Landstræner afslører: Blev afpresset under VM

Den amerikanske landstræner blev under VM i Qatar afpresset på baggrund af en episode, der fandt sted i 1991.



USA klarede sig videre fra gruppespillet under VM, men slutrunden i Qatar bød på en del udfordringer for den amerikanske landstræner Gregg Berhalter. 

I et opslag på Twitter har Berhalter nu løftet sløret for, at han under VM blev udsat for afpresning fra en unavngiven person, der kontaktede det amerikanske fodboldforbund. 

– Under VM blev det amerikanske fodboldforbund kontaktet af en person, der påstod at være besiddelse af information, der ville 'fælde mig'. Tilsyneladende et forsøg på at gøre brug af noget meget personligt, der skete for meget lang tid siden, for at gøre en ende på mit forhold til det amerikanske fodboldforbund, skriver Gregg Berhalter i opslaget. 

– Det her er et svært skridt at tage, men kone Rosalind og jeg ønsker at dele sandheden klart og tydeligt. Det her er en historie, der tilhører os, men forhåbentligt indeholder den lektioner fra vores forhold, der kan være værdifuld for andre.

Gregg Berhalter beskriver herefter, at han i efteråret 1991 mødte sin nuværende kone, og at de to endte i et skænderi fire måneder inde i forholdet. 

– En aften, hvor vi var ude at drikke på en bar, endte Rosalind og jeg i et ophedet skænderi, som fortsatte udenfor. Det udviklede sig fysisk, og jeg sparkede hende over benene, skriver landstræneren. 

Gregg Berhalter skriver endvidere, at han fortryder sin handling inderligt, og at forholdet blev genoptaget syv måneder senere. 





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Barcelona – Real Madrid

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Atletico Madrid interesseret i dansker

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Manchester City – Brentford

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

FC København sælger Nathan Trott