Lørdag 17.00
Odd – HamKam
Under 2,75 mål til odds 1,85 Bet365
De to hold er a point med 14 point, blot et point over nedrykning her knapt halvdelen inde i sæsonen. Odds kampe har snittet 2,79 mål, mens HamKams har rækkens laveste med 2,29. HamKam kommer lige fra en anden bundkamp, hvor de spillede 0-0 hjemme mod Tromsø. I Odds seneste fem kampe har der sammenlagt været 10 mål, hvor tre af dem er gået under 2,5 mål og de sidste to har der været tre mål i hver. Når stillingen er som den er og kampen på forhånd forventes meget lige, så virker under-oddset spændende, da holdene formentlig kommer lidt forsigtigt ud og hvis den f.eks. står 1-1 mod slut, så vil begge være nogenlunde tilfredse og i hvert fald næppe jagte en scoring voldsomt. Ingen nævneværdige fravær for nogen af holdene.
Søndag 21.00
Spanien – England
Under 8,5 hjørnespark til odds 1,91 hos Danske Spil
De to hold har tilsammen snittet 8,83 hjørnespark pr. kamp (evt forlænget spilletid tæller ikke med i dette bet, så derfor er de hjørnespark der har været i forbindelse med de to holds forlænget spilletid også fratrukket). De to hold har især fået mange hjørnespark i de kampe, hvor de har været store favoritter og været bagud undervejs således, at de har skulle jagte. Spanien vandt 13-2 i hjørnespark i 1/8-finalen mod Georgien, hvor Spanien havde bolden over 70% af tiden, de var overlegne og i øvrigt bagud undervejs. I Spanien – Tyskland i kvartfinalen endte hjørnesparkene med 0-4 i ordinær tid (1-5 inkl. forlænget). England vandt 9-0 i hjørnespark mod Slovakiet i 1/8-finalen, da de skulle jagte det meste af kampen og først fik udlignet i det 95. min. I kvartfinalen mod Schweiz endte det 3-2 i hjørnespark. I semifinalen mod Holland 3-0 i hjørnespark. Spaniens to kanter trækker ind i banen, da Nico Williams på venstrekanten er højrebenet og omvendt med Yamal.
Søndag 02.00
Canada – Uruguay
Over 2,5 mål til odds 1,88 hos Unibet
Bronzekamp og den slags kampe plejer at rime på mange mål eller ihf mindst tre af slagsen. Alle Canadas kampe er gået under 2,5 mål ved dette års Copa, men nu er det en bronzekamp og selvom den utvivlsomt betyder noget for Canada, så er det stadig noget helt andet end knockout-kampe og afgørende gruppekampe, hvor man er undertippet. Uruguays kampe startede målrigt, men som modstanderen steg i kvalitet og det hele blev mere afgørende, så faldt der ikke mange mål. Uruguay er nok fortsat lidt skuffet over de ikke skal spille finale, så forventer de kommer offensivt ud og bare giver den gas.
Mandag 02.00
Argentina – Colombia
Argentina flest hjørnespark til odds 1,68 hos Expekt
Argentina har fået 28 hjørnespark fordelt på fem kamp ved Copa America. De har vundet tre af deres fem kampe, hvad angår hjørnespark.
Colombia har fået 16 hjørnespark i turneringen ligeledes fordelt på fem kampe. De har vundet to af deres fem kampe, hvad angår hjørnespark.
Colombia er uden deres sædvanlige højre back Munoz, der fik rødt kort i semifinalen. Jeg forventer et temmelig defensivt og destruktivt Colombia-mandskab og Argentina vil samtidig gerne være toneangivende, så også på den led giver det mening at kigge mod Argentina flest hjørnespark.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Tullberg tror på overraskelsen
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER