Vraget Vadocz: Ikke en god situation

Krisztian Vadocz er langt fra holdet i OB. Han har accepteret rollen som reserve, men håber alligevel at få chancen snart. 



OB’s ungarske midtbanespiller Krisztian Vadocz har ikke fået så meget som et minuts spilletid for den fynske klub i denne forårssæson. 

Senest var han slet ikke i truppen i OB’s kamp mod Viborg, og spilletid synes langt væk for den ungarske spiller. Det er han afklaret med, for allerede i vinter fornemmede han, at han stod bagerst i køen til spilletid, og derfor har han ikke været overrasket over situationen. 

– Jeg har hele tiden vidst, at jeg ikke ville få mange muligheder for spilletid i foråret. Det er klubbens beslutning, og jeg har ikke forventet at komme til at spille. Det er sådan, situationen er, og det er gået som forventet, siger Krisztian Vadocz til tipsbladet.dk.

Manglen på spilletid er ikke tilfredsstillende for Krisztian Vadocz, men han har accepteret situationen som den er. 

– Jeg har fået en forklaring, men det er op til klubben at fortælle om det. I sidste sæson var jeg en del af startopstillingen, men nu er jeg ikke engang med i truppen. Det er ikke god situation for mig, men det er det heller ikke for klubben, når en god spiller ikke er en del af holdet. Men jeg må acceptere det, og jeg spiller hver dag for at vise, at jeg er god nok til at være en del af holdet. Jeg kan ikke gøre andet, og jeg kan ikke ændre på det. Jeg er selvfølgelig ikke tilfreds, men jeg har været forberedt på det, siger han. 

Når OB møder Brøndby på søndag, er det uden de karantæneramte midtbanespillere Ari Skulason og Martin Spelmann. Det kan åbne for en plads i truppen til Krisztian Vadocz, og den ungarske midtbanemand er klar til at vise sig frem, hvis han får chancen. 

– Måske får jeg chancen, nu hvor der er spillere i karantæne, men jeg ved det ikke. Jeg er klar til at spille, hvis der bliver brug for det, så jeg kan vise, at det samme spil, som jeg gjorde i efteråret 2012, hvor jeg lige var kommet til klubben, siger Krisztian Vadocz. 

Krisztian Vadocz har kontraktudløb i OB til sommer, og ungareren oplyser, at han forventer at forlade klubben til den tid. 





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Spansk VM-helt slog til igen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Argentina – Schweiz

– Det vil være VM’s største overraskelse!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Uventet transferdrejning

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel