Legende boykotter VM i Qatar

En af de helt store klublegender i Manchester United har nu langet ud efter Qatars VM-værtskab.



Flere tidligere stjernespillere har har deltaget i promovering af VM i Qatar, men Manchester United-legenden Eric Cantona har nu valgt at gå i den modsatte retning. 

I et interview med Daily Mail slår Cantona således fast, at han ikke kommer til at se et eneste minut af VM-slutrunden, der skal spilles i slutningen af året. 

– For at være ærlig, så er jeg ret ligeglad med det næste VM, som i mine øjne ikke er et rigtigt VM. I løbet af de seneste årtier har vi haft mange begivenheder som OL og VM i vækstlande som Rusland og Kina. Men Qatar er ikke et fodboldland. Jeg er ikke imod idéen om at holde VM i et land, hvor der er en mulighed for at udvikle og promovere fodbold, som i Sydafrika eller i USA i halvfemserne, lyder det således fra Eric Cantona.

– Fodbold er den populære feminine sport i USA. Der er meget immigration fra Sydamerika, og et stort potentiale for sporten til at udvikle sig. Faktisk er fodbold den sport i USA, som flest dyrker. Men i Qatar er sandheden, at der ikke er sådan et potentiale. Der er ingenting. Det handler kun om penge, synes jeg.

– Det handler kun om penge, og den måde, som dem, der har bygget stadionerne, er blevet behandlet, er forfærdeligt. Tusinder af mennesker er døde. Alligevel vil vi fejre dette VM. Personligt kommer jeg ikke til at se det [VM i Qatar, red.]. Jeg har forståelse for, at fodbold er en forretning. Men jeg troede, at fodbold var det eneste sted, hvor alle kunne få en chance. 

Eric Cantona spillede for Manchester United fra 1992 til 1997, hvor franskmanden var med til at vinde fire engelske mesterskaber. 





Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kalder tronskifte i Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe på vej i Real Madrid?

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Arsenal skal til Danmark

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Sønderjyske – FC Midtjylland

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Randers FC – FC Fredericia

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?