4 spilfiduser til EM-finale weekenden

Lørdag 17.00 Odd – HamKam Under 2,75 mål til odds 1,85 Bet365



Lørdag 17.00
Odd – HamKam
Under 2,75 mål til odds 1,85 Bet365

De to hold er a point med 14 point, blot et point over nedrykning her knapt halvdelen inde i sæsonen. Odds kampe har snittet 2,79 mål, mens HamKams har rækkens laveste med 2,29. HamKam kommer lige fra en anden bundkamp, hvor de spillede 0-0 hjemme mod Tromsø. I Odds seneste fem kampe har der sammenlagt været 10 mål, hvor tre af dem er gået under 2,5 mål og de sidste to har der været tre mål i hver. Når stillingen er som den er og kampen på forhånd forventes meget lige, så virker under-oddset spændende, da holdene formentlig kommer lidt forsigtigt ud og hvis den f.eks. står 1-1 mod slut, så vil begge være nogenlunde tilfredse og i hvert fald næppe jagte en scoring voldsomt. Ingen nævneværdige fravær for nogen af holdene.

Søndag 21.00
Spanien – England
Under 8,5 hjørnespark til odds 1,91 hos Danske Spil

De to hold har tilsammen snittet 8,83 hjørnespark pr. kamp (evt forlænget spilletid tæller ikke med i dette bet, så derfor er de hjørnespark der har været i forbindelse med de to holds forlænget spilletid også fratrukket). De to hold har især fået mange hjørnespark i de kampe, hvor de har været store favoritter og været bagud undervejs således, at de har skulle jagte. Spanien vandt 13-2 i hjørnespark i 1/8-finalen mod Georgien, hvor Spanien havde bolden over 70% af tiden, de var overlegne og i øvrigt bagud undervejs. I Spanien – Tyskland i kvartfinalen endte hjørnesparkene med 0-4 i ordinær tid (1-5 inkl. forlænget). England vandt 9-0 i hjørnespark mod Slovakiet i 1/8-finalen, da de skulle jagte det meste af kampen og først fik udlignet i det 95. min. I kvartfinalen mod Schweiz endte det 3-2 i hjørnespark. I semifinalen mod Holland 3-0 i hjørnespark. Spaniens to kanter trækker ind i banen, da Nico Williams på venstrekanten er højrebenet og omvendt med Yamal.

Søndag 02.00
Canada – Uruguay
Over 2,5 mål til odds 1,88 hos Unibet

Bronzekamp og den slags kampe plejer at rime på mange mål eller ihf mindst tre af slagsen. Alle Canadas kampe er gået under 2,5 mål ved dette års Copa, men nu er det en bronzekamp og selvom den utvivlsomt betyder noget for Canada, så er det stadig noget helt andet end knockout-kampe og afgørende gruppekampe, hvor man er undertippet. Uruguays kampe startede målrigt, men som modstanderen steg i kvalitet og det hele blev mere afgørende, så faldt der ikke mange mål. Uruguay er nok fortsat lidt skuffet over de ikke skal spille finale, så forventer de kommer offensivt ud og bare giver den gas.


Mandag 02.00
Argentina – Colombia
Argentina flest hjørnespark til odds 1,68 hos Expekt

Argentina har fået 28 hjørnespark fordelt på fem kamp ved Copa America. De har vundet tre af deres fem kampe, hvad angår hjørnespark.
Colombia har fået 16 hjørnespark i turneringen ligeledes fordelt på fem kampe. De har vundet to af deres fem kampe, hvad angår hjørnespark.
Colombia er uden deres sædvanlige højre back Munoz, der fik rødt kort i semifinalen. Jeg forventer et temmelig defensivt og destruktivt Colombia-mandskab og Argentina vil samtidig gerne være toneangivende, så også på den led giver det mening at kigge mod Argentina flest hjørnespark.




Helt vild med Oscar Schwartau

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Opløftende melding for ‘AC’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Meget tæt på at hente Pione Sisto

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Fælder hård Schmeichel-dom

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Rangerer Eriksen over superstjerner

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Eriksen ude med hård kritik

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Erstatter han Andreas Christensen?

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’