Når England mandag eftermiddag spiller VM-gruppekamp mod Iran vil Harry Kanes anførerbind i kampen formentlig afgøre, om Danmark kommer til at spille med armbåndet eller ej.
Koster det en sportslig sanktion mod Kane – eksempelvis et gult kort – kommer Danmark ikke til at spille med det.
Det siger DBU's administrerende direktør, Jakob Jensen.
– Hvis Harry Kane går på banen med et One Love-anførerbind, så er vi syv nationer, der går på banen med det anførerbind, siger Jakob Jensen.
Spørgsmål: Også hvis det koster et gult kort?
– Så er situationen en anden. Det må Fifa fortælle os, og hvis de gør det, så er situationen en anden, siger DBU-direktøren.
One Love er en antidiskriminationskampagne, og kampagnens anførerbind bærer et regnbuefarvet hjerte.
Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) ønsker, at alle lande bærer anførerbind med forbundets egne kampagner.
Det er en stor sportslig svækkelse at bede Simon Kjær om at tage et gult kort for at udbrede kampagnen, hvis det er sanktionen.
– Et gult kort er bestemt ikke nogen lille risiko. Det er et kæmpe pres at lægge over på spillerne, og det ønsker vi ikke. Simon Kjær er en fantastisk forsvarsspiller for Danmark, og han skal ikke løbe den risiko, at han ikke kan spille en kamp, fordi han får et gult kort mere.
– Så et gult kort er en kæmpe risiko. Og det er med meget stor skuffelse, hvis Fifa kommer ud med sådan en meddelelse.
– Fifa-sanktioner vil blive mødt med meget stor skuffelse i Danmark og de andre forbund, der har arbejdet med det her. Vi diskuterede det med Fifa så sent som i går (søndag, red.).
– Vi anerkender, at der er nogle turneringsregulativer, men vi mener ikke, at det her budskab kan støde nogen. Det supplerer Fifas egen kampagne. Vi er meget, meget frustrerede over, at Fifa reagerer så sent på en kampagne, de har kendt så længe, siger Jakob Jensen.
Danmark spillede med anførerbindet ved to Nations League-kampe i september.
Danmark åbner VM mod Tunesien tirsdag eftermiddag.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Xavi er ny landstræner for Holland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig om Thapelo Maseko
NYHEDER
TV 2-eksperter: De vinder Superligaen
AVIS
Manchester United forbereder ‘chokbud’
NYHEDER
Tøfting: Glem det, AGF!
INTERVIEW
Kalder ham fantastisk: ‘Et virkelig godt køb’
EKSKLUSIVT
FC København tæt på Abubaker Walusimbi
LIVE
Superliga-LIVE: Skidt nyt for FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på udlejning af Ousmane Sow
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer Munashe Garananga
MEDIE
Jagtet af FCK – kultklub bød 71 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det kommer som et chok for mig
AVIS
Michael Carrick med klart signal til Chido Obi
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
‘Ukollegialt FCM – I er for rige til det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia køber Alexander Lyng
NYHEDER
‘CV’ har ét krav til nye transfers
EKSKLUSIVT
Stor dansk transfer? ‘Han var exceptionel’
NYHEDER
AGF-direktør: ‘Vi har indberettet det til UEFA’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse-bud på Jørgensen – har plan B
TRANSFER
Brøndby-boss bekræfter: Der er dialog
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? Flere klubber forhører sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Bruun Larsen koster kun 30 mio.
EKSKLUSIVT
Brøndbys nye stjerne havde vanvittigt målsnit
NYHEDER
Træls melding om ny Superliga-transfer
TOPNYHED
Har hjemve: Tidligere FCK-talent rejst til Danmark
TOPNYHED
Farzam om FCK-truppen: Det er umuligt
TOPNYHED
Forfærdelig dag: AGF-mareridt venter i næste runde
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen: Godt nok modigt af Speakman
AVIS
Thomas Kristensen solgt i kæmpehandel
NYHEDER
FC København banker Debrecen
Graulund ‘sindssygt overrasket’ af Superliga-klub
TOPNYHED