4 spilfiduser til EM-finale weekenden

Lørdag 17.00 Odd – HamKam Under 2,75 mål til odds 1,85 Bet365



Lørdag 17.00
Odd – HamKam
Under 2,75 mål til odds 1,85 Bet365

De to hold er a point med 14 point, blot et point over nedrykning her knapt halvdelen inde i sæsonen. Odds kampe har snittet 2,79 mål, mens HamKams har rækkens laveste med 2,29. HamKam kommer lige fra en anden bundkamp, hvor de spillede 0-0 hjemme mod Tromsø. I Odds seneste fem kampe har der sammenlagt været 10 mål, hvor tre af dem er gået under 2,5 mål og de sidste to har der været tre mål i hver. Når stillingen er som den er og kampen på forhånd forventes meget lige, så virker under-oddset spændende, da holdene formentlig kommer lidt forsigtigt ud og hvis den f.eks. står 1-1 mod slut, så vil begge være nogenlunde tilfredse og i hvert fald næppe jagte en scoring voldsomt. Ingen nævneværdige fravær for nogen af holdene.

Søndag 21.00
Spanien – England
Under 8,5 hjørnespark til odds 1,91 hos Danske Spil

De to hold har tilsammen snittet 8,83 hjørnespark pr. kamp (evt forlænget spilletid tæller ikke med i dette bet, så derfor er de hjørnespark der har været i forbindelse med de to holds forlænget spilletid også fratrukket). De to hold har især fået mange hjørnespark i de kampe, hvor de har været store favoritter og været bagud undervejs således, at de har skulle jagte. Spanien vandt 13-2 i hjørnespark i 1/8-finalen mod Georgien, hvor Spanien havde bolden over 70% af tiden, de var overlegne og i øvrigt bagud undervejs. I Spanien – Tyskland i kvartfinalen endte hjørnesparkene med 0-4 i ordinær tid (1-5 inkl. forlænget). England vandt 9-0 i hjørnespark mod Slovakiet i 1/8-finalen, da de skulle jagte det meste af kampen og først fik udlignet i det 95. min. I kvartfinalen mod Schweiz endte det 3-2 i hjørnespark. I semifinalen mod Holland 3-0 i hjørnespark. Spaniens to kanter trækker ind i banen, da Nico Williams på venstrekanten er højrebenet og omvendt med Yamal.

Søndag 02.00
Canada – Uruguay
Over 2,5 mål til odds 1,88 hos Unibet

Bronzekamp og den slags kampe plejer at rime på mange mål eller ihf mindst tre af slagsen. Alle Canadas kampe er gået under 2,5 mål ved dette års Copa, men nu er det en bronzekamp og selvom den utvivlsomt betyder noget for Canada, så er det stadig noget helt andet end knockout-kampe og afgørende gruppekampe, hvor man er undertippet. Uruguays kampe startede målrigt, men som modstanderen steg i kvalitet og det hele blev mere afgørende, så faldt der ikke mange mål. Uruguay er nok fortsat lidt skuffet over de ikke skal spille finale, så forventer de kommer offensivt ud og bare giver den gas.


Mandag 02.00
Argentina – Colombia
Argentina flest hjørnespark til odds 1,68 hos Expekt

Argentina har fået 28 hjørnespark fordelt på fem kamp ved Copa America. De har vundet tre af deres fem kampe, hvad angår hjørnespark.
Colombia har fået 16 hjørnespark i turneringen ligeledes fordelt på fem kampe. De har vundet to af deres fem kampe, hvad angår hjørnespark.
Colombia er uden deres sædvanlige højre back Munoz, der fik rødt kort i semifinalen. Jeg forventer et temmelig defensivt og destruktivt Colombia-mandskab og Argentina vil samtidig gerne være toneangivende, så også på den led giver det mening at kigge mod Argentina flest hjørnespark.



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Transfer på vej? AaB spørger på profil

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Bekræfter FC København-historie

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Ny cheftræner stort set på plads i United

Afviser millionbud fra Brøndby

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Peter Schmeichel taget på sengen

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FC København-boss i smuttur

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’