Schjelderup overgår spillere fra City og Barcelona

Fodboldmagasinet FourFourTwo har rangeret Andreas Schjelderup som nummer 15 på deres liste over de mest interessante talenter under 20 år.



Han optræder i dansk fodbold, men han er et mere spændende talent end eksempelvis Barcelonas Alejandro Balde og den hollandske landsholdsspiller Xavi Simons. 

Sådan lyder vurderingen i hvert fald fra fodboldmagasinet FourFourTwo, der har bragt en rangering af 'de 50 mest spændende teenagere i verden'. 

Med pladsen som nummer 15 er Schjelderup ikke blot placeret over Balde og Simons, men også stortalenter som Leverkusen-stjernen Florian Wirtz, Juventus-midtbanespilleren Fabio Miretti og Manchester City-backen Rico Lewis. 

– Enhver angriber fra Norge trækker opmærksomhed i disse dage, og ja, det er takket være du-ved-hvem. Men Andreas Schjelderup er ikke den næste Erling Haaland, hvis du spørger os. Ligesom sin store landsmand består hans spil også af at tage få boldberøringer, før han sender bolden i nettet – men han er mindre og bedre til at komme ind fra siden af, mens han bidrager til det opbyggende spil, skriver FourFourTwo. 

– Han har mindre hang til at hakke igennem, men elsker i stedet at trække ind i banen og afslutte med højre ben. Og Schjelderup har mere tendens til at aflevere end den typiske 9'er. En mulig venstrekant i Premier League? Måske – det vil være dovent, men ikke helt usandt at se ham som en blanding af Haaland og Martin Ødegaard. 

Den engelske landsholdsstjerne Jude Bellingham indtager førstepladsen på fodboldmagasinets liste, hvor Jamal Musiala, Benjamin Sesko, Gavi og Endrick indtager de efterfølgende pladser. 





Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…




LIVE

TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner

Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Møller: ‘En af de største i historien’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Oliver Sonne vender tilbage

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Storklub jagter to danskere

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk