William Kvists nye liv: Det laver han i dag

Det er fem måneder siden, at William Kvist forlod Parken, og der har været rift om ham på arbejdsmarkedet. Tipsbladet har talt med FCK-legenden om, hvordan hans liv og hverdag ser ud nu.



Det er snart fem måneder siden, at William Kvist trådte ud af bestyrelseslokalet i Parken for sidste gang, og livet går videre – også for den tidligere landsholdsspiller.

Tipsbladet har som det første medie talt med William Kvist efter afskeden i FC København, og han beretter om en spændende hverdag med masser af interessante projekter, som han er en del af. Den bratte exit i FCK ønsker han fortsat ikke at tale om.

38-årige Kvist har nu et arbejdsliv, hvor han favner over flere forskellige ting, og der har været bud efter ham de seneste par måneder. Senest er han blevet hyret som underviser på Haslev Idrætsefterskole, hvor han selv var elev for efterhånden en del år siden.

– Jeg har jeg altid været nysgerrig på at undervise. Efter 20 år på topplan har jeg mange erfaringer at give videre til næste generation. Derfor har jeg sagt ja til at bruge lidt af den tid, der ikke går med landshold, bestyrelsesarbejde og oplæg om top performance for virksomheder på at undervise på Haslev Idrætsefterskole et års tid, siger William Kvist til Tipsbladet.

Erfaringen fra bestyrelseslokalet i Parken kan Kvist, der er indehaver af rekorden for flest kampe for FC København, også bruge i det daglige. Snart skal han nemlig bestride en bestyrelsespost i en københavnsk virksomhed, som han endnu ikke kan løfte sløret for.

– Jeg bliver en del af en bestyrelse for en ny attraktiv start-up. Mange københavnere vil kende den allerede. Jeg er nysgerrig på ledelse og har appetit på at være med til at sætte retning for en virksomhed i rivende udvikling. Det får jeg mulighed for her. Siden min bestyrelsesuddannelse på Insead har bestyrelsesarbejdet været noget, jeg gerne vil prøve endnu flere kræfter med, fastslår Kvist.

Det tredje ben i William Kvists arbejdsliv er langt fra hemmelig – det er nemlig en tjans, han har haft siden 2018. Den tidligere landsholdsspiller arbejder som konsulent for Spillerforeningen, hvor hans opgave er at arbejde tæt sammen med DBU om herrelandsholdet. William Kvist skal i grove træk være med til at sikre, at en konflikt lig den for fem år siden, hvor Danmark måtte stille med et amatørlandshold mod Slovakiet, ikke opstår igen.

– Den største opgave for mig bliver at hjælpe herrelandsholdet til en ny landsholdsaftale med DBU. Vi husker alle kaosset i 2018. Jeg var glad for at være med til at løse den konflikt, og jeg er stolt over, at landsholdet har bedt mig hjælpe med en ny aftale.

– I en stadig mere kommerciel fodboldverden er jeg nysgerrig på, om vi med aftalen kan sætte nye standarder for, hvad et landshold kan give tilbage til fodbolden – og især til de børn og unge, som er fodboldens fremtid. Samtidig med, at vi forbliver så ambitiøse som muligt og har de bedste vilkår for at toppræstere, lyder det fra William Kvist.

Han fastslår, at han føler sig enormt heldig at have et fleksibelt arbejdsliv, hvor han kan kaste sig over flere forskellige opgaver, som interesserer ham.

– Det er et kæmpe privilegium at kunne give nysgerrigheden så frie udfoldelsesmuligheder og kaste sig over så mange forskellige projekter på en gang. Jeg har fået sat en bedre hverdag sammen, end jeg har haft meget længe. Jeg ser frem til både landsholds-, efterskole- og bestyrelsesarbejde, siger William Kvist, der kun savner enkelte ting fra sit “gamle liv”:

– Jeg savner at være fysisk aktiv, som jeg var, da jeg var spiller. Nu skal man selv få puttet det i kalenderen, men så er det godt, at jeg har mit oldboyshold i KB, hvor tempoet er langsommere end tidligere, men stemningen i omklædningsrummet altid høj.

William Kvist nåede i sin aktive karriere 425 kampe for FC København samt 81 landskampe. I udlandet repræsenterede han VfB Stuttgart, Fulham og Wigan.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Ni danske byer står til at få fodboldcentre



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Han kan blive den næste store profil!



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Hylder Manchester United-stjerne

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Officielt: Her spilles AGF-OB

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

AGF og OB var enige om at spille søndag

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Bekræfter: Godt nyt for FC København

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Brian Riemer på plads til topkamp

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

FC Midtjylland – FC København

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Brøndby IF – Randers FC

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Spændende OB-nyhed

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tror på overraskelse i startopstilling

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

– Priserne er eksploderet

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud