William Kvists nye liv: Det laver han i dag

Det er fem måneder siden, at William Kvist forlod Parken, og der har været rift om ham på arbejdsmarkedet. Tipsbladet har talt med FCK-legenden om, hvordan hans liv og hverdag ser ud nu.



Det er snart fem måneder siden, at William Kvist trådte ud af bestyrelseslokalet i Parken for sidste gang, og livet går videre – også for den tidligere landsholdsspiller.

Tipsbladet har som det første medie talt med William Kvist efter afskeden i FC København, og han beretter om en spændende hverdag med masser af interessante projekter, som han er en del af. Den bratte exit i FCK ønsker han fortsat ikke at tale om.

38-årige Kvist har nu et arbejdsliv, hvor han favner over flere forskellige ting, og der har været bud efter ham de seneste par måneder. Senest er han blevet hyret som underviser på Haslev Idrætsefterskole, hvor han selv var elev for efterhånden en del år siden.

– Jeg har jeg altid været nysgerrig på at undervise. Efter 20 år på topplan har jeg mange erfaringer at give videre til næste generation. Derfor har jeg sagt ja til at bruge lidt af den tid, der ikke går med landshold, bestyrelsesarbejde og oplæg om top performance for virksomheder på at undervise på Haslev Idrætsefterskole et års tid, siger William Kvist til Tipsbladet.

Erfaringen fra bestyrelseslokalet i Parken kan Kvist, der er indehaver af rekorden for flest kampe for FC København, også bruge i det daglige. Snart skal han nemlig bestride en bestyrelsespost i en københavnsk virksomhed, som han endnu ikke kan løfte sløret for.

– Jeg bliver en del af en bestyrelse for en ny attraktiv start-up. Mange københavnere vil kende den allerede. Jeg er nysgerrig på ledelse og har appetit på at være med til at sætte retning for en virksomhed i rivende udvikling. Det får jeg mulighed for her. Siden min bestyrelsesuddannelse på Insead har bestyrelsesarbejdet været noget, jeg gerne vil prøve endnu flere kræfter med, fastslår Kvist.

Det tredje ben i William Kvists arbejdsliv er langt fra hemmelig – det er nemlig en tjans, han har haft siden 2018. Den tidligere landsholdsspiller arbejder som konsulent for Spillerforeningen, hvor hans opgave er at arbejde tæt sammen med DBU om herrelandsholdet. William Kvist skal i grove træk være med til at sikre, at en konflikt lig den for fem år siden, hvor Danmark måtte stille med et amatørlandshold mod Slovakiet, ikke opstår igen.

– Den største opgave for mig bliver at hjælpe herrelandsholdet til en ny landsholdsaftale med DBU. Vi husker alle kaosset i 2018. Jeg var glad for at være med til at løse den konflikt, og jeg er stolt over, at landsholdet har bedt mig hjælpe med en ny aftale.

– I en stadig mere kommerciel fodboldverden er jeg nysgerrig på, om vi med aftalen kan sætte nye standarder for, hvad et landshold kan give tilbage til fodbolden – og især til de børn og unge, som er fodboldens fremtid. Samtidig med, at vi forbliver så ambitiøse som muligt og har de bedste vilkår for at toppræstere, lyder det fra William Kvist.

Han fastslår, at han føler sig enormt heldig at have et fleksibelt arbejdsliv, hvor han kan kaste sig over flere forskellige opgaver, som interesserer ham.

– Det er et kæmpe privilegium at kunne give nysgerrigheden så frie udfoldelsesmuligheder og kaste sig over så mange forskellige projekter på en gang. Jeg har fået sat en bedre hverdag sammen, end jeg har haft meget længe. Jeg ser frem til både landsholds-, efterskole- og bestyrelsesarbejde, siger William Kvist, der kun savner enkelte ting fra sit “gamle liv”:

– Jeg savner at være fysisk aktiv, som jeg var, da jeg var spiller. Nu skal man selv få puttet det i kalenderen, men så er det godt, at jeg har mit oldboyshold i KB, hvor tempoet er langsommere end tidligere, men stemningen i omklædningsrummet altid høj.

William Kvist nåede i sin aktive karriere 425 kampe for FC København samt 81 landskampe. I udlandet repræsenterede han VfB Stuttgart, Fulham og Wigan.







LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Vil væk fra Brøndby

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Nørgaard kommenterer exitrygte



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Medie: FC København nægter

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Storklub har taget kontakt

‘FCK er nødt til at lytte’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Transferudmelding fra Vallys

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afviser stort bud på dansker

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

FC København er uden Andreas Cornelius



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

AaB-angriber på vej til Serie A

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Choktransfer på vej? 

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’