Dagens Double: United gør det igen

Søndag 19.00 Manchester United – Chelsea 1X Odds 1.36 @bet365 Man har kunnet sige meget om Ole Gunnar Solslkær, og der er blevet sagt meget om nordmanden, siden han overtog manager-posten i Manchester United. Men er der én ting, man på intet tidspunkt har kunnet laste den sympatiske mand, er det det greb, han åbenlyst…



Søndag 19.00
Manchester United – Chelsea
1X
Odds 1.36 @bet365

Man har kunnet sige meget om Ole Gunnar Solslkær, og der er blevet sagt meget om nordmanden, siden han overtog manager-posten i Manchester United. Men er der én ting, man på intet tidspunkt har kunnet laste den sympatiske mand, er det det greb, han åbenlyst har haft på Chelsea.

Første gang, han stod i spidsen for United i en kamp mod Chelsea, vandt de 2-0 på Stamford Bridge i en FA Cup-kamp. Siden fulgte en 1-1 kamp på Old Trafford i april. Begge gange med Maurizio Sarri som ”modstander” på Chelseas managerbænk. I denne sæson har modstanderen hedder Frank Lampard, og han har endnu ikke formået at ”læse” Ole Gunnar.

De har mødt hinanden tre gange i denne sæson. Begge gange i ligaen og så en cup-kamp i Liga Cup’en. To af disse opgør blev spillet på Stamford Bridge og United vandt alle tre møder. Så i duellen Ole Gunnar Solskjær versus Chelsea er facit 4-1-0 i nordmandens favør.

Dén historik er altså ikke dårlig at tage med på Wembley, hvor man jagter en FA Cup-finale. Måske mod bysbørnene fra Manchester City. Det kunne være historisk. Jeg tror som minimum, at United hiver kampen ud i forlænget spilletid.

Søndag 20.00
Trabzonspor – Konyaspor
Begge hold scorer
Odds 1.72 @bet365

Hvis Trabzonspor skal holde fast i drømmen om at vinde titlen i denne sæson i Tyrkiet, skal de vinde søndagens hjemmekamp. Og så er det måske ikke engang nok. Istanbul Basaksehir må ikke vinde deres hjemmekamp, som spilles samtidig.

Nu kan det sagtens være, at Trabzonspor går hen og vinder kampen her, Konyaspor er trods alt fra den anden ende af tabellen, men Trabzonspors defensiv er ganske enkelt for porøs, og det er næppe til at rette op i tide.

Deres seneste 15 kampe i træk havde mål af begge hold. FEMTEN! Konyaspor vandt mandag aften hjemme over førnævnte Istanbul med 4-3. De har altså lige lavet fire mål mod det hold, som sandsynligvis vinder titlen. Så kan de også score bare en enkelt pind mod Trabzonspor. Og hjemmeholdet holder man ikke fra fadet.

Samlet odds = 2.20 @bet365

FIND OGSÅ DAGLIGE SPILFORSLAG PÅ: WWW.SPILFIDUSER.DK





LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Anton Gaaei-handel meldes død



LIVE

Superliga-LIVE: Horsens-spiller rykker til Qatar

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Thomasberg vinder i sin OB-debut

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Eriksen spottet – nu er der nyt

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Dansker scorer mod Barcelona

Stor ændring i AGF?

AGF i kontakt om norsk angriber 

Christian Nørgaard tæt på skifte

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni