Dagens Double: Måljagt i 1. division

Næstved har alvor kniven på struben, og alt andet end sejr fredag aften i det jyske er ubrugeligt, og vi har kampen med på Dagens Double



Fredag 19.00
Fredericia – Næstved
Begge hold scorer
Odds 1.55 @Danske Spil

Koster det at arbejde sig igennem fire forskellige trænerkonstellationer i løbet af én sæson? Hvis du skulle være i tvivl om dét, skal du bare ringe og spørge i Næstved. I sidste sæson var det kun en forrykt sæsonafslutning, der kostede tredjepladsen i 1. division og dermed play off-kampe om oprykning til Superligaen. I denne sæson rykker de sandsynligvis ned, fordi arbejdet i klubben udenfor kridtstregerne har givet mindelser om legendariske klubbosser i Palermo og Madrid.

Nedrykning kan blive en kendsgerning fredag aften, hvis de ikke kommer hjem fra Fredericia med tre point. Kan det lade sig gøre. Selvfølgelig. Det er fodbold, og Fredericia har for det første tabt fire kampe i træk, og så har de også tabt fire af deres seneste fem hjemmekampe. Næstved har dog ikke meget andet at have håbet i. Nul sejre i syv kampe. Nul sejre i 11 udekampe.

Men ikke desto mindre ved de, hvad klokken er slået, og de vinder ikke uden at score og Fredericia er da heldigvis ikke fedtede med at lukke mål ind. De har kun holdt rent bur i én af 16 hjemmekampe. Næstved har kun holdt rent bur i én af 23 udekampe i 1. division. Jeg går efter mål i Fredericia.

Fredag 19.00
Huddersfield – Luton
Under 2.5 mål
Odds 1.80 @Danske Spil

Huddersfield spillede 0-0 i deres seneste to kampe. Seks af Lutons seneste syv udekampe havde højst to mål. De håber begge på at undgå nedrykning og især Luton har ikke råd til nederlag. De øger næppe villigheden til satsninger.

Samlet odds = 2.79 @Danske Spil

FIND OGSÅ DAGLIGE SPILFORSLAG PÅ: WWW.SPILFIDUSER.DK





LIVE

LIVE: Tre Brøndby-spillere fraværende

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Braithwaite del af stor transferplan

Snart kan det give rødt kort

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson svært utilfreds

Bo Svensson skriver Superliga-historie