Dagens Double: United gør det igen

Søndag 19.00 Manchester United – Chelsea 1X Odds 1.36 @bet365 Man har kunnet sige meget om Ole Gunnar Solslkær, og der er blevet sagt meget om nordmanden, siden han overtog manager-posten i Manchester United. Men er der én ting, man på intet tidspunkt har kunnet laste den sympatiske mand, er det det greb, han åbenlyst…



Søndag 19.00
Manchester United – Chelsea
1X
Odds 1.36 @bet365

Man har kunnet sige meget om Ole Gunnar Solslkær, og der er blevet sagt meget om nordmanden, siden han overtog manager-posten i Manchester United. Men er der én ting, man på intet tidspunkt har kunnet laste den sympatiske mand, er det det greb, han åbenlyst har haft på Chelsea.

Første gang, han stod i spidsen for United i en kamp mod Chelsea, vandt de 2-0 på Stamford Bridge i en FA Cup-kamp. Siden fulgte en 1-1 kamp på Old Trafford i april. Begge gange med Maurizio Sarri som ”modstander” på Chelseas managerbænk. I denne sæson har modstanderen hedder Frank Lampard, og han har endnu ikke formået at ”læse” Ole Gunnar.

De har mødt hinanden tre gange i denne sæson. Begge gange i ligaen og så en cup-kamp i Liga Cup’en. To af disse opgør blev spillet på Stamford Bridge og United vandt alle tre møder. Så i duellen Ole Gunnar Solskjær versus Chelsea er facit 4-1-0 i nordmandens favør.

Dén historik er altså ikke dårlig at tage med på Wembley, hvor man jagter en FA Cup-finale. Måske mod bysbørnene fra Manchester City. Det kunne være historisk. Jeg tror som minimum, at United hiver kampen ud i forlænget spilletid.

Søndag 20.00
Trabzonspor – Konyaspor
Begge hold scorer
Odds 1.72 @bet365

Hvis Trabzonspor skal holde fast i drømmen om at vinde titlen i denne sæson i Tyrkiet, skal de vinde søndagens hjemmekamp. Og så er det måske ikke engang nok. Istanbul Basaksehir må ikke vinde deres hjemmekamp, som spilles samtidig.

Nu kan det sagtens være, at Trabzonspor går hen og vinder kampen her, Konyaspor er trods alt fra den anden ende af tabellen, men Trabzonspors defensiv er ganske enkelt for porøs, og det er næppe til at rette op i tide.

Deres seneste 15 kampe i træk havde mål af begge hold. FEMTEN! Konyaspor vandt mandag aften hjemme over førnævnte Istanbul med 4-3. De har altså lige lavet fire mål mod det hold, som sandsynligvis vinder titlen. Så kan de også score bare en enkelt pind mod Trabzonspor. Og hjemmeholdet holder man ikke fra fadet.

Samlet odds = 2.20 @bet365

FIND OGSÅ DAGLIGE SPILFORSLAG PÅ: WWW.SPILFIDUSER.DK







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF møder Europa-virkelighed i Randers

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er VM-turneringens hold



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Svensson giver status på Huescas

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FC København kan miste endnu en stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Sønderjyske – FC Midtjylland

Han er VM’s bedste spiller

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død