Se videoen øverst, hvor Tipsbladets chefredaktør vurderer, hvordan resultatet mod Tunesien stiller Danmark.
Danmark er fortsat uden sejr ved VM, efter man lørdag tabte gruppens anden kamp med 2-1 til Frankrig. Da man også spillede 0-0 mod Tunesien i gruppe-åbneren, står landsholdet ikke i en særlig gunstig position inden gruppens sidste to kampe.
Her er Danmark pisket til sejr mod Australien, hvis drømmen om videre avancement skal gå i opfyldelse. I den anden kamp møder Tunesien Frankrig.
Tipsbladet tager her et kig på, hvordan Danmark kommer videre.
Sejr mod Australien:
Vinder Danmark over Australien, så ender man med sikkerhed foran dem. Bliver det til en sejr, så er Tunesien pisket til at vinde mod Frankrig, og så skal vi til at se på målscoren. For vinder Tunesien, ender Danmark og det nordafrikanske land på samme antal point. Her vil størrelsen på de to sejre afgøre, hvem der går videre, for inden rundens sidste kamp har Danmark og Tunesien begge en målscore på -1. Ender de to hold med samme antal point og sum i målscoren, vil man kigge på antal mål scoret. Her har Danmark inden kampene scoret ét mål mere end Tunesien.
Er Danmark og Tunesien også ens her, så kigger man på indbyrdes kampe, mål i indbyrdes kampe og til sidste fair play, inden man giver op og trækker lod.
Uafgjort mod Australien
Det er meget simpelt. Vinder Danmark ikke over Australien er det farvel og tak for denne gang. Sker det, så ender Danmark på to point, mens Australien vil have fire point.
Nederlag til Australien
Det siger sig selv. Ender Danmark med at tabe til Australien, så er det exit-Qatar. Således vil Danmark slutte på et enkelt point, og Australien vil have seks point.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
INTERVIEW
