Forsøgte kongemord på Fifa-præsident

Der er blevet arbejdet i kulisserne til at finde en, der vil udfordre Fifas præsident.



DBU vil have en ny præsident i Fifa. Det vil det svenske fodboldforbund også. Og det samme gør sig gældende for det norske fodboldforbund, der har arbejdet ihærdigt på at finde en modkandidat til Gianni Infantino.

Det fortæller præsidenten i det norske fodboldforbund, Lisa Klaveness, til NRK.

– I det norske fodboldforbund (NFF) har vi gjort mange forsøg på at tale med folk, der kunne være en modkandidat til ham. Men de har ikke haft et ønske om det, siger hun.

Allerede nu står det klart, at både Månen og stjernerne skal falde ned, hvis ikke Gianni Infantino skal blive genvalgt som præsident for Fifa i de kommende fire år.

Fristen for at stille op er overskredet, og han er den eneste kandidat til posten, og på VM’s åbningsdag lød det også nærmest hoverende fra Infantino, at folk ‘nok ikke slap for fire år mere med ham’.

Noget, der blev yderligere underskrevet af DBU’s formand, Jesper Møller, onsdag, da han sagde, at 207 ud af 211 medlemslande i Fifa havde til hensigt at støtte op omkring Gianni Infantino, når der inden længe er præsidentvalg i det afrikanske land Rwanda.

Samtidig slog han fast, at DBU ikke var blandt støtterne. 

Af hensyn til hendes kolleger og relationer ønsker Lisa Klaveness ikke at pege på, hvem de har opfordret til at stille op. Men hun understreger, at mistilliden til Infantino bunder i mere end den kiksede håndtering af anførerbindet med regnbuefarverne.

– Det er en udvikling, der er sket over tid. Han fik en god indledning som præsident med mange fine reformer, men stille og roligt har han bevæget sig væk fra dem igen.

– De seneste uger har været en misbrugt mulighed for at vise, at Fifa og Infantino kan støtte basale menneskerettigheder, og det er heller ikke lykkedes at reducere den kritik, der har været omkring mesterskabet. I stedet er det blevet fremlagt som banal, vestlig dobbeltmoral.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

De vil have Victor Nelsson

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Lurer på PSG-stjerne

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Sverige – Tunesien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger