En kæmpechance i Cardiff

I The Championship ligger ambitiøse Ipswich stadig og roder under nedrykningsstregen, og én sejr i 17 runder er alt andet end imponerende



Søndag 16.00
Cardiff – Ipswich (draw-no-bet) 2
Odds 3,85 Betsafe

Men skal man kigge på den positive side, er de faktisk ikke dårlige til at undgå nederlag. De har ikke tabt i deres seneste seks ligakampe, men når fem af disse er spillet uafgjort, rykker det ikke for alvor i tabellen, og man mangler stadig et rigtigt imponerende resultat fra deres side.

Måske det kommer mod Cardiff, jeg synes ihvertfald, at oddset frister. Waliserne indtager femtepladsen, hvilket selvsagt er langt bedre end
Ipswich, men de virker ikke desto mindre lidt skrøbelige. De har tabt deres to seneste kampe, og ikke været i stand til at holde nullet i
deres seneste fire.

Faktisk har de tabt lige så mange kampe som Ipswich, seks styks, og vi skal helt ned på 10. pladsen for at finde et hold, der har tabt lige så mange kampe. Der har været lidt uro omkring klubbens økonomi på det seneste, hvilket måske har haft indflydelse på spillernes præstationer, og jeg lurer lidt på Ipswich ud fra blandt andet den begrundelse, at Cardiff har meget svært ved at holde nullet bagtil.

Ipswich’ forsvar står til gengæld ganske pænt, så kommer gæsterne først foran, får Cardiff måske problemer med at svare igen. Ligesom i sidste uge da de tabte 1-0 til Barnsley.

Jeg synes ihvertfald ikke, at Cardiff imponerer så meget i øjeblikket, at odds på Ipswich burde ligge helt heroppe, når de immervæk er
ubesejret i seks runder. De vandt iøvrigt 3-0, da de gæstede Cardiff i sidste sæson.

Da Ipswich er fantastiske til at spille uafgjort, tør jeg ikke helt se bort fra det udfald, men istedet for X2 vælger jeg varianten »draw-no-bet«, der hos Betsafe giver odds 3,85 ved udesejr og indskuddet retur ved remis. Tør man spille ren udesejr, giver det odds 5,10, ligeledes hos Betsafe.

Følg kampen live her





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: FC København afviser millionbud

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Siger op: Superliga-ekspert stopper

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Anton Gaaei-handel meldes død

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub