VM i Qatar blev en stor fiasko for Danmark. Tre kampe og i bad var det endelige og triste resultat.
En af dem, som oplevede nedturen på tætteste hold, var Jonas Wind.
Men selvom det ikke lykkedes at besejre nationer som Australien og Tunesien, så forsøger Bundesliga-angriber at tage nogle positive ting med fra slutrunden.
Det fortæller Jonas Wind, da Tipsbladet fanger ham over telefonen.
– Det var ikke så lang en turnering for vores vedkommende, som vi havde håbet på. Det kan der være forskellige årsager til. Resultatmæssigt var det en skuffelse, men det var stadig en stor oplevelse at være en del af og få lov til at være med til et VM, siger den tidligere FC København-stjerne og fortsætter:
– Det er ikke mange forundt, så jeg husker mig selv på at være stolt af det. Man er med til den største turnering i verden, og selvom det ikke gik, som vi havde håbet på, er det stadig stort at være med til et verdensmesterskab.
Som vi alle ved, så vandt Kasper Hjulmands mandskab ikke en kamp i Qatar. Det er en stor kontrast til, hvad landsholdet har været vant til de sidste mange måneder.
Alligevel mener Jonas Wind, at humøret i truppen blev holdt oppe undervejs.
– Jeg synes, at stemningen i truppen undervejs i turneringen var god, fordi vi hele tiden havde noget at spille for. Vi skulle bruge en sejr i sidste kamp, så troen var hele tiden på, at vi kunne levere et godt resultat. Efter den sidste kamp var vi selvfølgelig skuffet. Det siger sig selv.
– Vi havde håbet og troet på mere, men sådan skulle det ikke gå denne gang. Vi har gjort det godt over to-tre år, så det var ærgerligt, vi ikke kunne gøre det bedre. Det havde vi alle drømt om og troet på.
– Når der er gået noget tid, må man også prøve at se fremad igen. Når vi skal mødes til marts igen, skal det være med et friskt mindset, om at vi skal finde tilbage til vores sejrsrytme.
Personligt blev den enorme fodboldbegivenhed heller ikke, som 23-årige Jonas Wind havde krydset fingre for.
Landstræneren sendte nemlig ikke Wolfsburg-angriberen på banen på noget tidspunkt. Derfor sad Jonas Wind også med blandede følelser i Qatar.
– Det er svært at sige, hvilken følelse jeg sad med. En blanding af gerne at ville spille som alle andre, men omvendt har vi et godt kollektiv, så jeg støttede holdet på bedst mulig måde. Os, der ikke var på grønsværen, prøvede at støtte vores holdkammerater udefra bænken.
– Jeg havde selvfølgelig håbet at spille, men sådan skulle det ikke gå. Så lærer man af det. Det er stadig stort at være med. Så må det blive en anden gang, det bliver min tur. Det tror jeg på nok skal komme.
Kasper Hjulmand brugte Andreas Cornelius, Kasper Dolberg og Martin Braithwaite som angriber i stedet for den tidligere Superliga-stjerne.
Og så kan vi ikke komme udenom, at VM i Qatar ligeledes handlede om alt andet end fodbold. Danmark skulle eksempelvis tage stilling til menneskerettigheder og et regnbuefarvet anførerbind før og under slutrunden.
Selvom det politiske uden tvivl har fyldt en helt masse, så kunne landsholdet alligevel holde fokus på fodbolden.
– Jeg føler ikke, vi blev påvirket af alt det udenom. Og det tror jeg heller ikke på. Jeg kan kun tale for mig selv, og jeg lavede ikke et eneste interview under VM, så jeg skulle ikke forholde mig til det foran et kamera eller en mikrofon.
– Selvfølgelig var der en masse støj, men når vi trådte ind på trænings- eller kampbanen, så var der fokus på det. Så det føler jeg ikke, vi kan bruge det til særlig meget, selvom der var en masse snak og spørgsmål, lyder det afsluttende fra Jonas Wind.
Danmarks næste mål er at kvalificere sig til EM i 2024, som skal spilles i Tyskland.
I kvalifikationen venter Finland, Slovenien, Kasakhstan, Nordirland og San Marino.
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
NYHEDER
Går langt ned i løn
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
NYHEDER
Stor ydmygelse
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Wrexham slår Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER