VM i Qatar blev en stor fiasko for Danmark. Tre kampe og i bad var det endelige og triste resultat.
En af dem, som oplevede nedturen på tætteste hold, var Jonas Wind.
Men selvom det ikke lykkedes at besejre nationer som Australien og Tunesien, så forsøger Bundesliga-angriber at tage nogle positive ting med fra slutrunden.
Det fortæller Jonas Wind, da Tipsbladet fanger ham over telefonen.
– Det var ikke så lang en turnering for vores vedkommende, som vi havde håbet på. Det kan der være forskellige årsager til. Resultatmæssigt var det en skuffelse, men det var stadig en stor oplevelse at være en del af og få lov til at være med til et VM, siger den tidligere FC København-stjerne og fortsætter:
– Det er ikke mange forundt, så jeg husker mig selv på at være stolt af det. Man er med til den største turnering i verden, og selvom det ikke gik, som vi havde håbet på, er det stadig stort at være med til et verdensmesterskab.
Som vi alle ved, så vandt Kasper Hjulmands mandskab ikke en kamp i Qatar. Det er en stor kontrast til, hvad landsholdet har været vant til de sidste mange måneder.
Alligevel mener Jonas Wind, at humøret i truppen blev holdt oppe undervejs.
– Jeg synes, at stemningen i truppen undervejs i turneringen var god, fordi vi hele tiden havde noget at spille for. Vi skulle bruge en sejr i sidste kamp, så troen var hele tiden på, at vi kunne levere et godt resultat. Efter den sidste kamp var vi selvfølgelig skuffet. Det siger sig selv.
– Vi havde håbet og troet på mere, men sådan skulle det ikke gå denne gang. Vi har gjort det godt over to-tre år, så det var ærgerligt, vi ikke kunne gøre det bedre. Det havde vi alle drømt om og troet på.
– Når der er gået noget tid, må man også prøve at se fremad igen. Når vi skal mødes til marts igen, skal det være med et friskt mindset, om at vi skal finde tilbage til vores sejrsrytme.
Personligt blev den enorme fodboldbegivenhed heller ikke, som 23-årige Jonas Wind havde krydset fingre for.
Landstræneren sendte nemlig ikke Wolfsburg-angriberen på banen på noget tidspunkt. Derfor sad Jonas Wind også med blandede følelser i Qatar.
– Det er svært at sige, hvilken følelse jeg sad med. En blanding af gerne at ville spille som alle andre, men omvendt har vi et godt kollektiv, så jeg støttede holdet på bedst mulig måde. Os, der ikke var på grønsværen, prøvede at støtte vores holdkammerater udefra bænken.
– Jeg havde selvfølgelig håbet at spille, men sådan skulle det ikke gå. Så lærer man af det. Det er stadig stort at være med. Så må det blive en anden gang, det bliver min tur. Det tror jeg på nok skal komme.
Kasper Hjulmand brugte Andreas Cornelius, Kasper Dolberg og Martin Braithwaite som angriber i stedet for den tidligere Superliga-stjerne.
Og så kan vi ikke komme udenom, at VM i Qatar ligeledes handlede om alt andet end fodbold. Danmark skulle eksempelvis tage stilling til menneskerettigheder og et regnbuefarvet anførerbind før og under slutrunden.
Selvom det politiske uden tvivl har fyldt en helt masse, så kunne landsholdet alligevel holde fokus på fodbolden.
– Jeg føler ikke, vi blev påvirket af alt det udenom. Og det tror jeg heller ikke på. Jeg kan kun tale for mig selv, og jeg lavede ikke et eneste interview under VM, så jeg skulle ikke forholde mig til det foran et kamera eller en mikrofon.
– Selvfølgelig var der en masse støj, men når vi trådte ind på trænings- eller kampbanen, så var der fokus på det. Så det føler jeg ikke, vi kan bruge det til særlig meget, selvom der var en masse snak og spørgsmål, lyder det afsluttende fra Jonas Wind.
Danmarks næste mål er at kvalificere sig til EM i 2024, som skal spilles i Tyskland.
I kvalifikationen venter Finland, Slovenien, Kasakhstan, Nordirland og San Marino.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Klar tale: Han bør fyres nu
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Alexander Lind blæst bagover
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie
Av, FCK! Her er de værst af alle
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Det har hjemsøgt Højbjerg
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW