Forsøgte kongemord på Fifa-præsident

Der er blevet arbejdet i kulisserne til at finde en, der vil udfordre Fifas præsident.



DBU vil have en ny præsident i Fifa. Det vil det svenske fodboldforbund også. Og det samme gør sig gældende for det norske fodboldforbund, der har arbejdet ihærdigt på at finde en modkandidat til Gianni Infantino.

Det fortæller præsidenten i det norske fodboldforbund, Lisa Klaveness, til NRK.

– I det norske fodboldforbund (NFF) har vi gjort mange forsøg på at tale med folk, der kunne være en modkandidat til ham. Men de har ikke haft et ønske om det, siger hun.

Allerede nu står det klart, at både Månen og stjernerne skal falde ned, hvis ikke Gianni Infantino skal blive genvalgt som præsident for Fifa i de kommende fire år.

Fristen for at stille op er overskredet, og han er den eneste kandidat til posten, og på VM’s åbningsdag lød det også nærmest hoverende fra Infantino, at folk ‘nok ikke slap for fire år mere med ham’.

Noget, der blev yderligere underskrevet af DBU’s formand, Jesper Møller, onsdag, da han sagde, at 207 ud af 211 medlemslande i Fifa havde til hensigt at støtte op omkring Gianni Infantino, når der inden længe er præsidentvalg i det afrikanske land Rwanda.

Samtidig slog han fast, at DBU ikke var blandt støtterne. 

Af hensyn til hendes kolleger og relationer ønsker Lisa Klaveness ikke at pege på, hvem de har opfordret til at stille op. Men hun understreger, at mistilliden til Infantino bunder i mere end den kiksede håndtering af anførerbindet med regnbuefarverne.

– Det er en udvikling, der er sket over tid. Han fik en god indledning som præsident med mange fine reformer, men stille og roligt har han bevæget sig væk fra dem igen.

– De seneste uger har været en misbrugt mulighed for at vise, at Fifa og Infantino kan støtte basale menneskerettigheder, og det er heller ikke lykkedes at reducere den kritik, der har været omkring mesterskabet. I stedet er det blevet fremlagt som banal, vestlig dobbeltmoral.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Overvejer AGF-forlængelse

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Nu er de færdige i Superligaen

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Massiv kritik efter skandaløse scener

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso