Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Luzjniki Stadion, Moskva
Dommer: Björn Kuipers
På TV: TV 2
Hashtag: #SPARUS #vmdk
Holdnyt:
Spanien:
Det har godt nok haltet noget for Spanien ved denne VM-slutrunde. Først fyringen af Lopetegui dagen inden VM-starten, siden en dramatisk 3-3 kamp mod Portugal. Derefter fulgte en smal sejr på 1-0 over Iran, der var tæt på at tage point fra Spanien, inden holdet flirtede med exit, da det kun blev til 2-2 mod Marokko.
Nu skal Fernando Hierros mandskab så have skovlen under værtslandet Rusland.
Der er ikke meldinger om skader i den spanske landsholdstrup, hvor det bliver interessant at se, om Hierro tør lave flere udskiftninger i sin startopstilling.
Med danske briller er det værd at holde et ekstra øje med kampen, for skulle Danmark besejre Kroatien, er vinderen af dette opgør Danmarks modstander i kvartfinalen.
Rusland:
Russerne kom i den grad ned på jorden igen, efter nationen ellers var åbnet med lyn og torden og havde vundet de to første VM-kampe med 5-0 og 3-1. Det blev nemlig til 0-3 mod Uruguay.
Nu venter så en ottendedelsfinalen for russerne, der er presset til at gå langt i turneringen. Spørgsmålet er bare, om de har nok kvalitet til at slå Spanien ud, og om russerne har fået et stort gok i nøden af nederlaget til Uruguay.
Til opgøret mod Spanien er Rusland uden Igor Smolnikov, der så rødt mod Uruguay. Han ville ikke spille fra start under alle omstændigheder.
Karantæner:
Spanien: Ingen
Rusland: Igor Smolnikov
Bud på startopstillinger:
Spanien (4-2-3-1): De Gea – Carvajal, Pique, Ramos, Alba – Busquets, Koke – Silva, Isco, Iniesta – Costa
Rusland (4-2-3-1): Akinfeev – Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Zhirkov – Zobnin, Gazinskiy – Samaedov, Golovin, Cheryshev – Dzyuba
Profilen:
Denis Cheryshev er nok ekstra motiveret til det her opgør. Russeren, der har scoret tre gange i denne turnering, blev født i Rusland, men flyttede i en ung alder til Spanien sammen med sin familie, hvor hans far spillede for Sporting Gijon og siden Burgos. Derfor har Denis Cheryshev fået hele sin fodboldopvækst i Spanien og spiller i dag for Villareal.
Vidste du, at..:
Selv om mange taler om, at det måske er denne spanske generations sidste chance, er den spanske gennemsnitsalder trods alt “kun” 28,4 år. Af de tilbageværende hold har Mexico, Argentina, Rusland, Brasilien og Japan en højere gennemsnitsalder.
Dom:
Spanien er storfavoritter, men måske også for store favoritter til opgøret. Godt nok blev Rusland blæst omkuld i den sidste gruppekamp af Uruguay, men Spanien havde store problemer i gruppespillet mod Portugal, Iran og Marokko.
Der er bare et eller andet, der ikke spiller på det spanske landshold, og skulle russerne samtidig ramme en god dag, er det faktisk ikke utænkeligt, at de slår Spanien ud af VM-slutrunden.
Men rutinen på det spanske landshold bør komme i spil, og vi tror også på, at Spanien til sidst trækker det længste strå – først efter forlænget spilletid og eventuel straffesparkskonkurrence. Den ordinære kamp ender 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Barcelona klager til UEFA
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
OPTAKT
Liverpool – Fulham
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
‘De har grinet deres røv i laser’
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
TOPNYHED
