USA klarede sig videre fra gruppespillet under VM, men slutrunden i Qatar bød på en del udfordringer for den amerikanske landstræner Gregg Berhalter.
I et opslag på Twitter har Berhalter nu løftet sløret for, at han under VM blev udsat for afpresning fra en unavngiven person, der kontaktede det amerikanske fodboldforbund.
– Under VM blev det amerikanske fodboldforbund kontaktet af en person, der påstod at være besiddelse af information, der ville 'fælde mig'. Tilsyneladende et forsøg på at gøre brug af noget meget personligt, der skete for meget lang tid siden, for at gøre en ende på mit forhold til det amerikanske fodboldforbund, skriver Gregg Berhalter i opslaget.
– Det her er et svært skridt at tage, men kone Rosalind og jeg ønsker at dele sandheden klart og tydeligt. Det her er en historie, der tilhører os, men forhåbentligt indeholder den lektioner fra vores forhold, der kan være værdifuld for andre.
Gregg Berhalter beskriver herefter, at han i efteråret 1991 mødte sin nuværende kone, og at de to endte i et skænderi fire måneder inde i forholdet.
– En aften, hvor vi var ude at drikke på en bar, endte Rosalind og jeg i et ophedet skænderi, som fortsatte udenfor. Det udviklede sig fysisk, og jeg sparkede hende over benene, skriver landstræneren.
Gregg Berhalter skriver endvidere, at han fortryder sin handling inderligt, og at forholdet blev genoptaget syv måneder senere.
— Gregg Berhalter (@GreggBerhalter_) January 3, 2023
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
Medier jubler over USA’s nedtur
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
Belgien knuser USA
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
Færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
OPTAKT
Argentina – Egypten
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”