Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 20.45
Spillested: Stadionul Zimbru, Chișinău
Dommer: Ikke offentliggjort endnu
På TV: Kanal 5
Hashtag: #moldan #vmdk
Holdnyt:
Moldova:
Moldova har bare hentet et enkelt point i de hidtil seks VM-kvalifikationskampe. Det var i allerførste runde, da Færøerne kom på besøg hjemme i Chișinău. Det betyder også, at holdet ligger sidst i gruppe F med en målscore på -15.
Det er især det første opgør mod Danmark, der gør målscoren til grim læsning for moldovere. Selv om Danmark stillede op med næsten et helt hold af reserver, endte kampen 8-0 i Herning.
Senest tabte Moldova 2-0 til Østrig, 1-0 til Skotland og 2-1 til Færøerne i september.
De fleste af holdets spillere optræder til daglig i klubber i de upåagtede fodboldlande som Rumænien, Hviderusland eller hjemme i Moldova.
Danmark:
Det danske landshold har gjort rent bord i VM-kvalifikationen med seks sejre og seks kampe. Målscoren er imponerende 22-0. Holdet er på vej direkte mod VM i Qatar.
Danmark er faktisk så tæt på at indløse billet til slutrunden, at landsholdet kan gøre det allerede efter kampene mod Moldova og Østrig i denne landsholdspause. Vinder Danmark begge opgør, er der intet at rafle om.
Landstræner Kasper Hjulmand må undvære FC Barcelona-spilleren Martin Braithwaite. Han er skadet og kommer hverken med til landskampene i oktober eller de to sidste i VM-kvalifikationen i november.
Derudover er Jonas Lössl også udeladt, efter han måtte rejse hjem fra den seneste samling med en skade. Christian Eriksen er foreløbig heller ikke tilbage på fodboldbanen efter sit hjertestop i sommer.
Til gengæld er Jannik Vestergaard udtaget igen efter en skadespause, og Kasper Dolberg var på banen for Nice i weekenden, efter han også havde døjet med en mindre skade.
Karantæne:
Moldova: Ingen
Danmark: Ingen
Bud på startopstillinger:
Moldova (3-4-3): Avram – Posmac, Armas, Bolohan – Jardan, Dros, Rata, Reabciuk – Platica, Nicolaescu, Ginsari
Danmark (3-4-3): Schmeichel – Christensen, Kjær, Andersen – Wass, Højbjerg, Delaney, Mæhle – Skov Olsen, Poulsen, Damsgaard
Profilen:
Oleg Reabciuk er en af få moldoviske spillere, der optræder på et rimelig højt niveau til daglig, da han er venstre back for Olympiakos. Blev født i Moldova, men flyttede til Portugal som fireårig og fik sin fodboldopdragelse blandt andet på Portos og Sportings akademier. Kåret til Årets Fodboldspiller i Moldova i 2020.
Vidste du, at..:
Moldova har ikke vundet en landskamp i over to år. Senest var mod Andorra i juni 2019. Faktisk tabte man også til Andorra senere samme år.
Dom:
Der er ikke så meget at sige. Moldova er et dårligt hold, og Danmark bør vinde stort. Buddet herfra er 5-0 til Danmark.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Vil have Jonas Wind til FC København
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
