Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Luzjniki Stadion, Moskva
Dommer: Björn Kuipers
På TV: TV 2
Hashtag: #SPARUS #vmdk
Holdnyt:
Spanien:
Det har godt nok haltet noget for Spanien ved denne VM-slutrunde. Først fyringen af Lopetegui dagen inden VM-starten, siden en dramatisk 3-3 kamp mod Portugal. Derefter fulgte en smal sejr på 1-0 over Iran, der var tæt på at tage point fra Spanien, inden holdet flirtede med exit, da det kun blev til 2-2 mod Marokko.
Nu skal Fernando Hierros mandskab så have skovlen under værtslandet Rusland.
Der er ikke meldinger om skader i den spanske landsholdstrup, hvor det bliver interessant at se, om Hierro tør lave flere udskiftninger i sin startopstilling.
Med danske briller er det værd at holde et ekstra øje med kampen, for skulle Danmark besejre Kroatien, er vinderen af dette opgør Danmarks modstander i kvartfinalen.
Rusland:
Russerne kom i den grad ned på jorden igen, efter nationen ellers var åbnet med lyn og torden og havde vundet de to første VM-kampe med 5-0 og 3-1. Det blev nemlig til 0-3 mod Uruguay.
Nu venter så en ottendedelsfinalen for russerne, der er presset til at gå langt i turneringen. Spørgsmålet er bare, om de har nok kvalitet til at slå Spanien ud, og om russerne har fået et stort gok i nøden af nederlaget til Uruguay.
Til opgøret mod Spanien er Rusland uden Igor Smolnikov, der så rødt mod Uruguay. Han ville ikke spille fra start under alle omstændigheder.
Karantæner:
Spanien: Ingen
Rusland: Igor Smolnikov
Bud på startopstillinger:
Spanien (4-2-3-1): De Gea – Carvajal, Pique, Ramos, Alba – Busquets, Koke – Silva, Isco, Iniesta – Costa
Rusland (4-2-3-1): Akinfeev – Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Zhirkov – Zobnin, Gazinskiy – Samaedov, Golovin, Cheryshev – Dzyuba
Profilen:
Denis Cheryshev er nok ekstra motiveret til det her opgør. Russeren, der har scoret tre gange i denne turnering, blev født i Rusland, men flyttede i en ung alder til Spanien sammen med sin familie, hvor hans far spillede for Sporting Gijon og siden Burgos. Derfor har Denis Cheryshev fået hele sin fodboldopvækst i Spanien og spiller i dag for Villareal.
Vidste du, at..:
Selv om mange taler om, at det måske er denne spanske generations sidste chance, er den spanske gennemsnitsalder trods alt “kun” 28,4 år. Af de tilbageværende hold har Mexico, Argentina, Rusland, Brasilien og Japan en højere gennemsnitsalder.
Dom:
Spanien er storfavoritter, men måske også for store favoritter til opgøret. Godt nok blev Rusland blæst omkuld i den sidste gruppekamp af Uruguay, men Spanien havde store problemer i gruppespillet mod Portugal, Iran og Marokko.
Der er bare et eller andet, der ikke spiller på det spanske landshold, og skulle russerne samtidig ramme en god dag, er det faktisk ikke utænkeligt, at de slår Spanien ud af VM-slutrunden.
Men rutinen på det spanske landshold bør komme i spil, og vi tror også på, at Spanien til sidst trækker det længste strå – først efter forlænget spilletid og eventuel straffesparkskonkurrence. Den ordinære kamp ender 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Skal han med Bo Svensson til FC København?
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
Melder ud om Kasper Hjulmand
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
AVIS
Klar på chokskifte
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Stor profil glad for Brøndby
Vild stime før Danmark-brag
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
