Dagens Double: United gør det igen

Søndag 19.00 Manchester United – Chelsea 1X Odds 1.36 @bet365 Man har kunnet sige meget om Ole Gunnar Solslkær, og der er blevet sagt meget om nordmanden, siden han overtog manager-posten i Manchester United. Men er der én ting, man på intet tidspunkt har kunnet laste den sympatiske mand, er det det greb, han åbenlyst…



Søndag 19.00
Manchester United – Chelsea
1X
Odds 1.36 @bet365

Man har kunnet sige meget om Ole Gunnar Solslkær, og der er blevet sagt meget om nordmanden, siden han overtog manager-posten i Manchester United. Men er der én ting, man på intet tidspunkt har kunnet laste den sympatiske mand, er det det greb, han åbenlyst har haft på Chelsea.

Første gang, han stod i spidsen for United i en kamp mod Chelsea, vandt de 2-0 på Stamford Bridge i en FA Cup-kamp. Siden fulgte en 1-1 kamp på Old Trafford i april. Begge gange med Maurizio Sarri som ”modstander” på Chelseas managerbænk. I denne sæson har modstanderen hedder Frank Lampard, og han har endnu ikke formået at ”læse” Ole Gunnar.

De har mødt hinanden tre gange i denne sæson. Begge gange i ligaen og så en cup-kamp i Liga Cup’en. To af disse opgør blev spillet på Stamford Bridge og United vandt alle tre møder. Så i duellen Ole Gunnar Solskjær versus Chelsea er facit 4-1-0 i nordmandens favør.

Dén historik er altså ikke dårlig at tage med på Wembley, hvor man jagter en FA Cup-finale. Måske mod bysbørnene fra Manchester City. Det kunne være historisk. Jeg tror som minimum, at United hiver kampen ud i forlænget spilletid.

Søndag 20.00
Trabzonspor – Konyaspor
Begge hold scorer
Odds 1.72 @bet365

Hvis Trabzonspor skal holde fast i drømmen om at vinde titlen i denne sæson i Tyrkiet, skal de vinde søndagens hjemmekamp. Og så er det måske ikke engang nok. Istanbul Basaksehir må ikke vinde deres hjemmekamp, som spilles samtidig.

Nu kan det sagtens være, at Trabzonspor går hen og vinder kampen her, Konyaspor er trods alt fra den anden ende af tabellen, men Trabzonspors defensiv er ganske enkelt for porøs, og det er næppe til at rette op i tide.

Deres seneste 15 kampe i træk havde mål af begge hold. FEMTEN! Konyaspor vandt mandag aften hjemme over førnævnte Istanbul med 4-3. De har altså lige lavet fire mål mod det hold, som sandsynligvis vinder titlen. Så kan de også score bare en enkelt pind mod Trabzonspor. Og hjemmeholdet holder man ikke fra fadet.

Samlet odds = 2.20 @bet365

FIND OGSÅ DAGLIGE SPILFORSLAG PÅ: WWW.SPILFIDUSER.DK





Stjernetræner spøger i Real Madrid




LIVE

LIVE: Mål – AGF foran i guldbrag!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

FC Midtjylland – AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Den største genistreg i Superligaen?

Er det Dolbergs vilde millionløn?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv