Landstræner afslører: Blev afpresset under VM

Den amerikanske landstræner blev under VM i Qatar afpresset på baggrund af en episode, der fandt sted i 1991.



USA klarede sig videre fra gruppespillet under VM, men slutrunden i Qatar bød på en del udfordringer for den amerikanske landstræner Gregg Berhalter. 

I et opslag på Twitter har Berhalter nu løftet sløret for, at han under VM blev udsat for afpresning fra en unavngiven person, der kontaktede det amerikanske fodboldforbund. 

– Under VM blev det amerikanske fodboldforbund kontaktet af en person, der påstod at være besiddelse af information, der ville 'fælde mig'. Tilsyneladende et forsøg på at gøre brug af noget meget personligt, der skete for meget lang tid siden, for at gøre en ende på mit forhold til det amerikanske fodboldforbund, skriver Gregg Berhalter i opslaget. 

– Det her er et svært skridt at tage, men kone Rosalind og jeg ønsker at dele sandheden klart og tydeligt. Det her er en historie, der tilhører os, men forhåbentligt indeholder den lektioner fra vores forhold, der kan være værdifuld for andre.

Gregg Berhalter beskriver herefter, at han i efteråret 1991 mødte sin nuværende kone, og at de to endte i et skænderi fire måneder inde i forholdet. 

– En aften, hvor vi var ude at drikke på en bar, endte Rosalind og jeg i et ophedet skænderi, som fortsatte udenfor. Det udviklede sig fysisk, og jeg sparkede hende over benene, skriver landstræneren. 

Gregg Berhalter skriver endvidere, at han fortryder sin handling inderligt, og at forholdet blev genoptaget syv måneder senere. 







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

Superligaen er knækket

Bekræfter dansk kæmpetransfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

– Det vil være VM’s største overraskelse!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Scorer heftig lønstigning

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Knuser transferrekord

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Stor profil ude af Frankrig-brag

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne