Girouds bromance med Mbappe: Skabte magisk øjeblik

Der er ingen tvivl om, at Olivier Giroud har det rigtig godt med at spille på samme hold som Kylian Mbappe.



Der var tydelige tegn på, at to af Frankrigs offensive motorer, Olivier Giroud og Kylian Mbappe, passer rigtig godt sammen. De har bombet mål ind ved VM-slutrunden og virker til at have et godt bånd sammen.

Det er noget, som er blevet kaldt for en sand ‘bromance’, og i et interview med den store, franske sportsavis L’Equipe fortæller Giroud om deres forhold til hinanden, og hvad der skete ved hans scoring mod Australien, der var hans 52. af slagsen for det franske landshold – og rekord.

– Det er naturligt og spontant. Sport på top-niveau skaber magiske øjeblikke. Selvfølgelig var det ikke sejrsmålet i VM-finalen, men det var et mål, som betød en hel del, siger han og fortsætter:

– At score det første mål er et vigtigt skridt i en kamp, og vi ved hvor svært, det er. Det var en stor forløsning. Mit forhold til ham er meget godt, og for mig har det altid været det. Det er den entusiasme, der skal bære holdet, lyder det fra Giroud.

I kvartfinalen venter England med blandt andet Jude Bellingham på holdet for franskmændene, og Giroud er bevidst om, hvad der skal til for at gå videre, hvor han bemærker, at der vil være meget hurtige spillere hos modstanderne. 

– Vi er nødt til at være på vagt i forsvaret – men det skal de også, fordi det kan gå meget hurtigt med os. De er farlige på dødboldene med deres størrelse, forklarer Milan-angriberen, der tidligere har spillet i både Chelsea og Arsenal i Premier League.

Forud for kampen mod Australien, som de vandt med 3-1, så havde den franske præsident forudset, hvad der ville ske i kampen. Læs mere om det her.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Argentina – Egypten

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Her er 1/8-finalerne ved VM

AGF-spiller idømt karantæne

USA – Belgien

Portugal – Spanien

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil