Optakt: Spanien – Rusland

Spanien er favorit, men har vist svaghedstegn i gruppespillet, mens Rusland er på hjemmebane.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Luzjniki Stadion, Moskva
Dommer: Björn Kuipers
På TV: TV 2
Hashtag: #SPARUS #vmdk

Holdnyt:
Spanien:
Det har godt nok haltet noget for Spanien ved denne VM-slutrunde. Først fyringen af Lopetegui dagen inden VM-starten, siden en dramatisk 3-3 kamp mod Portugal. Derefter fulgte en smal sejr på 1-0 over Iran, der var tæt på at tage point fra Spanien, inden holdet flirtede med exit, da det kun blev til 2-2 mod Marokko.

Nu skal Fernando Hierros mandskab så have skovlen under værtslandet Rusland.

Der er ikke meldinger om skader i den spanske landsholdstrup, hvor det bliver interessant at se, om Hierro tør lave flere udskiftninger i sin startopstilling.

Med danske briller er det værd at holde et ekstra øje med kampen, for skulle Danmark besejre Kroatien, er vinderen af dette opgør Danmarks modstander i kvartfinalen.

Rusland:
Russerne kom i den grad ned på jorden igen, efter nationen ellers var åbnet med lyn og torden og havde vundet de to første VM-kampe med 5-0 og 3-1. Det blev nemlig til 0-3 mod Uruguay.

Nu venter så en ottendedelsfinalen for russerne, der er presset til at gå langt i turneringen. Spørgsmålet er bare, om de har nok kvalitet til at slå Spanien ud, og om russerne har fået et stort gok i nøden af nederlaget til Uruguay.

Til opgøret mod Spanien er Rusland uden Igor Smolnikov, der så rødt mod Uruguay. Han ville ikke spille fra start under alle omstændigheder.

Karantæner:
Spanien: Ingen
Rusland: Igor Smolnikov

Bud på startopstillinger:
Spanien (4-2-3-1): De Gea – Carvajal, Pique, Ramos, Alba – Busquets, Koke – Silva, Isco, Iniesta – Costa

Rusland (4-2-3-1): Akinfeev – Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Zhirkov – Zobnin, Gazinskiy – Samaedov, Golovin, Cheryshev – Dzyuba

Profilen:
Denis Cheryshev er nok ekstra motiveret til det her opgør. Russeren, der har scoret tre gange i denne turnering, blev født i Rusland, men flyttede i en ung alder til Spanien sammen med sin familie, hvor hans far spillede for Sporting Gijon og siden Burgos. Derfor har Denis Cheryshev fået hele sin fodboldopvækst i Spanien og spiller i dag for Villareal.

Vidste du, at..:
Selv om mange taler om, at det måske er denne spanske generations sidste chance, er den spanske gennemsnitsalder trods alt “kun” 28,4 år. Af de tilbageværende hold har Mexico, Argentina, Rusland, Brasilien og Japan en højere gennemsnitsalder. 

Dom:
Spanien er storfavoritter, men måske også for store favoritter til opgøret. Godt nok blev Rusland blæst omkuld i den sidste gruppekamp af Uruguay, men Spanien havde store problemer i gruppespillet mod Portugal, Iran og Marokko.

Der er bare et eller andet, der ikke spiller på det spanske landshold, og skulle russerne samtidig ramme en god dag, er det faktisk ikke utænkeligt, at de slår Spanien ud af VM-slutrunden.

Men rutinen på det spanske landshold bør komme i spil, og vi tror også på, at Spanien til sidst trækker det længste strå – først efter forlænget spilletid og eventuel straffesparkskonkurrence. Den ordinære kamp ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe og form:





Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!


Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Går i kødet på Rasmus Højlund

FC København-stjerne frifundet

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Rigtig træls melding om Óskarsson

Højbjerg med kæmpe ros

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Kaster hård dom over Eriksen

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu

– Har du snakket med din mor?

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’

Benhård kritik af FC København

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Hård stikpille til Vingegaard

Tottenham-stjerne truet med pistol

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Sammenligner ham med Lionel Messi

Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening

Gudesønner kan greje Gala igen