Det er snart fem måneder siden, at William Kvist trådte ud af bestyrelseslokalet i Parken for sidste gang, og livet går videre – også for den tidligere landsholdsspiller.
Tipsbladet har som det første medie talt med William Kvist efter afskeden i FC København, og han beretter om en spændende hverdag med masser af interessante projekter, som han er en del af. Den bratte exit i FCK ønsker han fortsat ikke at tale om.
38-årige Kvist har nu et arbejdsliv, hvor han favner over flere forskellige ting, og der har været bud efter ham de seneste par måneder. Senest er han blevet hyret som underviser på Haslev Idrætsefterskole, hvor han selv var elev for efterhånden en del år siden.
– Jeg har jeg altid været nysgerrig på at undervise. Efter 20 år på topplan har jeg mange erfaringer at give videre til næste generation. Derfor har jeg sagt ja til at bruge lidt af den tid, der ikke går med landshold, bestyrelsesarbejde og oplæg om top performance for virksomheder på at undervise på Haslev Idrætsefterskole et års tid, siger William Kvist til Tipsbladet.
Erfaringen fra bestyrelseslokalet i Parken kan Kvist, der er indehaver af rekorden for flest kampe for FC København, også bruge i det daglige. Snart skal han nemlig bestride en bestyrelsespost i en københavnsk virksomhed, som han endnu ikke kan løfte sløret for.
– Jeg bliver en del af en bestyrelse for en ny attraktiv start-up. Mange københavnere vil kende den allerede. Jeg er nysgerrig på ledelse og har appetit på at være med til at sætte retning for en virksomhed i rivende udvikling. Det får jeg mulighed for her. Siden min bestyrelsesuddannelse på Insead har bestyrelsesarbejdet været noget, jeg gerne vil prøve endnu flere kræfter med, fastslår Kvist.
Det tredje ben i William Kvists arbejdsliv er langt fra hemmelig – det er nemlig en tjans, han har haft siden 2018. Den tidligere landsholdsspiller arbejder som konsulent for Spillerforeningen, hvor hans opgave er at arbejde tæt sammen med DBU om herrelandsholdet. William Kvist skal i grove træk være med til at sikre, at en konflikt lig den for fem år siden, hvor Danmark måtte stille med et amatørlandshold mod Slovakiet, ikke opstår igen.
– Den største opgave for mig bliver at hjælpe herrelandsholdet til en ny landsholdsaftale med DBU. Vi husker alle kaosset i 2018. Jeg var glad for at være med til at løse den konflikt, og jeg er stolt over, at landsholdet har bedt mig hjælpe med en ny aftale.
– I en stadig mere kommerciel fodboldverden er jeg nysgerrig på, om vi med aftalen kan sætte nye standarder for, hvad et landshold kan give tilbage til fodbolden – og især til de børn og unge, som er fodboldens fremtid. Samtidig med, at vi forbliver så ambitiøse som muligt og har de bedste vilkår for at toppræstere, lyder det fra William Kvist.
Han fastslår, at han føler sig enormt heldig at have et fleksibelt arbejdsliv, hvor han kan kaste sig over flere forskellige opgaver, som interesserer ham.
– Det er et kæmpe privilegium at kunne give nysgerrigheden så frie udfoldelsesmuligheder og kaste sig over så mange forskellige projekter på en gang. Jeg har fået sat en bedre hverdag sammen, end jeg har haft meget længe. Jeg ser frem til både landsholds-, efterskole- og bestyrelsesarbejde, siger William Kvist, der kun savner enkelte ting fra sit “gamle liv”:
– Jeg savner at være fysisk aktiv, som jeg var, da jeg var spiller. Nu skal man selv få puttet det i kalenderen, men så er det godt, at jeg har mit oldboyshold i KB, hvor tempoet er langsommere end tidligere, men stemningen i omklædningsrummet altid høj.
William Kvist nåede i sin aktive karriere 425 kampe for FC København samt 81 landskampe. I udlandet repræsenterede han VfB Stuttgart, Fulham og Wigan.
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
Optur før FC København-brag
Dorgu lyner! Manchester United slår City
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
Nyt tilbageslag for Hjulmand
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT