Under stort pres: Sådan går Danmark videre ved VM

Det danske fodboldlandshold er pisket til sejr i gruppens sidste opgør mod Australien for at gå videre ved VM.



Se videoen øverst, hvor Tipsbladets chefredaktør vurderer, hvordan resultatet mod Tunesien stiller Danmark.

Danmark er fortsat uden sejr ved VM, efter man lørdag tabte gruppens anden kamp med 2-1 til Frankrig. Da man også spillede 0-0 mod Tunesien i gruppe-åbneren, står landsholdet ikke i en særlig gunstig position inden gruppens sidste to kampe.

Her er Danmark pisket til sejr mod Australien, hvis drømmen om videre avancement skal gå i opfyldelse. I den anden kamp møder Tunesien Frankrig. 

Tipsbladet tager her et kig på, hvordan Danmark kommer videre.

Sejr mod Australien:

Vinder Danmark over Australien, så ender man med sikkerhed foran dem. Bliver det til en sejr, så er Tunesien pisket til at vinde mod Frankrig, og så skal vi til at se på målscoren. For vinder Tunesien, ender Danmark og det nordafrikanske land på samme antal point. Her vil størrelsen på de to sejre afgøre, hvem der går videre, for inden rundens sidste kamp har Danmark og Tunesien begge en målscore på -1. Ender de to hold med samme antal point og sum i målscoren, vil man kigge på antal mål scoret. Her har Danmark inden kampene scoret ét mål mere end Tunesien. 

Er Danmark og Tunesien også ens her, så kigger man på indbyrdes kampe, mål i indbyrdes kampe og til sidste fair play, inden man giver op og trækker lod. 

Uafgjort mod Australien

Det er meget simpelt. Vinder Danmark ikke over Australien er det farvel og tak for denne gang. Sker det, så ender Danmark på to point, mens Australien vil have fire point.

Nederlag til Australien

Det siger sig selv. Ender Danmark med at tabe til Australien, så er det exit-Qatar. Således vil Danmark slutte på et enkelt point, og Australien vil have seks point. 







LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Her lander Superliga-kampprogrammet

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

‘Så kan han klare sig hvor som helst’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Klar til at gå shopamok

Dansk profil overrasker: Han er så god



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood