Efterforsker: Alle lande bør boykotte VM i Qatar

Hvis idrætten skal forebygge risikoen for korruption, bør VM boykottes, mener Økokrim-chef Pål Lønseth.



Historien om, hvordan VM i 2022 endte hos Qatar, går helt tilbage til 2010, da den daværende Fifa-bestyrelse med Sepp Blatter i spidsen kunne offentliggøre den lille ørkenstat som kommende vært.

Perioden siden har været fyldt med skandaler og anklager om korruption, og nu er den norske Økokrim-chef, Pål Lønseth, ude med riven. Han mener, at Norge og andre lande bør vise et eksempel og boykotte VM i Qatar.

– Korruption bør have konsekvenser, siger Lønseth til det norske netmedie VG.

– Idrætten må forstå, at vi kommer til at se mere korruption under tildeling af arrangementer, hvis ikke vi tager konsekvenserne af, at de eksisterende systemer ikke har været gode nok til forebygge det.

Som Økokrim-chef er Pål Lønseth med til at efterforske økonomisk kriminalitet inden for Norges grænser.

Han mener, at håndteringen af hele værtskabstildelingen optegner en dobbeltmoral, som favoriserer sportsverdenen.

– I hvilken anden branche i denne verden ser man store pengebeløb i forbindelse med kontrakttildelinger, spørger Økokrim-chefen retorisk.

Sagen om VM i Qatar er blot en af mange korruptionssager i sportens verden. Ifølge rapporten ‘Mapping of corruption in sport in the EU’ er mængden af korruption stigende.

Skal korruptionen kommes til livs, kræver det handling, mener Pål Lønseth.

– Hvis man sætter sig ned og siger “det var trist” eller “gør det ikke igen”, og enkeltindivider måske bliver straffet, men alt alligevel fortsætter, som om korruptionen ikke har fundet sted, så vil det ske igen, både i fodbold og i andre sportsgrene.

– Ud fra et kriminalitetsforebyggende synspunkt er det indlysende, at Norge bør boykotte VM i Qatar. Det bør hele fodboldverdenen gøre, siger han.

Ud af den 22 mand store Fifa-ledelse fra 2010 er 16 tidligere medlemmer enten blevet suspenderet, sigtet eller fængslet ifølge VG.

Fifa er en forkortelse for Det Internationale Fodboldforbund.

/ritzau/





Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Roony vil væk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Mæhle kan hentes for spotpris

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Erik ten Hag jagter dansker

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen