Dagens Double: Måljagt i 1. division

Næstved har alvor kniven på struben, og alt andet end sejr fredag aften i det jyske er ubrugeligt, og vi har kampen med på Dagens Double



Fredag 19.00
Fredericia – Næstved
Begge hold scorer
Odds 1.55 @Danske Spil

Koster det at arbejde sig igennem fire forskellige trænerkonstellationer i løbet af én sæson? Hvis du skulle være i tvivl om dét, skal du bare ringe og spørge i Næstved. I sidste sæson var det kun en forrykt sæsonafslutning, der kostede tredjepladsen i 1. division og dermed play off-kampe om oprykning til Superligaen. I denne sæson rykker de sandsynligvis ned, fordi arbejdet i klubben udenfor kridtstregerne har givet mindelser om legendariske klubbosser i Palermo og Madrid.

Nedrykning kan blive en kendsgerning fredag aften, hvis de ikke kommer hjem fra Fredericia med tre point. Kan det lade sig gøre. Selvfølgelig. Det er fodbold, og Fredericia har for det første tabt fire kampe i træk, og så har de også tabt fire af deres seneste fem hjemmekampe. Næstved har dog ikke meget andet at have håbet i. Nul sejre i syv kampe. Nul sejre i 11 udekampe.

Men ikke desto mindre ved de, hvad klokken er slået, og de vinder ikke uden at score og Fredericia er da heldigvis ikke fedtede med at lukke mål ind. De har kun holdt rent bur i én af 16 hjemmekampe. Næstved har kun holdt rent bur i én af 23 udekampe i 1. division. Jeg går efter mål i Fredericia.

Fredag 19.00
Huddersfield – Luton
Under 2.5 mål
Odds 1.80 @Danske Spil

Huddersfield spillede 0-0 i deres seneste to kampe. Seks af Lutons seneste syv udekampe havde højst to mål. De håber begge på at undgå nedrykning og især Luton har ikke råd til nederlag. De øger næppe villigheden til satsninger.

Samlet odds = 2.79 @Danske Spil

FIND OGSÅ DAGLIGE SPILFORSLAG PÅ: WWW.SPILFIDUSER.DK







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Ståle Solbakken overvejede at sige op



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe på vej i Real Madrid?

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel