Der var tydelige tegn på, at to af Frankrigs offensive motorer, Olivier Giroud og Kylian Mbappe, passer rigtig godt sammen. De har bombet mål ind ved VM-slutrunden og virker til at have et godt bånd sammen.
Det er noget, som er blevet kaldt for en sand ‘bromance’, og i et interview med den store, franske sportsavis L’Equipe fortæller Giroud om deres forhold til hinanden, og hvad der skete ved hans scoring mod Australien, der var hans 52. af slagsen for det franske landshold – og rekord.
– Det er naturligt og spontant. Sport på top-niveau skaber magiske øjeblikke. Selvfølgelig var det ikke sejrsmålet i VM-finalen, men det var et mål, som betød en hel del, siger han og fortsætter:
– At score det første mål er et vigtigt skridt i en kamp, og vi ved hvor svært, det er. Det var en stor forløsning. Mit forhold til ham er meget godt, og for mig har det altid været det. Det er den entusiasme, der skal bære holdet, lyder det fra Giroud.
I kvartfinalen venter England med blandt andet Jude Bellingham på holdet for franskmændene, og Giroud er bevidst om, hvad der skal til for at gå videre, hvor han bemærker, at der vil være meget hurtige spillere hos modstanderne.
– Vi er nødt til at være på vagt i forsvaret – men det skal de også, fordi det kan gå meget hurtigt med os. De er farlige på dødboldene med deres størrelse, forklarer Milan-angriberen, der tidligere har spillet i både Chelsea og Arsenal i Premier League.
Forud for kampen mod Australien, som de vandt med 3-1, så havde den franske præsident forudset, hvad der ville ske i kampen. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Jesper Hansen om sin fejl: ‘Det gør ondt’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
MEDIE
