PORTUGAL (Tipsbladet): Transfervinduet er overstået, og man forstår, hvis FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen bruger disse dage på Algarvekysten, hvor FC København er på træningslejr, til lige at puste ud og trække vejret engang.
For januar bød på masser af aktivitet og en transferoffensiv, som indstiller sigtekornet skarpt mod Superliga-guldet til sommer.
Der har været en del fokus på de spillere, der er kommet ind i form af Runar Alex Runarsson, Scott McKenna og Magnus Mattsson. Men blikket bør også drejes hen mod en spiller, som ikke blev skudt afsted fra FC København, selv om han ofte meldes på vej til de absolut største klubber overhovedet.
Roony Bardghji er stadig i FC København, og spørgsmålet er, om der nogensinde tikkede noget konkret ind på “PC’s” skrivebord i det nu overståede transfervindue?
– Nej, konstaterer Peter Christiansen, før han uddyber med, at FC København har sat en stor pris på ham, som de andre klubber ikke vil lege med på.
– Det var ret vigtigt for os at holde sammen på gruppen, og var der noget, der skulle ud, skulle det være ekstraordinært stort i forhold til transfer. Der tror jeg, at vi har fået sat en fin stop op i forhold til at skulle diskutere det hele tiden, for vores forventninger til, hvad en transfer på nogle af de spillere skal være, er høj. Det er måske heller ikke i et januarvindue, at man kan lave den slags, fortæller han.
Roony Bardghji bliver dyr – rigtig dyr – når han en dag skal sælges. Foto: Imago
Bardghjis kurs er ellers høj. Et sejrsmål mod Manchester United i Champions League-gruppespillet og syv Superliga-scoringer i efteråret tæller bestemt op for en blot 18-årig knægt. Der er dog et men. For kontrakten løber til og med 2025, så på et tidspunkt vil værdien begynde at falde. Det er bare slet ikke nu, mener FCK-bossen, der kun ser sin guldfugl bevæge sig i den rigtige retning.
– Han stiller sig i en rigtig god position til sommer, konkluderer PC, der nok får dollartegn i øjnene til den tid.
Timingen var der ikke med Zanka
Der er ingen tvivl om, at Roony Bardghji er en populær mand blandt FC Københavns tilhængere, som utvivlsomt vil være tilfredse med at se ham for klubben til foråret også. En anden publikumsfavorit kommer de ikke til at se, men der var lige et tidspunkt i løbet af januar, hvor de obligatoriske Mathias “Zanka” Jørgensen rygter begyndte at opstå. Skulle det være nu, at han ville vende hjem til FC København og slutte karrieren?
Det blev aldrig til noget – timingen var der ikke, lyder det.
– I forhold til dem vil der altid være historier, som der også var med Nicolai Jørgensen, med ”Corner” (Andreas Cornelius, red.) og med Thomas Delaney og så videre. Det tror jeg aldrig, vi slipper for. Men det er også det med, hvornår er timingen rigtig for os og dem? Det gør sig også lidt gældende her, siger Peter Christiansen, som dog indrømmer, at der er dialog med FCK-legenden.
– Vi snakker tit med Zanka. Han kommer også og besøger os ude på anlægget, når han er i København, så det er helt naturligt, at der er en dialog om det.
Ny strategi?
Lad os vende blikket tilbage på Roony Bardghji-casen. Peter Christiansen sætter ikke tal på, hvor stor en salgspris, han havde sat på svenskeren, men når den er “ekstraordinær”, siger det sig selv, at det ikke er småpenge. Spoler vi tiden år tilbage, havde FC København sandsynligvis ikke været i en position, hvor man kunne holde interesserede storklubber væk ved at smække så stort et prisskilt på emnerne.
Det er der plads til nu, og det styrkes både af den succes, klubben har haft nationalt med flere mesterskaber i træk, men så sandelig også af spillersalg i 100 millioner-klassen og flere Champions League-gruppespil i træk med kvalifikation til knockoutkampene, som tilfældet er det i år.
FC Københavns sportschef med Tipsbladets udsendte. Der er store ambitioner hos de forsvarende danske mestre, som ser op og ikke ned. Foto: Malte Dunk.
Med tanke på at Champions League inden længe bliver udvidet med endnu flere kampe og endnu flere penge, hvor meget større kan FCK så vokse sig? Det er et emne i klubben allerede nu, og måske der snart kommer en ny strategiversion på bordet.
– Det er et kæmpe stort spørgsmål, og det er noget, vi spørger os selv om. Hvad skal der til, og hvor skal vi lægge investeringerne? Der må vi bare sige, at den strategi, vi gik ud med, den er der fuld plade på, både kommercielt og sportsligt. Der er nogle tanker og idéer til, hvad for nogle ting, vi skal skrue på og understøtte bedre fremadrettet, som vi gør nu, og det kan nok godt udmønte sig i en version to af en strategi, som kan bygge videre på den.
– Når man har åbnet en dør, skal man også bestemme sig for, om man vil træde ind ad den eller blive stående, og der tror jeg godt, at jeg ved, hvad jeg vil, lyder de afsluttende ord fra “PC”, som ikke ligefrem er typen, der ikke griber ud efter en chance, når den byder sig.
FC København kan inden længe se frem til at spille knockoutkampe i Champions League for blot anden gang i klubhistorien, når man møder Manchester City i ottendedelsfinalen.
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
NYHEDER
– En humørdræber
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
TOPNYHED
