Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Luzjniki Stadion, Moskva
Dommer: Björn Kuipers
På TV: TV 2
Hashtag: #SPARUS #vmdk
Holdnyt:
Spanien:
Det har godt nok haltet noget for Spanien ved denne VM-slutrunde. Først fyringen af Lopetegui dagen inden VM-starten, siden en dramatisk 3-3 kamp mod Portugal. Derefter fulgte en smal sejr på 1-0 over Iran, der var tæt på at tage point fra Spanien, inden holdet flirtede med exit, da det kun blev til 2-2 mod Marokko.
Nu skal Fernando Hierros mandskab så have skovlen under værtslandet Rusland.
Der er ikke meldinger om skader i den spanske landsholdstrup, hvor det bliver interessant at se, om Hierro tør lave flere udskiftninger i sin startopstilling.
Med danske briller er det værd at holde et ekstra øje med kampen, for skulle Danmark besejre Kroatien, er vinderen af dette opgør Danmarks modstander i kvartfinalen.
Rusland:
Russerne kom i den grad ned på jorden igen, efter nationen ellers var åbnet med lyn og torden og havde vundet de to første VM-kampe med 5-0 og 3-1. Det blev nemlig til 0-3 mod Uruguay.
Nu venter så en ottendedelsfinalen for russerne, der er presset til at gå langt i turneringen. Spørgsmålet er bare, om de har nok kvalitet til at slå Spanien ud, og om russerne har fået et stort gok i nøden af nederlaget til Uruguay.
Til opgøret mod Spanien er Rusland uden Igor Smolnikov, der så rødt mod Uruguay. Han ville ikke spille fra start under alle omstændigheder.
Karantæner:
Spanien: Ingen
Rusland: Igor Smolnikov
Bud på startopstillinger:
Spanien (4-2-3-1): De Gea – Carvajal, Pique, Ramos, Alba – Busquets, Koke – Silva, Isco, Iniesta – Costa
Rusland (4-2-3-1): Akinfeev – Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Zhirkov – Zobnin, Gazinskiy – Samaedov, Golovin, Cheryshev – Dzyuba
Profilen:
Denis Cheryshev er nok ekstra motiveret til det her opgør. Russeren, der har scoret tre gange i denne turnering, blev født i Rusland, men flyttede i en ung alder til Spanien sammen med sin familie, hvor hans far spillede for Sporting Gijon og siden Burgos. Derfor har Denis Cheryshev fået hele sin fodboldopvækst i Spanien og spiller i dag for Villareal.
Vidste du, at..:
Selv om mange taler om, at det måske er denne spanske generations sidste chance, er den spanske gennemsnitsalder trods alt “kun” 28,4 år. Af de tilbageværende hold har Mexico, Argentina, Rusland, Brasilien og Japan en højere gennemsnitsalder.
Dom:
Spanien er storfavoritter, men måske også for store favoritter til opgøret. Godt nok blev Rusland blæst omkuld i den sidste gruppekamp af Uruguay, men Spanien havde store problemer i gruppespillet mod Portugal, Iran og Marokko.
Der er bare et eller andet, der ikke spiller på det spanske landshold, og skulle russerne samtidig ramme en god dag, er det faktisk ikke utænkeligt, at de slår Spanien ud af VM-slutrunden.
Men rutinen på det spanske landshold bør komme i spil, og vi tror også på, at Spanien til sidst trækker det længste strå – først efter forlænget spilletid og eventuel straffesparkskonkurrence. Den ordinære kamp ender 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
Moukoko vækker opsigt i udlandet
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
