Sønderjyske – Silkeborg IF 2-1 (2-1)
1-0 Tobias Sommer (5.)
1-1 Younes Bakiz (6.)
2-1 Mads Agger (44.)
Kampens bedste
Sønderjyske:
En rigtig fighterindsats af Sønderjyske, der var under pres i dele af kampen, men stod godt defensivt og også viste skarphed foran modstanderens mål. Der var mange gode præstationer – Marc Dal Hende var involveret i scoringen til 1-0. Mads Agger kæmpede godt og scorede til 2-1. Tobias Sommer scorede til 1-0 og pegede på håndleddet som for at sige, at det nu er Sommer-tid – se målet i videoen øverst til denne artikel. Og så var der den centrale midtbane, hvor anfører Rasmus Vinderslev spillede en rigtig stærk kamp og lukkede godt ned for Silkeborgs spil mellem kæderne. Prisen går til Vinderslev for en stærk fight.
Silkeborg IF:
Younes Bakiz er Silkeborgs bedste spiller, og offensivprofilen scorede mod Sønderjyske sit ottende sæsonmål, da han sparkede et indlæg fra Robin Østrøm sikkert i nettet. Senere i første halvleg satte han også Jens Martin Gammelby i scene med en fantastisk aflevering. Han er en spiller, som udenlandske klubber bør kigge på til sommer. Og han lader bare til at blive dyrere og dyrere for hver kamp, han spiller for midtjyderne. I anden halvleg kunne Bakiz godt have været en tand skarpere, da han havde nogle løse muligheder, som han endte med at misbruge.
Kampens værste
Silkeborg har mange dygtige spillere, men en del af dem ramte slet ikke dagen mod Sønderjyske – blandt andre de centrale midtbanespillere Jeppe Andersen og Anders Klynge, der smed alt for mange bolde væk. Prisen går denne gang til Anders Klynge, som slet ikke fik vist sit store repertoire. Den teknisk stærke fynbo var ikke god nok på bolden, og så var han også en tand for langsom, da Sønderjyske lavede en omstilling sidst i første halvleg, som man scorede på. Han fik ikke fulgt Mads Agger til dørs, og så scorede Agger.
Kampens detalje
Flødefod! Det kan ikke siges på mange andre måder. Den aflevering, som Otli Hyseni slog til Mads Agger sidst i første halvleg, som Agger scorede på til 2-1, var helt, helt fantastisk. Det var en perfekt yderside, som blev spillet helt suverænt til Agger.
Se aktionen og målet i videoen herunder.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
EKSKLUSIVT