Optakt: Spanien – Rusland

Spanien er favorit, men har vist svaghedstegn i gruppespillet, mens Rusland er på hjemmebane.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Luzjniki Stadion, Moskva
Dommer: Björn Kuipers
På TV: TV 2
Hashtag: #SPARUS #vmdk

Holdnyt:
Spanien:
Det har godt nok haltet noget for Spanien ved denne VM-slutrunde. Først fyringen af Lopetegui dagen inden VM-starten, siden en dramatisk 3-3 kamp mod Portugal. Derefter fulgte en smal sejr på 1-0 over Iran, der var tæt på at tage point fra Spanien, inden holdet flirtede med exit, da det kun blev til 2-2 mod Marokko.

Nu skal Fernando Hierros mandskab så have skovlen under værtslandet Rusland.

Der er ikke meldinger om skader i den spanske landsholdstrup, hvor det bliver interessant at se, om Hierro tør lave flere udskiftninger i sin startopstilling.

Med danske briller er det værd at holde et ekstra øje med kampen, for skulle Danmark besejre Kroatien, er vinderen af dette opgør Danmarks modstander i kvartfinalen.

Rusland:
Russerne kom i den grad ned på jorden igen, efter nationen ellers var åbnet med lyn og torden og havde vundet de to første VM-kampe med 5-0 og 3-1. Det blev nemlig til 0-3 mod Uruguay.

Nu venter så en ottendedelsfinalen for russerne, der er presset til at gå langt i turneringen. Spørgsmålet er bare, om de har nok kvalitet til at slå Spanien ud, og om russerne har fået et stort gok i nøden af nederlaget til Uruguay.

Til opgøret mod Spanien er Rusland uden Igor Smolnikov, der så rødt mod Uruguay. Han ville ikke spille fra start under alle omstændigheder.

Karantæner:
Spanien: Ingen
Rusland: Igor Smolnikov

Bud på startopstillinger:
Spanien (4-2-3-1): De Gea – Carvajal, Pique, Ramos, Alba – Busquets, Koke – Silva, Isco, Iniesta – Costa

Rusland (4-2-3-1): Akinfeev – Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Zhirkov – Zobnin, Gazinskiy – Samaedov, Golovin, Cheryshev – Dzyuba

Profilen:
Denis Cheryshev er nok ekstra motiveret til det her opgør. Russeren, der har scoret tre gange i denne turnering, blev født i Rusland, men flyttede i en ung alder til Spanien sammen med sin familie, hvor hans far spillede for Sporting Gijon og siden Burgos. Derfor har Denis Cheryshev fået hele sin fodboldopvækst i Spanien og spiller i dag for Villareal.

Vidste du, at..:
Selv om mange taler om, at det måske er denne spanske generations sidste chance, er den spanske gennemsnitsalder trods alt “kun” 28,4 år. Af de tilbageværende hold har Mexico, Argentina, Rusland, Brasilien og Japan en højere gennemsnitsalder. 

Dom:
Spanien er storfavoritter, men måske også for store favoritter til opgøret. Godt nok blev Rusland blæst omkuld i den sidste gruppekamp af Uruguay, men Spanien havde store problemer i gruppespillet mod Portugal, Iran og Marokko.

Der er bare et eller andet, der ikke spiller på det spanske landshold, og skulle russerne samtidig ramme en god dag, er det faktisk ikke utænkeligt, at de slår Spanien ud af VM-slutrunden.

Men rutinen på det spanske landshold bør komme i spil, og vi tror også på, at Spanien til sidst trækker det længste strå – først efter forlænget spilletid og eventuel straffesparkskonkurrence. Den ordinære kamp ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe og form:





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Nægtet Brøndby-skifte

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Dansk målsluger skifter til topklub

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Forventer kæmpe jobtilbud

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

– Alt for meget kaos i Horsens

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Ronaldo vinder kampen’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Katastrofe for Jack Grealish

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick