Optakt: Spanien – Rusland

Spanien er favorit, men har vist svaghedstegn i gruppespillet, mens Rusland er på hjemmebane.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Luzjniki Stadion, Moskva
Dommer: Björn Kuipers
På TV: TV 2
Hashtag: #SPARUS #vmdk

Holdnyt:
Spanien:
Det har godt nok haltet noget for Spanien ved denne VM-slutrunde. Først fyringen af Lopetegui dagen inden VM-starten, siden en dramatisk 3-3 kamp mod Portugal. Derefter fulgte en smal sejr på 1-0 over Iran, der var tæt på at tage point fra Spanien, inden holdet flirtede med exit, da det kun blev til 2-2 mod Marokko.

Nu skal Fernando Hierros mandskab så have skovlen under værtslandet Rusland.

Der er ikke meldinger om skader i den spanske landsholdstrup, hvor det bliver interessant at se, om Hierro tør lave flere udskiftninger i sin startopstilling.

Med danske briller er det værd at holde et ekstra øje med kampen, for skulle Danmark besejre Kroatien, er vinderen af dette opgør Danmarks modstander i kvartfinalen.

Rusland:
Russerne kom i den grad ned på jorden igen, efter nationen ellers var åbnet med lyn og torden og havde vundet de to første VM-kampe med 5-0 og 3-1. Det blev nemlig til 0-3 mod Uruguay.

Nu venter så en ottendedelsfinalen for russerne, der er presset til at gå langt i turneringen. Spørgsmålet er bare, om de har nok kvalitet til at slå Spanien ud, og om russerne har fået et stort gok i nøden af nederlaget til Uruguay.

Til opgøret mod Spanien er Rusland uden Igor Smolnikov, der så rødt mod Uruguay. Han ville ikke spille fra start under alle omstændigheder.

Karantæner:
Spanien: Ingen
Rusland: Igor Smolnikov

Bud på startopstillinger:
Spanien (4-2-3-1): De Gea – Carvajal, Pique, Ramos, Alba – Busquets, Koke – Silva, Isco, Iniesta – Costa

Rusland (4-2-3-1): Akinfeev – Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Zhirkov – Zobnin, Gazinskiy – Samaedov, Golovin, Cheryshev – Dzyuba

Profilen:
Denis Cheryshev er nok ekstra motiveret til det her opgør. Russeren, der har scoret tre gange i denne turnering, blev født i Rusland, men flyttede i en ung alder til Spanien sammen med sin familie, hvor hans far spillede for Sporting Gijon og siden Burgos. Derfor har Denis Cheryshev fået hele sin fodboldopvækst i Spanien og spiller i dag for Villareal.

Vidste du, at..:
Selv om mange taler om, at det måske er denne spanske generations sidste chance, er den spanske gennemsnitsalder trods alt “kun” 28,4 år. Af de tilbageværende hold har Mexico, Argentina, Rusland, Brasilien og Japan en højere gennemsnitsalder. 

Dom:
Spanien er storfavoritter, men måske også for store favoritter til opgøret. Godt nok blev Rusland blæst omkuld i den sidste gruppekamp af Uruguay, men Spanien havde store problemer i gruppespillet mod Portugal, Iran og Marokko.

Der er bare et eller andet, der ikke spiller på det spanske landshold, og skulle russerne samtidig ramme en god dag, er det faktisk ikke utænkeligt, at de slår Spanien ud af VM-slutrunden.

Men rutinen på det spanske landshold bør komme i spil, og vi tror også på, at Spanien til sidst trækker det længste strå – først efter forlænget spilletid og eventuel straffesparkskonkurrence. Den ordinære kamp ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe og form:





Cooper med kontant transfermelding




LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

– Han er bare ren verdensklasse!

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Henter Kamil Wilczek

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Transferudmelding fra Vallys

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

AaB-angriber på vej til Serie A

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Gravesen med vild Neestrup-melding

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Storklub har taget kontakt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

– Han leder efter et sted at eksplodere

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Choktransfer på vej? 

Brøndby taber til MLS-hold

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard