4 spilfiduser til EM-finale weekenden

Lørdag 17.00 Odd – HamKam Under 2,75 mål til odds 1,85 Bet365



Lørdag 17.00
Odd – HamKam
Under 2,75 mål til odds 1,85 Bet365

De to hold er a point med 14 point, blot et point over nedrykning her knapt halvdelen inde i sæsonen. Odds kampe har snittet 2,79 mål, mens HamKams har rækkens laveste med 2,29. HamKam kommer lige fra en anden bundkamp, hvor de spillede 0-0 hjemme mod Tromsø. I Odds seneste fem kampe har der sammenlagt været 10 mål, hvor tre af dem er gået under 2,5 mål og de sidste to har der været tre mål i hver. Når stillingen er som den er og kampen på forhånd forventes meget lige, så virker under-oddset spændende, da holdene formentlig kommer lidt forsigtigt ud og hvis den f.eks. står 1-1 mod slut, så vil begge være nogenlunde tilfredse og i hvert fald næppe jagte en scoring voldsomt. Ingen nævneværdige fravær for nogen af holdene.

Søndag 21.00
Spanien – England
Under 8,5 hjørnespark til odds 1,91 hos Danske Spil

De to hold har tilsammen snittet 8,83 hjørnespark pr. kamp (evt forlænget spilletid tæller ikke med i dette bet, så derfor er de hjørnespark der har været i forbindelse med de to holds forlænget spilletid også fratrukket). De to hold har især fået mange hjørnespark i de kampe, hvor de har været store favoritter og været bagud undervejs således, at de har skulle jagte. Spanien vandt 13-2 i hjørnespark i 1/8-finalen mod Georgien, hvor Spanien havde bolden over 70% af tiden, de var overlegne og i øvrigt bagud undervejs. I Spanien – Tyskland i kvartfinalen endte hjørnesparkene med 0-4 i ordinær tid (1-5 inkl. forlænget). England vandt 9-0 i hjørnespark mod Slovakiet i 1/8-finalen, da de skulle jagte det meste af kampen og først fik udlignet i det 95. min. I kvartfinalen mod Schweiz endte det 3-2 i hjørnespark. I semifinalen mod Holland 3-0 i hjørnespark. Spaniens to kanter trækker ind i banen, da Nico Williams på venstrekanten er højrebenet og omvendt med Yamal.

Søndag 02.00
Canada – Uruguay
Over 2,5 mål til odds 1,88 hos Unibet

Bronzekamp og den slags kampe plejer at rime på mange mål eller ihf mindst tre af slagsen. Alle Canadas kampe er gået under 2,5 mål ved dette års Copa, men nu er det en bronzekamp og selvom den utvivlsomt betyder noget for Canada, så er det stadig noget helt andet end knockout-kampe og afgørende gruppekampe, hvor man er undertippet. Uruguays kampe startede målrigt, men som modstanderen steg i kvalitet og det hele blev mere afgørende, så faldt der ikke mange mål. Uruguay er nok fortsat lidt skuffet over de ikke skal spille finale, så forventer de kommer offensivt ud og bare giver den gas.


Mandag 02.00
Argentina – Colombia
Argentina flest hjørnespark til odds 1,68 hos Expekt

Argentina har fået 28 hjørnespark fordelt på fem kamp ved Copa America. De har vundet tre af deres fem kampe, hvad angår hjørnespark.
Colombia har fået 16 hjørnespark i turneringen ligeledes fordelt på fem kampe. De har vundet to af deres fem kampe, hvad angår hjørnespark.
Colombia er uden deres sædvanlige højre back Munoz, der fik rødt kort i semifinalen. Jeg forventer et temmelig defensivt og destruktivt Colombia-mandskab og Argentina vil samtidig gerne være toneangivende, så også på den led giver det mening at kigge mod Argentina flest hjørnespark.





Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Storroser dansk super-talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Han ender i Premier League

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Bayern slår rekord i ny storsejr

Tottenham under stregen

‘Han snakker ikke om andet!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

FC København med overtidssejr over Randers

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

FC Fredericia – Vejle Boldklub

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!