Landstræner afslører: Blev afpresset under VM

Den amerikanske landstræner blev under VM i Qatar afpresset på baggrund af en episode, der fandt sted i 1991.



USA klarede sig videre fra gruppespillet under VM, men slutrunden i Qatar bød på en del udfordringer for den amerikanske landstræner Gregg Berhalter. 

I et opslag på Twitter har Berhalter nu løftet sløret for, at han under VM blev udsat for afpresning fra en unavngiven person, der kontaktede det amerikanske fodboldforbund. 

– Under VM blev det amerikanske fodboldforbund kontaktet af en person, der påstod at være besiddelse af information, der ville 'fælde mig'. Tilsyneladende et forsøg på at gøre brug af noget meget personligt, der skete for meget lang tid siden, for at gøre en ende på mit forhold til det amerikanske fodboldforbund, skriver Gregg Berhalter i opslaget. 

– Det her er et svært skridt at tage, men kone Rosalind og jeg ønsker at dele sandheden klart og tydeligt. Det her er en historie, der tilhører os, men forhåbentligt indeholder den lektioner fra vores forhold, der kan være værdifuld for andre.

Gregg Berhalter beskriver herefter, at han i efteråret 1991 mødte sin nuværende kone, og at de to endte i et skænderi fire måneder inde i forholdet. 

– En aften, hvor vi var ude at drikke på en bar, endte Rosalind og jeg i et ophedet skænderi, som fortsatte udenfor. Det udviklede sig fysisk, og jeg sparkede hende over benene, skriver landstræneren. 

Gregg Berhalter skriver endvidere, at han fortryder sin handling inderligt, og at forholdet blev genoptaget syv måneder senere. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Hylder FC København og Brøndby

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Jess Thorup på vej til denne klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FC København i intense transferforhandlinger

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK-spiller har revet skulderen af led

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

FCM-flop i chokskifte

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!