OB’s ungarske midtbanespiller Krisztian Vadocz har ikke fået så meget som et minuts spilletid for den fynske klub i denne forårssæson.
Senest var han slet ikke i truppen i OB’s kamp mod Viborg, og spilletid synes langt væk for den ungarske spiller. Det er han afklaret med, for allerede i vinter fornemmede han, at han stod bagerst i køen til spilletid, og derfor har han ikke været overrasket over situationen.
– Jeg har hele tiden vidst, at jeg ikke ville få mange muligheder for spilletid i foråret. Det er klubbens beslutning, og jeg har ikke forventet at komme til at spille. Det er sådan, situationen er, og det er gået som forventet, siger Krisztian Vadocz til tipsbladet.dk.
Manglen på spilletid er ikke tilfredsstillende for Krisztian Vadocz, men han har accepteret situationen som den er.
– Jeg har fået en forklaring, men det er op til klubben at fortælle om det. I sidste sæson var jeg en del af startopstillingen, men nu er jeg ikke engang med i truppen. Det er ikke god situation for mig, men det er det heller ikke for klubben, når en god spiller ikke er en del af holdet. Men jeg må acceptere det, og jeg spiller hver dag for at vise, at jeg er god nok til at være en del af holdet. Jeg kan ikke gøre andet, og jeg kan ikke ændre på det. Jeg er selvfølgelig ikke tilfreds, men jeg har været forberedt på det, siger han.
Når OB møder Brøndby på søndag, er det uden de karantæneramte midtbanespillere Ari Skulason og Martin Spelmann. Det kan åbne for en plads i truppen til Krisztian Vadocz, og den ungarske midtbanemand er klar til at vise sig frem, hvis han får chancen.
– Måske får jeg chancen, nu hvor der er spillere i karantæne, men jeg ved det ikke. Jeg er klar til at spille, hvis der bliver brug for det, så jeg kan vise, at det samme spil, som jeg gjorde i efteråret 2012, hvor jeg lige var kommet til klubben, siger Krisztian Vadocz.
Krisztian Vadocz har kontraktudløb i OB til sommer, og ungareren oplyser, at han forventer at forlade klubben til den tid.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Bayern München er i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
