Under stort pres: Sådan går Danmark videre ved VM

Det danske fodboldlandshold er pisket til sejr i gruppens sidste opgør mod Australien for at gå videre ved VM.



Se videoen øverst, hvor Tipsbladets chefredaktør vurderer, hvordan resultatet mod Tunesien stiller Danmark.

Danmark er fortsat uden sejr ved VM, efter man lørdag tabte gruppens anden kamp med 2-1 til Frankrig. Da man også spillede 0-0 mod Tunesien i gruppe-åbneren, står landsholdet ikke i en særlig gunstig position inden gruppens sidste to kampe.

Her er Danmark pisket til sejr mod Australien, hvis drømmen om videre avancement skal gå i opfyldelse. I den anden kamp møder Tunesien Frankrig. 

Tipsbladet tager her et kig på, hvordan Danmark kommer videre.

Sejr mod Australien:

Vinder Danmark over Australien, så ender man med sikkerhed foran dem. Bliver det til en sejr, så er Tunesien pisket til at vinde mod Frankrig, og så skal vi til at se på målscoren. For vinder Tunesien, ender Danmark og det nordafrikanske land på samme antal point. Her vil størrelsen på de to sejre afgøre, hvem der går videre, for inden rundens sidste kamp har Danmark og Tunesien begge en målscore på -1. Ender de to hold med samme antal point og sum i målscoren, vil man kigge på antal mål scoret. Her har Danmark inden kampene scoret ét mål mere end Tunesien. 

Er Danmark og Tunesien også ens her, så kigger man på indbyrdes kampe, mål i indbyrdes kampe og til sidste fair play, inden man giver op og trækker lod. 

Uafgjort mod Australien

Det er meget simpelt. Vinder Danmark ikke over Australien er det farvel og tak for denne gang. Sker det, så ender Danmark på to point, mens Australien vil have fire point.

Nederlag til Australien

Det siger sig selv. Ender Danmark med at tabe til Australien, så er det exit-Qatar. Således vil Danmark slutte på et enkelt point, og Australien vil have seks point. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Kommer med kryptisk svar om fremtiden

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Steve Cooper med stor beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Afviser monsterbud på Simsir

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Jagter stor Liverpool-stjerne

Her kan man se La Liga fremover

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Brøndby tæt på denne keeper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub