Dagens Double: Måljagt i 1. division

Næstved har alvor kniven på struben, og alt andet end sejr fredag aften i det jyske er ubrugeligt, og vi har kampen med på Dagens Double



Fredag 19.00
Fredericia – Næstved
Begge hold scorer
Odds 1.55 @Danske Spil

Koster det at arbejde sig igennem fire forskellige trænerkonstellationer i løbet af én sæson? Hvis du skulle være i tvivl om dét, skal du bare ringe og spørge i Næstved. I sidste sæson var det kun en forrykt sæsonafslutning, der kostede tredjepladsen i 1. division og dermed play off-kampe om oprykning til Superligaen. I denne sæson rykker de sandsynligvis ned, fordi arbejdet i klubben udenfor kridtstregerne har givet mindelser om legendariske klubbosser i Palermo og Madrid.

Nedrykning kan blive en kendsgerning fredag aften, hvis de ikke kommer hjem fra Fredericia med tre point. Kan det lade sig gøre. Selvfølgelig. Det er fodbold, og Fredericia har for det første tabt fire kampe i træk, og så har de også tabt fire af deres seneste fem hjemmekampe. Næstved har dog ikke meget andet at have håbet i. Nul sejre i syv kampe. Nul sejre i 11 udekampe.

Men ikke desto mindre ved de, hvad klokken er slået, og de vinder ikke uden at score og Fredericia er da heldigvis ikke fedtede med at lukke mål ind. De har kun holdt rent bur i én af 16 hjemmekampe. Næstved har kun holdt rent bur i én af 23 udekampe i 1. division. Jeg går efter mål i Fredericia.

Fredag 19.00
Huddersfield – Luton
Under 2.5 mål
Odds 1.80 @Danske Spil

Huddersfield spillede 0-0 i deres seneste to kampe. Seks af Lutons seneste syv udekampe havde højst to mål. De håber begge på at undgå nedrykning og især Luton har ikke råd til nederlag. De øger næppe villigheden til satsninger.

Samlet odds = 2.79 @Danske Spil

FIND OGSÅ DAGLIGE SPILFORSLAG PÅ: WWW.SPILFIDUSER.DK







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

‘Horsens var et helvede’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frankrig – England

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-boss åben for lejeaftaler

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Han bestemmer det hele

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Smadrer transferrekord

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Hjulmand vækker opsigt til første træning