Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Luzjniki Stadion, Moskva
Dommer: Björn Kuipers
På TV: TV 2
Hashtag: #SPARUS #vmdk
Holdnyt:
Spanien:
Det har godt nok haltet noget for Spanien ved denne VM-slutrunde. Først fyringen af Lopetegui dagen inden VM-starten, siden en dramatisk 3-3 kamp mod Portugal. Derefter fulgte en smal sejr på 1-0 over Iran, der var tæt på at tage point fra Spanien, inden holdet flirtede med exit, da det kun blev til 2-2 mod Marokko.
Nu skal Fernando Hierros mandskab så have skovlen under værtslandet Rusland.
Der er ikke meldinger om skader i den spanske landsholdstrup, hvor det bliver interessant at se, om Hierro tør lave flere udskiftninger i sin startopstilling.
Med danske briller er det værd at holde et ekstra øje med kampen, for skulle Danmark besejre Kroatien, er vinderen af dette opgør Danmarks modstander i kvartfinalen.
Rusland:
Russerne kom i den grad ned på jorden igen, efter nationen ellers var åbnet med lyn og torden og havde vundet de to første VM-kampe med 5-0 og 3-1. Det blev nemlig til 0-3 mod Uruguay.
Nu venter så en ottendedelsfinalen for russerne, der er presset til at gå langt i turneringen. Spørgsmålet er bare, om de har nok kvalitet til at slå Spanien ud, og om russerne har fået et stort gok i nøden af nederlaget til Uruguay.
Til opgøret mod Spanien er Rusland uden Igor Smolnikov, der så rødt mod Uruguay. Han ville ikke spille fra start under alle omstændigheder.
Karantæner:
Spanien: Ingen
Rusland: Igor Smolnikov
Bud på startopstillinger:
Spanien (4-2-3-1): De Gea – Carvajal, Pique, Ramos, Alba – Busquets, Koke – Silva, Isco, Iniesta – Costa
Rusland (4-2-3-1): Akinfeev – Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Zhirkov – Zobnin, Gazinskiy – Samaedov, Golovin, Cheryshev – Dzyuba
Profilen:
Denis Cheryshev er nok ekstra motiveret til det her opgør. Russeren, der har scoret tre gange i denne turnering, blev født i Rusland, men flyttede i en ung alder til Spanien sammen med sin familie, hvor hans far spillede for Sporting Gijon og siden Burgos. Derfor har Denis Cheryshev fået hele sin fodboldopvækst i Spanien og spiller i dag for Villareal.
Vidste du, at..:
Selv om mange taler om, at det måske er denne spanske generations sidste chance, er den spanske gennemsnitsalder trods alt “kun” 28,4 år. Af de tilbageværende hold har Mexico, Argentina, Rusland, Brasilien og Japan en højere gennemsnitsalder.
Dom:
Spanien er storfavoritter, men måske også for store favoritter til opgøret. Godt nok blev Rusland blæst omkuld i den sidste gruppekamp af Uruguay, men Spanien havde store problemer i gruppespillet mod Portugal, Iran og Marokko.
Der er bare et eller andet, der ikke spiller på det spanske landshold, og skulle russerne samtidig ramme en god dag, er det faktisk ikke utænkeligt, at de slår Spanien ud af VM-slutrunden.
Men rutinen på det spanske landshold bør komme i spil, og vi tror også på, at Spanien til sidst trækker det længste strå – først efter forlænget spilletid og eventuel straffesparkskonkurrence. Den ordinære kamp ender 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Sænker prisen mod Midtjylland
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Giver to spillere livstidskarantæne
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
FC København skriver kontrakt med juvel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
David Nielsen har sagt op
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
I forhandlinger med Nartey
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
MEDIE
