Vraget Vadocz: Ikke en god situation

Krisztian Vadocz er langt fra holdet i OB. Han har accepteret rollen som reserve, men håber alligevel at få chancen snart. 



OB’s ungarske midtbanespiller Krisztian Vadocz har ikke fået så meget som et minuts spilletid for den fynske klub i denne forårssæson. 

Senest var han slet ikke i truppen i OB’s kamp mod Viborg, og spilletid synes langt væk for den ungarske spiller. Det er han afklaret med, for allerede i vinter fornemmede han, at han stod bagerst i køen til spilletid, og derfor har han ikke været overrasket over situationen. 

– Jeg har hele tiden vidst, at jeg ikke ville få mange muligheder for spilletid i foråret. Det er klubbens beslutning, og jeg har ikke forventet at komme til at spille. Det er sådan, situationen er, og det er gået som forventet, siger Krisztian Vadocz til tipsbladet.dk.

Manglen på spilletid er ikke tilfredsstillende for Krisztian Vadocz, men han har accepteret situationen som den er. 

– Jeg har fået en forklaring, men det er op til klubben at fortælle om det. I sidste sæson var jeg en del af startopstillingen, men nu er jeg ikke engang med i truppen. Det er ikke god situation for mig, men det er det heller ikke for klubben, når en god spiller ikke er en del af holdet. Men jeg må acceptere det, og jeg spiller hver dag for at vise, at jeg er god nok til at være en del af holdet. Jeg kan ikke gøre andet, og jeg kan ikke ændre på det. Jeg er selvfølgelig ikke tilfreds, men jeg har været forberedt på det, siger han. 

Når OB møder Brøndby på søndag, er det uden de karantæneramte midtbanespillere Ari Skulason og Martin Spelmann. Det kan åbne for en plads i truppen til Krisztian Vadocz, og den ungarske midtbanemand er klar til at vise sig frem, hvis han får chancen. 

– Måske får jeg chancen, nu hvor der er spillere i karantæne, men jeg ved det ikke. Jeg er klar til at spille, hvis der bliver brug for det, så jeg kan vise, at det samme spil, som jeg gjorde i efteråret 2012, hvor jeg lige var kommet til klubben, siger Krisztian Vadocz. 

Krisztian Vadocz har kontraktudløb i OB til sommer, og ungareren oplyser, at han forventer at forlade klubben til den tid. 





Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer




LIVE

LIVE: Startopstillingerne er klar

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Storklub lurer på Superliga-profil

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Blæst fuldstændig omkuld

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk

– Han ender i Premier League



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Storroser dansk super-talent



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Har ondt af Steve Cooper

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Bayern slår rekord i ny storsejr

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

‘Det former ens karakter’

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’