Sønderjyske – Silkeborg IF 2-1 (2-1)
1-0 Tobias Sommer (5.)
1-1 Younes Bakiz (6.)
2-1 Mads Agger (44.)
Kampens bedste
Sønderjyske:
En rigtig fighterindsats af Sønderjyske, der var under pres i dele af kampen, men stod godt defensivt og også viste skarphed foran modstanderens mål. Der var mange gode præstationer – Marc Dal Hende var involveret i scoringen til 1-0. Mads Agger kæmpede godt og scorede til 2-1. Tobias Sommer scorede til 1-0 og pegede på håndleddet som for at sige, at det nu er Sommer-tid – se målet i videoen øverst til denne artikel. Og så var der den centrale midtbane, hvor anfører Rasmus Vinderslev spillede en rigtig stærk kamp og lukkede godt ned for Silkeborgs spil mellem kæderne. Prisen går til Vinderslev for en stærk fight.
Silkeborg IF:
Younes Bakiz er Silkeborgs bedste spiller, og offensivprofilen scorede mod Sønderjyske sit ottende sæsonmål, da han sparkede et indlæg fra Robin Østrøm sikkert i nettet. Senere i første halvleg satte han også Jens Martin Gammelby i scene med en fantastisk aflevering. Han er en spiller, som udenlandske klubber bør kigge på til sommer. Og han lader bare til at blive dyrere og dyrere for hver kamp, han spiller for midtjyderne. I anden halvleg kunne Bakiz godt have været en tand skarpere, da han havde nogle løse muligheder, som han endte med at misbruge.
Kampens værste
Silkeborg har mange dygtige spillere, men en del af dem ramte slet ikke dagen mod Sønderjyske – blandt andre de centrale midtbanespillere Jeppe Andersen og Anders Klynge, der smed alt for mange bolde væk. Prisen går denne gang til Anders Klynge, som slet ikke fik vist sit store repertoire. Den teknisk stærke fynbo var ikke god nok på bolden, og så var han også en tand for langsom, da Sønderjyske lavede en omstilling sidst i første halvleg, som man scorede på. Han fik ikke fulgt Mads Agger til dørs, og så scorede Agger.
Kampens detalje
Flødefod! Det kan ikke siges på mange andre måder. Den aflevering, som Otli Hyseni slog til Mads Agger sidst i første halvleg, som Agger scorede på til 2-1, var helt, helt fantastisk. Det var en perfekt yderside, som blev spillet helt suverænt til Agger.
Se aktionen og målet i videoen herunder.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
FC Fredericia – OB
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Bayern München laver vildt comeback
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
NYHEDER