektør.

Rudi Völler glæder sig dog over, at Uefa-præsident Alexander Ceferin har slået fast, at Uefa vil boykotte et VM hvert andet år.

– Det vigtigste er, at Uefa står fast. Derfor er det her forbund så vigtigt. Uden Uefa kommer det ikke til at ske.

– Ceferin var også imod, da flere topklubber ønskede en Super League. Det ville ødelægge fodbolden. Det er det samme med den her VM-idé, mener tyskeren.

Som en del af Wengers plan om et VM hvert andet år, er tanken at tilpasse fodboldkalenderen, så spillerne skal rejse mindre og får en obligatorisk pause i løbet af året. Det er heller ikke meningen at øge antallet af kampe.

/ritzau/





Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC København – Randers FC

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Ny offensiv transfer i FCN?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Manchester United – Nottingham Forest

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Barcelona – Betis

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’