PORTUGAL (Tipsbladet): Transfervinduet er overstået, og man forstår, hvis FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen bruger disse dage på Algarvekysten, hvor FC København er på træningslejr, til lige at puste ud og trække vejret engang.
For januar bød på masser af aktivitet og en transferoffensiv, som indstiller sigtekornet skarpt mod Superliga-guldet til sommer.
Der har været en del fokus på de spillere, der er kommet ind i form af Runar Alex Runarsson, Scott McKenna og Magnus Mattsson. Men blikket bør også drejes hen mod en spiller, som ikke blev skudt afsted fra FC København, selv om han ofte meldes på vej til de absolut største klubber overhovedet.
Roony Bardghji er stadig i FC København, og spørgsmålet er, om der nogensinde tikkede noget konkret ind på “PC’s” skrivebord i det nu overståede transfervindue?
– Nej, konstaterer Peter Christiansen, før han uddyber med, at FC København har sat en stor pris på ham, som de andre klubber ikke vil lege med på.
– Det var ret vigtigt for os at holde sammen på gruppen, og var der noget, der skulle ud, skulle det være ekstraordinært stort i forhold til transfer. Der tror jeg, at vi har fået sat en fin stop op i forhold til at skulle diskutere det hele tiden, for vores forventninger til, hvad en transfer på nogle af de spillere skal være, er høj. Det er måske heller ikke i et januarvindue, at man kan lave den slags, fortæller han.
Roony Bardghji bliver dyr – rigtig dyr – når han en dag skal sælges. Foto: Imago
Bardghjis kurs er ellers høj. Et sejrsmål mod Manchester United i Champions League-gruppespillet og syv Superliga-scoringer i efteråret tæller bestemt op for en blot 18-årig knægt. Der er dog et men. For kontrakten løber til og med 2025, så på et tidspunkt vil værdien begynde at falde. Det er bare slet ikke nu, mener FCK-bossen, der kun ser sin guldfugl bevæge sig i den rigtige retning.
– Han stiller sig i en rigtig god position til sommer, konkluderer PC, der nok får dollartegn i øjnene til den tid.
Timingen var der ikke med Zanka
Der er ingen tvivl om, at Roony Bardghji er en populær mand blandt FC Københavns tilhængere, som utvivlsomt vil være tilfredse med at se ham for klubben til foråret også. En anden publikumsfavorit kommer de ikke til at se, men der var lige et tidspunkt i løbet af januar, hvor de obligatoriske Mathias “Zanka” Jørgensen rygter begyndte at opstå. Skulle det være nu, at han ville vende hjem til FC København og slutte karrieren?
Det blev aldrig til noget – timingen var der ikke, lyder det.
– I forhold til dem vil der altid være historier, som der også var med Nicolai Jørgensen, med ”Corner” (Andreas Cornelius, red.) og med Thomas Delaney og så videre. Det tror jeg aldrig, vi slipper for. Men det er også det med, hvornår er timingen rigtig for os og dem? Det gør sig også lidt gældende her, siger Peter Christiansen, som dog indrømmer, at der er dialog med FCK-legenden.
– Vi snakker tit med Zanka. Han kommer også og besøger os ude på anlægget, når han er i København, så det er helt naturligt, at der er en dialog om det.
Ny strategi?
Lad os vende blikket tilbage på Roony Bardghji-casen. Peter Christiansen sætter ikke tal på, hvor stor en salgspris, han havde sat på svenskeren, men når den er “ekstraordinær”, siger det sig selv, at det ikke er småpenge. Spoler vi tiden år tilbage, havde FC København sandsynligvis ikke været i en position, hvor man kunne holde interesserede storklubber væk ved at smække så stort et prisskilt på emnerne.
Det er der plads til nu, og det styrkes både af den succes, klubben har haft nationalt med flere mesterskaber i træk, men så sandelig også af spillersalg i 100 millioner-klassen og flere Champions League-gruppespil i træk med kvalifikation til knockoutkampene, som tilfældet er det i år.
FC Københavns sportschef med Tipsbladets udsendte. Der er store ambitioner hos de forsvarende danske mestre, som ser op og ikke ned. Foto: Malte Dunk.
Med tanke på at Champions League inden længe bliver udvidet med endnu flere kampe og endnu flere penge, hvor meget større kan FCK så vokse sig? Det er et emne i klubben allerede nu, og måske der snart kommer en ny strategiversion på bordet.
– Det er et kæmpe stort spørgsmål, og det er noget, vi spørger os selv om. Hvad skal der til, og hvor skal vi lægge investeringerne? Der må vi bare sige, at den strategi, vi gik ud med, den er der fuld plade på, både kommercielt og sportsligt. Der er nogle tanker og idéer til, hvad for nogle ting, vi skal skrue på og understøtte bedre fremadrettet, som vi gør nu, og det kan nok godt udmønte sig i en version to af en strategi, som kan bygge videre på den.
– Når man har åbnet en dør, skal man også bestemme sig for, om man vil træde ind ad den eller blive stående, og der tror jeg godt, at jeg ved, hvad jeg vil, lyder de afsluttende ord fra “PC”, som ikke ligefrem er typen, der ikke griber ud efter en chance, når den byder sig.
FC København kan inden længe se frem til at spille knockoutkampe i Champions League for blot anden gang i klubhistorien, når man møder Manchester City i ottendedelsfinalen.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Jubler over ny Brøndby-chef
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
Benhård Brian Riemer-melding
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
Messi rammer gyldent tal
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
Liverpool vender dobbeltopgøret
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden