Forsøgte kongemord på Fifa-præsident

Der er blevet arbejdet i kulisserne til at finde en, der vil udfordre Fifas præsident.



DBU vil have en ny præsident i Fifa. Det vil det svenske fodboldforbund også. Og det samme gør sig gældende for det norske fodboldforbund, der har arbejdet ihærdigt på at finde en modkandidat til Gianni Infantino.

Det fortæller præsidenten i det norske fodboldforbund, Lisa Klaveness, til NRK.

– I det norske fodboldforbund (NFF) har vi gjort mange forsøg på at tale med folk, der kunne være en modkandidat til ham. Men de har ikke haft et ønske om det, siger hun.

Allerede nu står det klart, at både Månen og stjernerne skal falde ned, hvis ikke Gianni Infantino skal blive genvalgt som præsident for Fifa i de kommende fire år.

Fristen for at stille op er overskredet, og han er den eneste kandidat til posten, og på VM’s åbningsdag lød det også nærmest hoverende fra Infantino, at folk ‘nok ikke slap for fire år mere med ham’.

Noget, der blev yderligere underskrevet af DBU’s formand, Jesper Møller, onsdag, da han sagde, at 207 ud af 211 medlemslande i Fifa havde til hensigt at støtte op omkring Gianni Infantino, når der inden længe er præsidentvalg i det afrikanske land Rwanda.

Samtidig slog han fast, at DBU ikke var blandt støtterne. 

Af hensyn til hendes kolleger og relationer ønsker Lisa Klaveness ikke at pege på, hvem de har opfordret til at stille op. Men hun understreger, at mistilliden til Infantino bunder i mere end den kiksede håndtering af anførerbindet med regnbuefarverne.

– Det er en udvikling, der er sket over tid. Han fik en god indledning som præsident med mange fine reformer, men stille og roligt har han bevæget sig væk fra dem igen.

– De seneste uger har været en misbrugt mulighed for at vise, at Fifa og Infantino kan støtte basale menneskerettigheder, og det er heller ikke lykkedes at reducere den kritik, der har været omkring mesterskabet. I stedet er det blevet fremlagt som banal, vestlig dobbeltmoral.





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Spår stor transferaktivitet i FC København

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kalder tronskifte i Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

Arsenal skal til Danmark

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel