Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Azzedine Ounahi sørgede med to mål for, at Marokko som det første land er klar til VM-kvartfinalerne.



VM 2026: | Grupper | Kampprogram | Simulator | TV | Resultater |

Den første af de tre VM-værtsnationer er ude. Trods en god indsats langt hen ad vejen tabte Canada 0-3 til Marokko, der endte med en større sejr, end spillet berettigede til.

VM-semifinalisten fra 2022 bliver det første hold til at booke en plads i kvartfinalerne.

Midtbanemanden Azzedine Ounahi scorede de to første mål, men var tæt på et rødt kort forinden.

Marokko har vist lovende takter i løbet af VM og gik ind til ottendedelsfinalen som svag favorit. Men det afrikanske mandskab virkede helt fra koncepterne i første halvleg.

Spillet hang slet ikke sammen, på trods af at Marokko havde bolden i to tredjedele af tiden før pausen. Men den blev kun flyttet sidelæns og ellers hen i støvlerne på en canadier.

Holdet blev også ramt af, at angriber Ismael Saibari måtte udgå med en skade midtvejs i første halvleg.

Canada spillede anderledes direkte og kom frem til langt mere.

Kvaliteten i afslutningerne manglede dog hos værtsnationen, så det blev ikke til mål. Tani Oluwaseyi havde den største chance. Til gengæld gav marokkanske frustrationer over det ringe spil stor intensitet i halvlegens sidste ti minutter.

Fem gule kort langede dommer Michael Oliver ud fra det 40. minut og frem til pausen efter nogle hårde frispark og flere bataljer.

Marokko indledte også anden halvleg vaklende. Azzedine Ounahi var tæt på at få sit andet gule kort efter få minutter for at rive i trøjen, men han slap. Til stor frustration for canadierne.

Desto mere kontroversielt var det, at han få minutter efter bragte Marokko foran. En frisparkskombination gav ham chancen fra kanten af feltet, og så satte han bolden fladt ind.

Kampen blev mere åben, og Marokko var stadig til at tale med i de bageste geledder.

Canada kom frem til et par gode tilbud, men i takt med intensiveringen af den offensive satsning kom der huller bagude. Otte minutter før tid udnyttede Marokko det til at afgøre kampen.

Igen blev Ounahi sat op, denne gang på en kontra. Han klappede resolut sit andet mål i kassen og blev den store helt for Marokko.

Canada forsøgte, men kom aldrig helt tæt på reduceringen, der kunne genåbne kampen. I stedet gjorde Soufiane Rahimi det til 3-0 på en kontra dybt inde i tillægstiden.

RITZAU







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Dansker på blokken i ny storklub

Klapper i om stor Superliga-transfer

Skyder stor FCM-historie ned

Storklub forhørte sig på FCK-boss



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er 1/8-finalerne ved VM

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

‘Det er et angreb på FCK’

Brasilien – Norge

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er prisen på Aral Simsir

Paraguay – Frankrig

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FCK-direktør får job i West Ham

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FCK tjener millioner på ung stopper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub