Schjelderup overgår spillere fra City og Barcelona

Fodboldmagasinet FourFourTwo har rangeret Andreas Schjelderup som nummer 15 på deres liste over de mest interessante talenter under 20 år.



Han optræder i dansk fodbold, men han er et mere spændende talent end eksempelvis Barcelonas Alejandro Balde og den hollandske landsholdsspiller Xavi Simons. 

Sådan lyder vurderingen i hvert fald fra fodboldmagasinet FourFourTwo, der har bragt en rangering af 'de 50 mest spændende teenagere i verden'. 

Med pladsen som nummer 15 er Schjelderup ikke blot placeret over Balde og Simons, men også stortalenter som Leverkusen-stjernen Florian Wirtz, Juventus-midtbanespilleren Fabio Miretti og Manchester City-backen Rico Lewis. 

– Enhver angriber fra Norge trækker opmærksomhed i disse dage, og ja, det er takket være du-ved-hvem. Men Andreas Schjelderup er ikke den næste Erling Haaland, hvis du spørger os. Ligesom sin store landsmand består hans spil også af at tage få boldberøringer, før han sender bolden i nettet – men han er mindre og bedre til at komme ind fra siden af, mens han bidrager til det opbyggende spil, skriver FourFourTwo. 

– Han har mindre hang til at hakke igennem, men elsker i stedet at trække ind i banen og afslutte med højre ben. Og Schjelderup har mere tendens til at aflevere end den typiske 9'er. En mulig venstrekant i Premier League? Måske – det vil være dovent, men ikke helt usandt at se ham som en blanding af Haaland og Martin Ødegaard. 

Den engelske landsholdsstjerne Jude Bellingham indtager førstepladsen på fodboldmagasinets liste, hvor Jamal Musiala, Benjamin Sesko, Gavi og Endrick indtager de efterfølgende pladser. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Chok i Wolfsburg

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Sådan bør strukturen i Superligaen være