Schjelderup overgår spillere fra City og Barcelona

Fodboldmagasinet FourFourTwo har rangeret Andreas Schjelderup som nummer 15 på deres liste over de mest interessante talenter under 20 år.



Han optræder i dansk fodbold, men han er et mere spændende talent end eksempelvis Barcelonas Alejandro Balde og den hollandske landsholdsspiller Xavi Simons. 

Sådan lyder vurderingen i hvert fald fra fodboldmagasinet FourFourTwo, der har bragt en rangering af 'de 50 mest spændende teenagere i verden'. 

Med pladsen som nummer 15 er Schjelderup ikke blot placeret over Balde og Simons, men også stortalenter som Leverkusen-stjernen Florian Wirtz, Juventus-midtbanespilleren Fabio Miretti og Manchester City-backen Rico Lewis. 

– Enhver angriber fra Norge trækker opmærksomhed i disse dage, og ja, det er takket være du-ved-hvem. Men Andreas Schjelderup er ikke den næste Erling Haaland, hvis du spørger os. Ligesom sin store landsmand består hans spil også af at tage få boldberøringer, før han sender bolden i nettet – men han er mindre og bedre til at komme ind fra siden af, mens han bidrager til det opbyggende spil, skriver FourFourTwo. 

– Han har mindre hang til at hakke igennem, men elsker i stedet at trække ind i banen og afslutte med højre ben. Og Schjelderup har mere tendens til at aflevere end den typiske 9'er. En mulig venstrekant i Premier League? Måske – det vil være dovent, men ikke helt usandt at se ham som en blanding af Haaland og Martin Ødegaard. 

Den engelske landsholdsstjerne Jude Bellingham indtager førstepladsen på fodboldmagasinets liste, hvor Jamal Musiala, Benjamin Sesko, Gavi og Endrick indtager de efterfølgende pladser. 







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Overvejer AGF-forlængelse

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Nu er de færdige i Superligaen

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’