Søndag 19.00
Manchester United – Chelsea
1X
Odds 1.36 @bet365
Man har kunnet sige meget om Ole Gunnar Solslkær, og der er blevet sagt meget om nordmanden, siden han overtog manager-posten i Manchester United. Men er der én ting, man på intet tidspunkt har kunnet laste den sympatiske mand, er det det greb, han åbenlyst har haft på Chelsea.
Første gang, han stod i spidsen for United i en kamp mod Chelsea, vandt de 2-0 på Stamford Bridge i en FA Cup-kamp. Siden fulgte en 1-1 kamp på Old Trafford i april. Begge gange med Maurizio Sarri som ”modstander” på Chelseas managerbænk. I denne sæson har modstanderen hedder Frank Lampard, og han har endnu ikke formået at ”læse” Ole Gunnar.
De har mødt hinanden tre gange i denne sæson. Begge gange i ligaen og så en cup-kamp i Liga Cup’en. To af disse opgør blev spillet på Stamford Bridge og United vandt alle tre møder. Så i duellen Ole Gunnar Solskjær versus Chelsea er facit 4-1-0 i nordmandens favør.
Dén historik er altså ikke dårlig at tage med på Wembley, hvor man jagter en FA Cup-finale. Måske mod bysbørnene fra Manchester City. Det kunne være historisk. Jeg tror som minimum, at United hiver kampen ud i forlænget spilletid.
Søndag 20.00
Trabzonspor – Konyaspor
Begge hold scorer
Odds 1.72 @bet365
Hvis Trabzonspor skal holde fast i drømmen om at vinde titlen i denne sæson i Tyrkiet, skal de vinde søndagens hjemmekamp. Og så er det måske ikke engang nok. Istanbul Basaksehir må ikke vinde deres hjemmekamp, som spilles samtidig.
Nu kan det sagtens være, at Trabzonspor går hen og vinder kampen her, Konyaspor er trods alt fra den anden ende af tabellen, men Trabzonspors defensiv er ganske enkelt for porøs, og det er næppe til at rette op i tide.
Deres seneste 15 kampe i træk havde mål af begge hold. FEMTEN! Konyaspor vandt mandag aften hjemme over førnævnte Istanbul med 4-3. De har altså lige lavet fire mål mod det hold, som sandsynligvis vinder titlen. Så kan de også score bare en enkelt pind mod Trabzonspor. Og hjemmeholdet holder man ikke fra fadet.
Samlet odds = 2.20 @bet365
FIND OGSÅ DAGLIGE SPILFORSLAG PÅ: WWW.SPILFIDUSER.DK
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
