William Kvists nye liv: Det laver han i dag

Det er fem måneder siden, at William Kvist forlod Parken, og der har været rift om ham på arbejdsmarkedet. Tipsbladet har talt med FCK-legenden om, hvordan hans liv og hverdag ser ud nu.



Det er snart fem måneder siden, at William Kvist trådte ud af bestyrelseslokalet i Parken for sidste gang, og livet går videre – også for den tidligere landsholdsspiller.

Tipsbladet har som det første medie talt med William Kvist efter afskeden i FC København, og han beretter om en spændende hverdag med masser af interessante projekter, som han er en del af. Den bratte exit i FCK ønsker han fortsat ikke at tale om.

38-årige Kvist har nu et arbejdsliv, hvor han favner over flere forskellige ting, og der har været bud efter ham de seneste par måneder. Senest er han blevet hyret som underviser på Haslev Idrætsefterskole, hvor han selv var elev for efterhånden en del år siden.

– Jeg har jeg altid været nysgerrig på at undervise. Efter 20 år på topplan har jeg mange erfaringer at give videre til næste generation. Derfor har jeg sagt ja til at bruge lidt af den tid, der ikke går med landshold, bestyrelsesarbejde og oplæg om top performance for virksomheder på at undervise på Haslev Idrætsefterskole et års tid, siger William Kvist til Tipsbladet.

Erfaringen fra bestyrelseslokalet i Parken kan Kvist, der er indehaver af rekorden for flest kampe for FC København, også bruge i det daglige. Snart skal han nemlig bestride en bestyrelsespost i en københavnsk virksomhed, som han endnu ikke kan løfte sløret for.

– Jeg bliver en del af en bestyrelse for en ny attraktiv start-up. Mange københavnere vil kende den allerede. Jeg er nysgerrig på ledelse og har appetit på at være med til at sætte retning for en virksomhed i rivende udvikling. Det får jeg mulighed for her. Siden min bestyrelsesuddannelse på Insead har bestyrelsesarbejdet været noget, jeg gerne vil prøve endnu flere kræfter med, fastslår Kvist.

Det tredje ben i William Kvists arbejdsliv er langt fra hemmelig – det er nemlig en tjans, han har haft siden 2018. Den tidligere landsholdsspiller arbejder som konsulent for Spillerforeningen, hvor hans opgave er at arbejde tæt sammen med DBU om herrelandsholdet. William Kvist skal i grove træk være med til at sikre, at en konflikt lig den for fem år siden, hvor Danmark måtte stille med et amatørlandshold mod Slovakiet, ikke opstår igen.

– Den største opgave for mig bliver at hjælpe herrelandsholdet til en ny landsholdsaftale med DBU. Vi husker alle kaosset i 2018. Jeg var glad for at være med til at løse den konflikt, og jeg er stolt over, at landsholdet har bedt mig hjælpe med en ny aftale.

– I en stadig mere kommerciel fodboldverden er jeg nysgerrig på, om vi med aftalen kan sætte nye standarder for, hvad et landshold kan give tilbage til fodbolden – og især til de børn og unge, som er fodboldens fremtid. Samtidig med, at vi forbliver så ambitiøse som muligt og har de bedste vilkår for at toppræstere, lyder det fra William Kvist.

Han fastslår, at han føler sig enormt heldig at have et fleksibelt arbejdsliv, hvor han kan kaste sig over flere forskellige opgaver, som interesserer ham.

– Det er et kæmpe privilegium at kunne give nysgerrigheden så frie udfoldelsesmuligheder og kaste sig over så mange forskellige projekter på en gang. Jeg har fået sat en bedre hverdag sammen, end jeg har haft meget længe. Jeg ser frem til både landsholds-, efterskole- og bestyrelsesarbejde, siger William Kvist, der kun savner enkelte ting fra sit “gamle liv”:

– Jeg savner at være fysisk aktiv, som jeg var, da jeg var spiller. Nu skal man selv få puttet det i kalenderen, men så er det godt, at jeg har mit oldboyshold i KB, hvor tempoet er langsommere end tidligere, men stemningen i omklædningsrummet altid høj.

William Kvist nåede i sin aktive karriere 425 kampe for FC København samt 81 landskampe. I udlandet repræsenterede han VfB Stuttgart, Fulham og Wigan.





Disse 13 United-spillere meldes på vej væk




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



Kæmpekøb retur til FC København?

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Det var vanvittigt brutalt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF – FC Midtjylland

Stort flop i England – hent Elias Jelert

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Her er startopstillingerne til guldbraget

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Han er færdig i Brøndby

Sender stikpille til FC København-flop

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League