Messi i kryptisk besked: Mange ting vil ændre sig

Lionel Messi overvejer ikke kun klubkarrieren – også fremtiden på landsholdet er med i tankerne



Lionel Messi var atter på pletten for Argentina, der natten til lørdag dansk tid besejrede Venezuela med 3-0 i VM-kvalifikationen, hvor Argentina for længst har sikret sig billetten til slutrunden senere i år.

Efter kampen var Angel Di Maria fremme og kraftigt indikerede, at han stopper på landsholdet efter VM-slutrunden, og det lader til at Lionel Messi kan have samme tanker. Dog er PSG-stjernen mere kryptisk i sine udmeldinger.

– Jeg ved ikke, hvad jeg gør efter VM. Jeg fokuserer på det, der venter. Men efter Qatar er jeg nødt til at overveje mange ting, lyder det fra Lionel Messi, der understreger, at hans overvejelser intet har at gøre med, da han tidligere i karrieren annoncerede et stop på landsholdet.

– Jeg har længe været lykkelig for at være her – også inden at vi vandt Copa America. Jeg er taknemmelig for den følelse, det hver gang giver at komme til Argentina.

Lionel Messi fremtid på klubplan er som bekendt også til kraftig spekulation, da han aldrig er blevet den succes i PSG, som ejerne havde håbet, da de hentede ham efter de dramatiske farvel i FC Barcelona i sommeren 2021.

Senest illustreret ved PSG’s exit i Champions League for nyligt, da holdet blev udstillet af Real Madrid. I den seneste periode er der blevet spekuleret mere og mere i en retur til FC Barcelona, og klubkarrieren kan naturligvis også have indflydelse på, hvordan beslutningen kan blive omkring landsholdet for snart 35-årige Messi.

Direkte adspurgt, om han kan finde på at stoppe på landsholdet efter VM, svarer Messi:

– Jeg ved det ikke – ærligt – jeg ved det ikke. Jeg holder fokus på de nærmeste udfordringer (Ecuador på tirsdag) og testkampene i juni og september. Lad os håbe, at det går bedst muligt. Men det er klart, at mange ting vil ændre sig efter VM.

Lionel Messi har nettet 81 gange i 159 landskampe for Argentina. 





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem