Vraget Vadocz: Ikke en god situation

Krisztian Vadocz er langt fra holdet i OB. Han har accepteret rollen som reserve, men håber alligevel at få chancen snart. 



OB’s ungarske midtbanespiller Krisztian Vadocz har ikke fået så meget som et minuts spilletid for den fynske klub i denne forårssæson. 

Senest var han slet ikke i truppen i OB’s kamp mod Viborg, og spilletid synes langt væk for den ungarske spiller. Det er han afklaret med, for allerede i vinter fornemmede han, at han stod bagerst i køen til spilletid, og derfor har han ikke været overrasket over situationen. 

– Jeg har hele tiden vidst, at jeg ikke ville få mange muligheder for spilletid i foråret. Det er klubbens beslutning, og jeg har ikke forventet at komme til at spille. Det er sådan, situationen er, og det er gået som forventet, siger Krisztian Vadocz til tipsbladet.dk.

Manglen på spilletid er ikke tilfredsstillende for Krisztian Vadocz, men han har accepteret situationen som den er. 

– Jeg har fået en forklaring, men det er op til klubben at fortælle om det. I sidste sæson var jeg en del af startopstillingen, men nu er jeg ikke engang med i truppen. Det er ikke god situation for mig, men det er det heller ikke for klubben, når en god spiller ikke er en del af holdet. Men jeg må acceptere det, og jeg spiller hver dag for at vise, at jeg er god nok til at være en del af holdet. Jeg kan ikke gøre andet, og jeg kan ikke ændre på det. Jeg er selvfølgelig ikke tilfreds, men jeg har været forberedt på det, siger han. 

Når OB møder Brøndby på søndag, er det uden de karantæneramte midtbanespillere Ari Skulason og Martin Spelmann. Det kan åbne for en plads i truppen til Krisztian Vadocz, og den ungarske midtbanemand er klar til at vise sig frem, hvis han får chancen. 

– Måske får jeg chancen, nu hvor der er spillere i karantæne, men jeg ved det ikke. Jeg er klar til at spille, hvis der bliver brug for det, så jeg kan vise, at det samme spil, som jeg gjorde i efteråret 2012, hvor jeg lige var kommet til klubben, siger Krisztian Vadocz. 

Krisztian Vadocz har kontraktudløb i OB til sommer, og ungareren oplyser, at han forventer at forlade klubben til den tid. 







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Thomas Frank er favorit til jobbet

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Gift Links hylder FCK-legende



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Thomas Delaney er fortid’

Mathias Zanka går viralt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

FIFA åbner sag mod Spanien



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Nu åbner Wind op for fremtiden

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Det betyder intet mod Liverpool

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Sporting CP – Arsenal

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Superliga-ekspert i svime over FCK

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Real Madrid – Bayern

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF