Optakt: Spanien – Rusland

Spanien er favorit, men har vist svaghedstegn i gruppespillet, mens Rusland er på hjemmebane.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Luzjniki Stadion, Moskva
Dommer: Björn Kuipers
På TV: TV 2
Hashtag: #SPARUS #vmdk

Holdnyt:
Spanien:
Det har godt nok haltet noget for Spanien ved denne VM-slutrunde. Først fyringen af Lopetegui dagen inden VM-starten, siden en dramatisk 3-3 kamp mod Portugal. Derefter fulgte en smal sejr på 1-0 over Iran, der var tæt på at tage point fra Spanien, inden holdet flirtede med exit, da det kun blev til 2-2 mod Marokko.

Nu skal Fernando Hierros mandskab så have skovlen under værtslandet Rusland.

Der er ikke meldinger om skader i den spanske landsholdstrup, hvor det bliver interessant at se, om Hierro tør lave flere udskiftninger i sin startopstilling.

Med danske briller er det værd at holde et ekstra øje med kampen, for skulle Danmark besejre Kroatien, er vinderen af dette opgør Danmarks modstander i kvartfinalen.

Rusland:
Russerne kom i den grad ned på jorden igen, efter nationen ellers var åbnet med lyn og torden og havde vundet de to første VM-kampe med 5-0 og 3-1. Det blev nemlig til 0-3 mod Uruguay.

Nu venter så en ottendedelsfinalen for russerne, der er presset til at gå langt i turneringen. Spørgsmålet er bare, om de har nok kvalitet til at slå Spanien ud, og om russerne har fået et stort gok i nøden af nederlaget til Uruguay.

Til opgøret mod Spanien er Rusland uden Igor Smolnikov, der så rødt mod Uruguay. Han ville ikke spille fra start under alle omstændigheder.

Karantæner:
Spanien: Ingen
Rusland: Igor Smolnikov

Bud på startopstillinger:
Spanien (4-2-3-1): De Gea – Carvajal, Pique, Ramos, Alba – Busquets, Koke – Silva, Isco, Iniesta – Costa

Rusland (4-2-3-1): Akinfeev – Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Zhirkov – Zobnin, Gazinskiy – Samaedov, Golovin, Cheryshev – Dzyuba

Profilen:
Denis Cheryshev er nok ekstra motiveret til det her opgør. Russeren, der har scoret tre gange i denne turnering, blev født i Rusland, men flyttede i en ung alder til Spanien sammen med sin familie, hvor hans far spillede for Sporting Gijon og siden Burgos. Derfor har Denis Cheryshev fået hele sin fodboldopvækst i Spanien og spiller i dag for Villareal.

Vidste du, at..:
Selv om mange taler om, at det måske er denne spanske generations sidste chance, er den spanske gennemsnitsalder trods alt “kun” 28,4 år. Af de tilbageværende hold har Mexico, Argentina, Rusland, Brasilien og Japan en højere gennemsnitsalder. 

Dom:
Spanien er storfavoritter, men måske også for store favoritter til opgøret. Godt nok blev Rusland blæst omkuld i den sidste gruppekamp af Uruguay, men Spanien havde store problemer i gruppespillet mod Portugal, Iran og Marokko.

Der er bare et eller andet, der ikke spiller på det spanske landshold, og skulle russerne samtidig ramme en god dag, er det faktisk ikke utænkeligt, at de slår Spanien ud af VM-slutrunden.

Men rutinen på det spanske landshold bør komme i spil, og vi tror også på, at Spanien til sidst trækker det længste strå – først efter forlænget spilletid og eventuel straffesparkskonkurrence. Den ordinære kamp ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe og form:





LIVE

LIVE: ‘Han kommer nok i job meget snart igen’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Laver aftale med Frederik Birk

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

– Han ender i Premier League

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bayern slår rekord i ny storsejr

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Brøndby IF – FC Midtjylland

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Randers FC – FC København



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Sønderjyske – Viborg FF

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Silkeborg IF – OB

Tottenham under stregen

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Cooper gav hård og ærlig besked

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Chelsea – Manchester City

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen