– Der er mange ting, man ikke ville se i Europa

Thomas Christiansen har rykket Panama til et nyt niveau i de seneste fire år, og den dansk-spanske træner ser nu rigtigt gode muligheder for at kvalificere den mellemamerikanske nation til VM-slutrunden i 2026.



Det går rigtigt godt for Thomas Christiansen i øjeblikket. 

Dansk-spanieren førte sidste år Panama til en semifinale i Gold Cup, og under sommerens Copa America-slutrunde lykkedes det Thomas Christiansen at føre den mellemamerikanske nation frem til en historisk kvartfinale. 

Den næste mission er nu at kvalificere sig til VM i 2026, og her er Thomas Christiansen fortrøstningsfuld i forhold til Panamas chancer. 

– De skulle jo være gode. Det er svært at garantere noget i fodbold. Du kan have én eller to dårlige kampe, og så er du ude. Men USA, Canada og Mexico er VM-værter og er automatisk kvalificeret. Og hvis man kigger på ranglisten, så er vi det bedste hold efter de tre. Og derefter kommer Costa Rica og Jamaica, siger Thomas Christiansen til Tipsbladet og fortsætter:

– Men du ved aldrig, om hold som Honduras, Guatemala, El Salvador eller Trinidad & Tobago pludselig spiller to gode kampe imod dig. Så er du pludselig ude, ikke? Men vi er en af favoritterne til at kvalificere os.

Siden 2020, hvor jeg skrev under med Panama, har det været vores mål at kvalificere os til VM i 2026. Det var vores første mål.

Thomas Christiansen
Landstræner, Panama

Panamanerne har allerede fået en fin start på VM-kvalifikationen. 

– Vi har vundet vores to første kampe mod Guyana og Montserrat. Vi har venskabskampe her i september, fordi vi ikke skal kvalificere os for at komme i kvartfinalerne i Nations League. Vi er rangeret nummer tre her i regionen, efter USA og Mexico, så vi kommer direkte i kvartfinalen, lyder det fra Thomas Christiansen. 

Panamas næste VM-kvalifikationskamp er mod Belize den 7. juni 2025. Thomas Christiansens mandskab forventes at gå videre til den tredje runde af den mellemamerikanske VM-kvalifikation, hvor de tre gruppevindere kvalificerer sig til VM i 2026. Og Thomas Christiansen vil ikke lægge skjul på, at det er selvfølgelig er en kæmpe drøm at kvalificere sig til slutrunden, der afholdes i USA, Canada og Mexico om to år. 

– Siden 2020, hvor jeg skrev under med Panama, har det været vores mål at kvalificere os til VM i 2026. Det var vores første mål. Men jeg skrev kun en kontrakt på to år, fordi der var valg i Panamas fodboldforbund. Og jeg sagde til dem, at jeg ikke ville være en forhindring for dem ved at lave en kontrakt på seks år eller sådan noget, hvis der nu kom en ny præsident, som ikke regnede med mig.

– Det var derfor, at jeg først skrev under på to år, og derefter skrev vi så under på yderligere fire år med den samme præsident, der blev siddende, siger Thomas Christiansen. 

2M31GWR

Thomas Christiansen har været landstræner for Panama siden 2020. Foto: Alamy

Svære forudsætninger
Thomas Christiansen har ført Panama op på en flot 35. plads på Fifas verdensrangliste, og den bedrift er ekstra imponerende, når man tager dansk-spanierens arbejdsbetingelser i betragtning. I modsætning til eksempelvis den nu tidligere danske landstræner Kasper Hjulmand har Thomas Christiansen nemlig ikke mulighed for at rejse rundt for at besøge sine spillere i deres klubber. 

De vilkår, som spillerne har her i Panama, i forhold til de fleste lande i Europa, når man ser på banerne og mulighederne for at udvikle, er jo meget dårligere her.

Thomas Christiansen
Landstræner, Panama

– Det er svært, for rent økonomisk er der ikke så mange ressourcer i vores fodboldforbund. Der er nogle vigtigere prioriteter end at tage ud og besøge spillerne. Vi kan jo snakke med spilleren, den fysiske træner og cheftræneren i hans klub. Vi kan se alle kampene i WyScout. Så det er ikke det store problem. Jeg kan godt forstå, hvis forbundet hellere vil bruge pengene på noget andet, siger Thomas Christiansen. 

Den tidligere FC Barcelona-spiller peger samtidig på, at spillerne i den panamanske liga ikke har de bedste vilkår for at udvikle sig og komme videre til større ligaer. 

– De vilkår, som spillerne har her i Panama, i forhold til de fleste lande i Europa, når man ser på banerne og mulighederne for at udvikle, er jo meget dårligere her. Et hold fra den bedste række træner jo klokken seks om morgenen, på grund af varmen, og spillerne kommer en time før med offentlig transport, i bus, hvor de måske har sovet i fire timer, for de skal op klokken tre eller fire om morgenen. De har ikke spist morgenmad, når de kommer.

– Og så er det jo svært at kræve, at spilleren skal give 100 procent, når han kommer og ikke er udhvilet. De skal prøve at blive lidt mere professionelle. Men det kræver også, at de får nogle bedre midler. Man kan ikke give spillerne skylden. Vi har også problemer med banerne. Det er ikke alle hold, der har deres egen bane. Der er flere hold i den bedste række, der deler samme træningsbane. Der er mange ting, man ikke ville se i Europa.

– Det er ting, der skal forbedres. Der er enkelte hold, der har lavet deres eget træningsanlæg i de seneste år, og det er skide godt. Men vi har brug for mere, så spillerne har nogle bedre træningsvilkår, for det vil også give dem bedre muligheder for at blive solgt til udlandet. Og det vil også forbedre niveauet på vores landshold, lyder det afslutningsvist fra Thomas Christiansen. 

Dette var fjerde og sidste del af interviewet med Thomas Christiansen. Du kan læse de tre første dele af interviewet med Panamas landstræner i de relaterede artikler herunder. 







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Første gang nogensinde for Eriksen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Her skal Sepp Piontek begraves



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Liverpool – West Ham United

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

‘Det må ikke ske’

Endelig er der godt nyt

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Ekspert med dyster FCK-dom

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Juventus-profil: ‘Absurd’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation