Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 20.00
Spillested: Kaliningrad Stadium
Dommer: Ravshan Irmatov, Uzbekistan
Pulje: Gruppe B
På TV: DR1
Hashtag: #spamar #vmdk
Holdnyt:
Spanien:
Spanien har et arbejde, der skal gøres færdigt mandag aften i Kaliningrad.
VM-favoritterne er ikke sikret en plads i ottendedelsfinalen før sidste gruppekamp, men meget skal gå galt, hvis ikke holdet avancerer, og de er da også store favoritter mod Marokko. Før sidste runde er Portugal og Spanien helt lige på både point og målscore, så der er kamp om førstepladsen mellem de to forhåndsfavoritter.
Spanien fik en kaotisk start på VM med fyringen af landstræner Julen Lopetegui kørt før åbningskampen, men holdet har klaret sig udmærket med Fernando Hierro i spidsen. Efter en underholdende 3-3’er mod Portugal i den første kamp lykkedes det at vinde 1-0 over et ultra defensivt iransk mandskab i kamp to.
Diego Costa har scoret tre mål for Spanien i turneringen, og han kan også meget vel blive manden, der sender holdet videre til knockoutfasen.
Marokko:
Marokko har tabt to kampe ud af to mulige og har ikke scoret et eneste mål. Det tegner et billede af et dårligt hold, og det er da også helt fortjent, at holdet allerede er ude af VM, men særligt mod Portugal gjorde Marokko en god figur.
Et point i den kamp havde på ingen måde været tyveri, og Marokko kunne også sagtens have vundet. Den afgørende skarphed har dog manglet ved slutrunden, men det er ikke noget dårligt hold, og Spanien skal være på vagt.
For Marokko handler det om at slutte godt af inden hjemrejsen, og en sejr over mægtige Spanien vil være noget af en skalp at tage med fra Rusland.
Karantæner:
Spanien: Ingen
Marokko: Ingen
Bud på startopstillinger:
Spanien (4-2-3-1): De Gea – Carvajal, Pique, Ramos, Alba – Busquets, Iniesta – Silva, Isco, Koke – Costa
Marokko (4-2-3-1): Munir – Dirar, Benatia, Costa, Hakimi – El-Ahmadi, Boussoufa – Amrabat, Belhanda, Ziyech – Boutaib
Profilen:
Mehdi Benatia er en glimrende forsvarsspiller, hvilket hans ophold i klubber som AS Roma, Bayern München og Juventus også vidner om, men nogen stor afslutter er han bestemt ikke. Skæbnen ville, at det var ham, der kom frem til de fleste chancer mod Portugal, og han misbrugte hver gang. Under alle omstændigheder fik han vist sig frem som en stor trussel på dødbolde, og ham skal Spanien holde øje med.
Vidste du, at..:
Hakim Ziyech spillede en fin kamp for Marokko mod Portugal, og der kan meget vel vente ham et stort skifte efter VM. Et stort skifte har offensivspilleren imidlertid været impliceret i før. I 2016 skiftede Hakim Ziyech fra FC Twente til AFC Ajax for et beløb i omegnen af 82 millioner kroner, og det gør ham til en af de dyreste transfers i hollandsk fodbold nogensinde.
Dom:
Spanien skal nok gøre arbejdet færdigt mod Marokko, men holdet kan ikke tillade sig at slippe foden fra speederen. Afrikanerne har spillere, der kan gøre ondt på den spanske defensiv, men Spanien vinder, hvis de ikke spiller ukoncentreret. 2-0 til Spanien over Marokko.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TIPSBLADET SPECIAL
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Kæmpe nyhed i udlandet
Klar tale: Han bør fyres nu
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Albert Rudé er færdig i Kolding
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Alexander Lind blæst bagover
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
Vender han retur? Lasse Schöne åben
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
Mbappé afviser teori
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
