• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
VM Tipsbladet.dk

Her er den store VM-sendeplan

Her er den store VM-sendeplan
Illustration

Se her fordelingen af VM-kampe mellem DR og TV2.

Af Tipsbladet.dk

Superligaen og de andre nationale ligaer har sommerferie-udsigter, men så tager VM-slutrunden i Brasilien heldigvis over og sikrer en fodboldtung og dejlig sommer. 

De 64 VM-kampe nærmer sig med hastige skridt og det er tid til at danne sig et overblik over, hvor og hvornår du skal se VM-fodbold.

Kampprogrammet ved VM 2014 i Brasilien (dansk tid)

Juni 12, 2200 Brasilien - Kroatien, Sao Paulo (TV2)
 

Juni 13, 1800 Mexico - Cameroun, Natal (DR1)

Juni 13, 2100 Spanien - Holland, Salvador (TV2)

Juni 13, 2400 Chile - Australien, Cuiaba  (TV2)
 

Juni 14, 1800 Colombia - Grækenland, Belo Horizonte (DR1)

Juni 14, 2100 Uruguay - Costa Rica, Fortaleza (DR1)

Juni 14, 2400 England - Italien, Manaus (TV2)

Juni 14, 0300 Elfenbenskysten - Japan, Recife (TV2)


Juni 15, 1800
Schweiz - Ecuador, Brasilia (TV2)

Juni 15, 2100 France - Honduras, Porto Alegre (DR1)

Juni 15, 2400 Argentina - Bosnien-Hercegovina, Rio de Janeiro (TV2)


Juni 16, 1800
Tyskland - Portugal, Salvador (DR1)

Juni 16, 2100 Iran - Nigeria, Curitiba (TV2)

Juni 16, 2400 Ghana - USA, Natal (TV2)


Juni 17, 1800
Belgien - Algeriet, Belo Horizonte (TV2)

Juni 17, 2100 Brasilien -  Mexico, Fortaleza (DR1)

Juni 17, 2400 Rusland - Sydkorea, Cuiaba  (DR1


Juni 18, 1800 Australien - Holland, Porto Alegre (DR1)

Juni 18, 2100 Spanien -  Chile, Rio de Janeiro (TV2)

Juni 18, 0000 Cameroun -  Kroatien, Manaus (TV2)

 

Juni 19, 1800 Columbia -  Elfenbenskysten, Brasilienia (DR1)

Juni 19, 2100 Uruguay -  England, Sao Paulo (DR1)

Juni 19, 2400 Japan -  Grækenland, Natal (TV2)
 

Juni 20, 1800 Italien -  Costa Rica, Recife (DR1)

Juni 20, 2100 Schweiz -  France, Salvador (TV2)

Juni 20, 2400 Honduras -  Ecuador, Curitiba (DR1)
 

Juni 21, 1800 Argentina -  Iran, Belo Horizonte (DR1)

Juni 21, 2100 Tyskland -  Ghana, Fortaleza (TV2)

Juni 21, 2400 Nigeria - Bosnien, Cuiaba (DR1) 


Juni 22, 1800 Belgien - Rusland, Rio de Janeiro (TV2)

Juni 22, 2100
Sydkorea - Algeriet (DR1) 

Juni 22, 2400 USA - Portugal Manaus (TV2)


Juni 23, 1800
 Australien - Spanien, Curitiba (DR1)

Juni 23, 1800 Holland - Chile, Sao Paulo (DR1)

Juni 23, 2200 Cameroun - Brasilien, Brasilia (TV2)

Juni 23, 2200 Kroatien - Mexico, Recife (TV2)

Juni 24, 1800 Italien - Uruguay, Natal (DR1)

Juni 24, 1800 Costa Rica - England, Belo Horizonte (DR1)

Juni 24, 2200 Japan - Columbia, Cuiaba (TV2)

Juni 24, 2200 Grækenland - Elfenbenskysten, Fortaleza (TV2)


Juni 25, 1800
 Nigeria - Argentina, Porto Alegre (DR1)

Juni 25, 1800 Bosnien - Iran, Salvador (DR1)

Juni 25, 2200 Honduras - Schweiz, Manaus (TV2)

Juni 25, 2200 Ecuador - France, Rio de Janeiro (TV2)

Juni 26, 1800 USA - Tyskland, Recife (TV2)

Juni 26, 1800 Portugal - Ghana, Brasilia Porto Alegre (TV2)

Juni 26, 2200 Sydkorea v Belgien, Sao Paulo (DR1)

Juni 26, 2200 Algeriet - Rusland, Curitiba (DR1)
 
Knockout-fasen er endnu ikke fordelt mellem tv-stationerne: 

1/8-finaler
Juni 28, 1800 1A-2B (49) 

Juni 28, 2200 1C-2D (50) 

Juni 29, 1800 1B-2A (51) 

Juni 29, 2200 1D-2C (52) 

Juni 30, 1800 1E-2F (53) 

Juni 30, 2200 1G-2H (54) 

Juli 1, 1800 1F-2E (55) 

Juli 1, 2200 1H-2G (56) 

Kvartfinaler
Juli 4, 1800 Vinder53-Vinder54 (58) 

Juli 4, 2200 Vinder49-Vinder50 (57) 

Juli 5, 1800 Vinder55-Vinder56 (60) 

Juli 5, 2200 Vinder51-Vinder52 (59) 

Semifinaler
Juli 8, 2200 Vinder57-Vinder58 (61) 

Juli 9, 2200 Vinder59-Vinder60 (62) 

Bronzekamp
Juli 12, 2200 Taber61-Taber62 (63) 

Finale
Juli 13 2100 Vinder61-Vinder62 (64) 

Superliga

Mere Superliga

Fokus