Lørdag 16.00
AFC Wimbledon – Carlisle
2-tal +0,5 (asian hcp) til odds 2,03 hos Bet365
Wimbledon er nr. 13 i tabellen, men kan i princippet spille sig til at ligge nr.1, da de har spillet tre færre kampe end de fleste andre i Leaue Two inkl. alle holdene fra top seks, som har fem og seks point flere end Wimbledon. Grunden til Wimbledon har spillet så få kampe er fordi de har spillet en masse EFL Trophy og EFL Cup. Førstnævnte er de stadig med i. Wimbledon har spillet markant over evne i deres syv League Two-kampe i forhold til expected points. Carlisle er tredjesidst. De har syv point efter 10 kampe. I de seneste tre liga-kampe har de hentet et point til trods for de har været bedst i alle de tre kampe og overordnet har de også været temmelig uheldige. Wimbledon er bedre på papiret, men ud fra hvad de to hold hidtil har vist i League Two i denne sæson, så skal Wimbledon ikke være så store favoritter.
Lørdag 18.00
Bulgarien – Luxembourg
Bulgarien vinder til 0 til odds 2,60 hos Danske Spil
Under træner Iliev, som blev ansat for knapt et år siden, har Bulgarien ikke tabt. Otte kampe er det blevet til med ham som styrmand på sidelinjen. To sejre og seks uafgjorte. I halvdelen af de otte kampe har Bulgarien holdt målet rent. I tre ud af de seneste fire har de holdt målet rent, inkl. de to Nations League-kampe i sidste måned, hvor hverken Hviderusland eller Nordirland var i nærheden af at score. Før Iliev tog over havde Bulgarien spillet otte kampe i 2023, hvor det var blevet til seks nederlag og to uafgjorte.
Luxembourg har tabt deres første to Nations League kampe med 2-0 ude til Nordirland og 0-1 hjemme til Hviderusland. I ingen af kampene var de for alvor tæt på at score og lå meget lavt på xG i begge kampe.
Lørdag 20.45
Spanien – Danmark
Begge hold scorer til odds 1,98 hos Nordicbet
Halvdelen af Spaniens normale forsvar er ikke med til den her kamp, eftersom højre backen Carvajal er blevet skadet og Le Normand i midterforsvaret står over med karantæne, da han fik direkte rødt kort i Spaniens seneste kamp, 1-4 i Schweiz. Under Lars Knudsen har danskerne været godt kørende og scoret fire mål i to kampe mod udmærkede landshold, Schweiz og Serbien. At Danmark skal holde endnu et clean sheet virker temmelig usandsynligt ude mod de spanske europamestre, som skal vinde for at gå forbi Danmark i gruppen og som kommer ud for at dominere. Danmark med selvtillid og uden det store pres, da de er store underdogs i Murcia.
Lørdag 20.45
Polen – Portugal
CR7 scorer ikke til odds 1,65 hos Danske Spil
Lad os starte med grunde til ikke at gå i mod Cristiano-scoring; han har scoret i de to seneste kampe for Portugal. Han har scoret i de seneste fire kampe for sin klub Al Nassr.
Mht til de fire seneste kampe for Al Nassr, så har holdet i tre af dem været gigantiske favoritter, ca. 1,10 for sejr og 1,60 i den sidste. Tre af de fire mål Cristiano har scoret i kampene har været via straffespark. I de to Nations League-kampe han scorede i, i sidste måned, der spillede han ikke fuld tid nogen af dem og det tror jeg heller ikke han gør her. Derudover var begge kampe på hjemmebane. Cristiano har ikke det samme niveau som tidligere og her er modstanderen af en vis kaliber plus det er på udebane. Selvfølgelig tager Cristiano evt straffespark for Portugal og vil gå hårdt efter at udbygge sin målrekord, men der skal være noget markant større chance for han ikke scorer end at han gør i dette matcup.
Lørdag 20.45
Hviderusland – Nordirland
Under 2 mål (asian) til odds 1,88 hos Bet365
Gevinst ved max 1 mål. Indsatsen retur i tilfælde af 2 mål. Indsatsen tabt ved 3 mål eller mere.
Hviderusland har deres klare force i defensiven, mens offensiven lader meget tilbage at ønske, hvilket også er kommet til udtryk i deres seneste mange resultater. De har holdt målet rent i syv af deres seneste 12 kampe, inkl. de to seneste, som var Nations League-kampene i sidste måned mod Bulgarien hjemme og Luxembourg på udebane. I deres seneste 12 kampe har de tilsammen kun scoret seks mål. Nordirland er lidt på sammen måde, om end deres grundniveau er lidt højere. De to hold har hhv fire og tre point efter de første to kampe, hvilket efterlader dem på hhv delt førsteplads og en tredjeplads. 3. pladsen forbliver i lag C. 1. pladsen rykker op, 2. pladsen skal spille om oprykning, 3. pladsen sker der ikke noget med og 4. pladsen (pt Luxembourg med 0 point) rykker ned. Hviderusland vil på forhånd gerne sælge den for et x. Ved evt 1-0 til en af holdene vil det førende hold gøre det de er bedst til, nemlig at forsvare. Kampen bliver i øvrigt spillet på neutral bane i Ungarn, så forvent en flad stemning fra tribunen og næppe heller noget festfyrværkeri på banen.

LIVE
TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
NYHEDER
– Vi er pressede
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
MEDIE
På blokken i danskerklub
NYHEDER
Topscorer færdig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
DAGENS SPILFORSLAG