DBU vil have en ny præsident i Fifa. Det vil det svenske fodboldforbund også. Og det samme gør sig gældende for det norske fodboldforbund, der har arbejdet ihærdigt på at finde en modkandidat til Gianni Infantino.
Det fortæller præsidenten i det norske fodboldforbund, Lisa Klaveness, til NRK.
– I det norske fodboldforbund (NFF) har vi gjort mange forsøg på at tale med folk, der kunne være en modkandidat til ham. Men de har ikke haft et ønske om det, siger hun.
Allerede nu står det klart, at både Månen og stjernerne skal falde ned, hvis ikke Gianni Infantino skal blive genvalgt som præsident for Fifa i de kommende fire år.
Fristen for at stille op er overskredet, og han er den eneste kandidat til posten, og på VM’s åbningsdag lød det også nærmest hoverende fra Infantino, at folk ‘nok ikke slap for fire år mere med ham’.
Noget, der blev yderligere underskrevet af DBU’s formand, Jesper Møller, onsdag, da han sagde, at 207 ud af 211 medlemslande i Fifa havde til hensigt at støtte op omkring Gianni Infantino, når der inden længe er præsidentvalg i det afrikanske land Rwanda.
Samtidig slog han fast, at DBU ikke var blandt støtterne.
Af hensyn til hendes kolleger og relationer ønsker Lisa Klaveness ikke at pege på, hvem de har opfordret til at stille op. Men hun understreger, at mistilliden til Infantino bunder i mere end den kiksede håndtering af anførerbindet med regnbuefarverne.
– Det er en udvikling, der er sket over tid. Han fik en god indledning som præsident med mange fine reformer, men stille og roligt har han bevæget sig væk fra dem igen.
– De seneste uger har været en misbrugt mulighed for at vise, at Fifa og Infantino kan støtte basale menneskerettigheder, og det er heller ikke lykkedes at reducere den kritik, der har været omkring mesterskabet. I stedet er det blevet fremlagt som banal, vestlig dobbeltmoral.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT