Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) er for tiden i gang med at undersøge muligheden for at afholde VM hvert andet år.
Den tidligere Arsenal-manager Arsène Wenger, der nu er udviklingsdirektør i Fifa, præsenterede tidligere på ugen planen om at øge antallet af VM-slutrunder til det dobbelte.
Tanken er blevet kritiseret fra flere sider, og nu får også Wenger på puklen for sin fremtrædende rolle.
Kritikken kommer fra den tidligere tyske fodboldstjerne Rudi Völler, der er sportsdirektør i Bayer Leverkusen.
– Alle, der elsker fodbold, kan kun være imod sådan en dum idé.
– Det er en skør idé fra Fifa og Arsène Wenger, som jeg ellers holder meget af, siger Rudi Völler til Bild am Sonntag om franskmanden, der frem til 2018 var manager for Arsenal i 22 år.
– Han er nu i en rolle, hvor man får på fornemmelsen, at han skal opfinde noget for at få opmærksomhed.
– Hvis han stadig var træner i dag, så ville han mene, at folk, der kom op med sådan en idé, var skøre, siger Völler.
Dansk Boldspil-Union (DBU) og Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har allerede erklæret sig som modstander af et VM hvert andet år.
Rudi Völler savner dog en tydelig markering og afstandtagen fra Det Tyske Fodboldforbund inden for de kommende dage.
– Man skal sige, at det bliver uden os, siger Leverkusens sportsdirektør.
Rudi Völler glæder sig dog over, at Uefa-præsident Alexander Ceferin har slået fast, at Uefa vil boykotte et VM hvert andet år.
– Det vigtigste er, at Uefa står fast. Derfor er det her forbund så vigtigt. Uden Uefa kommer det ikke til at ske.
– Ceferin var også imod, da flere topklubber ønskede en Super League. Det ville ødelægge fodbolden. Det er det samme med den her VM-idé, mener tyskeren.
Som en del af Wengers plan om et VM hvert andet år, er tanken at tilpasse fodboldkalenderen, så spillerne skal rejse mindre og får en obligatorisk pause i løbet af året. Det er heller ikke meningen at øge antallet af kampe.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stopper karrieren
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Så er det officielt
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
