OB’s ungarske midtbanespiller Krisztian Vadocz har ikke fået så meget som et minuts spilletid for den fynske klub i denne forårssæson.
Senest var han slet ikke i truppen i OB’s kamp mod Viborg, og spilletid synes langt væk for den ungarske spiller. Det er han afklaret med, for allerede i vinter fornemmede han, at han stod bagerst i køen til spilletid, og derfor har han ikke været overrasket over situationen.
– Jeg har hele tiden vidst, at jeg ikke ville få mange muligheder for spilletid i foråret. Det er klubbens beslutning, og jeg har ikke forventet at komme til at spille. Det er sådan, situationen er, og det er gået som forventet, siger Krisztian Vadocz til tipsbladet.dk.
Manglen på spilletid er ikke tilfredsstillende for Krisztian Vadocz, men han har accepteret situationen som den er.
– Jeg har fået en forklaring, men det er op til klubben at fortælle om det. I sidste sæson var jeg en del af startopstillingen, men nu er jeg ikke engang med i truppen. Det er ikke god situation for mig, men det er det heller ikke for klubben, når en god spiller ikke er en del af holdet. Men jeg må acceptere det, og jeg spiller hver dag for at vise, at jeg er god nok til at være en del af holdet. Jeg kan ikke gøre andet, og jeg kan ikke ændre på det. Jeg er selvfølgelig ikke tilfreds, men jeg har været forberedt på det, siger han.
Når OB møder Brøndby på søndag, er det uden de karantæneramte midtbanespillere Ari Skulason og Martin Spelmann. Det kan åbne for en plads i truppen til Krisztian Vadocz, og den ungarske midtbanemand er klar til at vise sig frem, hvis han får chancen.
– Måske får jeg chancen, nu hvor der er spillere i karantæne, men jeg ved det ikke. Jeg er klar til at spille, hvis der bliver brug for det, så jeg kan vise, at det samme spil, som jeg gjorde i efteråret 2012, hvor jeg lige var kommet til klubben, siger Krisztian Vadocz.
Krisztian Vadocz har kontraktudløb i OB til sommer, og ungareren oplyser, at han forventer at forlade klubben til den tid.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Klar til at gå shopamok
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
