Schjelderup overgår spillere fra City og Barcelona

Fodboldmagasinet FourFourTwo har rangeret Andreas Schjelderup som nummer 15 på deres liste over de mest interessante talenter under 20 år.



Han optræder i dansk fodbold, men han er et mere spændende talent end eksempelvis Barcelonas Alejandro Balde og den hollandske landsholdsspiller Xavi Simons. 

Sådan lyder vurderingen i hvert fald fra fodboldmagasinet FourFourTwo, der har bragt en rangering af 'de 50 mest spændende teenagere i verden'. 

Med pladsen som nummer 15 er Schjelderup ikke blot placeret over Balde og Simons, men også stortalenter som Leverkusen-stjernen Florian Wirtz, Juventus-midtbanespilleren Fabio Miretti og Manchester City-backen Rico Lewis. 

– Enhver angriber fra Norge trækker opmærksomhed i disse dage, og ja, det er takket være du-ved-hvem. Men Andreas Schjelderup er ikke den næste Erling Haaland, hvis du spørger os. Ligesom sin store landsmand består hans spil også af at tage få boldberøringer, før han sender bolden i nettet – men han er mindre og bedre til at komme ind fra siden af, mens han bidrager til det opbyggende spil, skriver FourFourTwo. 

– Han har mindre hang til at hakke igennem, men elsker i stedet at trække ind i banen og afslutte med højre ben. Og Schjelderup har mere tendens til at aflevere end den typiske 9'er. En mulig venstrekant i Premier League? Måske – det vil være dovent, men ikke helt usandt at se ham som en blanding af Haaland og Martin Ødegaard. 

Den engelske landsholdsstjerne Jude Bellingham indtager førstepladsen på fodboldmagasinets liste, hvor Jamal Musiala, Benjamin Sesko, Gavi og Endrick indtager de efterfølgende pladser. 





LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Denne klub drømmer om Højbjerg

Klar transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Elias Jelert færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Frankrig – Senegal

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Deadline overskredet: FC København melder ud

Usbekistan – Colombia

Argentina – Algeriet

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er Tunesiens nye VM-træner

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition