Optakt: Moldova – Danmark

Landsholdet kan tage endnu et skridt mod VM næste år, når det møder Moldova, der ligger sidst i gruppen.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 20.45
Spillested: Stadionul Zimbru, Chișinău
Dommer: Ikke offentliggjort endnu
På TV: Kanal 5
Hashtag: #moldan #vmdk

Holdnyt:
Moldova:
Moldova har bare hentet et enkelt point i de hidtil seks VM-kvalifikationskampe. Det var i allerførste runde, da Færøerne kom på besøg hjemme i Chișinău. Det betyder også, at holdet ligger sidst i gruppe F med en målscore på -15.

Det er især det første opgør mod Danmark, der gør målscoren til grim læsning for moldovere. Selv om Danmark stillede op med næsten et helt hold af reserver, endte kampen 8-0 i Herning.

Senest tabte Moldova 2-0 til Østrig, 1-0 til Skotland og 2-1 til Færøerne i september.

De fleste af holdets spillere optræder til daglig i klubber i de upåagtede fodboldlande som Rumænien, Hviderusland eller hjemme i Moldova.

Danmark:
Det danske landshold har gjort rent bord i VM-kvalifikationen med seks sejre og seks kampe. Målscoren er imponerende 22-0. Holdet er på vej direkte mod VM i Qatar.

Danmark er faktisk så tæt på at indløse billet til slutrunden, at landsholdet kan gøre det allerede efter kampene mod Moldova og Østrig i denne landsholdspause. Vinder Danmark begge opgør, er der intet at rafle om.

Landstræner Kasper Hjulmand må undvære FC Barcelona-spilleren Martin Braithwaite. Han er skadet og kommer hverken med til landskampene i oktober eller de to sidste i VM-kvalifikationen i november.

Derudover er Jonas Lössl også udeladt, efter han måtte rejse hjem fra den seneste samling med en skade. Christian Eriksen er foreløbig heller ikke tilbage på fodboldbanen efter sit hjertestop i sommer.

Til gengæld er Jannik Vestergaard udtaget igen efter en skadespause, og Kasper Dolberg var på banen for Nice i weekenden, efter han også havde døjet med en mindre skade.

Karantæne:
Moldova: Ingen
Danmark: Ingen

Bud på startopstillinger:
Moldova (3-4-3): Avram – Posmac, Armas, Bolohan – Jardan, Dros, Rata, Reabciuk – Platica, Nicolaescu, Ginsari

Danmark (3-4-3): Schmeichel – Christensen, Kjær, Andersen – Wass, Højbjerg, Delaney, Mæhle – Skov Olsen, Poulsen, Damsgaard

Profilen:
Oleg Reabciuk er en af få moldoviske spillere, der optræder på et rimelig højt niveau til daglig, da han er venstre back for Olympiakos. Blev født i Moldova, men flyttede til Portugal som fireårig og fik sin fodboldopdragelse blandt andet på Portos og Sportings akademier. Kåret til Årets Fodboldspiller i Moldova i 2020.

Vidste du, at..:
Moldova har ikke vundet en landskamp i over to år. Senest var mod Andorra i juni 2019. Faktisk tabte man også til Andorra senere samme år.

Dom:
Der er ikke så meget at sige. Moldova er et dårligt hold, og Danmark bør vinde stort. Buddet herfra er 5-0 til Danmark.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Reagerer på ansættelsen af ny FCM-boss

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

– Der får David at vide, at han er fyret

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Deler nyt om fremtiden



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

I svime over Filip Jørgensen

Tottenhams nedtur fortsætter



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Nu svarer David Nielsen

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Jonas Schwartz lander nyt job

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Skal han på landsholdet, Riemer?

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Dansk milliardær smider 75.000

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Medie afslører møde med Deco

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Reagerer på Brøndby-bombe

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Dansk træner storroses

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig