En kæmpechance i Cardiff

I The Championship ligger ambitiøse Ipswich stadig og roder under nedrykningsstregen, og én sejr i 17 runder er alt andet end imponerende



Søndag 16.00
Cardiff – Ipswich (draw-no-bet) 2
Odds 3,85 Betsafe

Men skal man kigge på den positive side, er de faktisk ikke dårlige til at undgå nederlag. De har ikke tabt i deres seneste seks ligakampe, men når fem af disse er spillet uafgjort, rykker det ikke for alvor i tabellen, og man mangler stadig et rigtigt imponerende resultat fra deres side.

Måske det kommer mod Cardiff, jeg synes ihvertfald, at oddset frister. Waliserne indtager femtepladsen, hvilket selvsagt er langt bedre end
Ipswich, men de virker ikke desto mindre lidt skrøbelige. De har tabt deres to seneste kampe, og ikke været i stand til at holde nullet i
deres seneste fire.

Faktisk har de tabt lige så mange kampe som Ipswich, seks styks, og vi skal helt ned på 10. pladsen for at finde et hold, der har tabt lige så mange kampe. Der har været lidt uro omkring klubbens økonomi på det seneste, hvilket måske har haft indflydelse på spillernes præstationer, og jeg lurer lidt på Ipswich ud fra blandt andet den begrundelse, at Cardiff har meget svært ved at holde nullet bagtil.

Ipswich’ forsvar står til gengæld ganske pænt, så kommer gæsterne først foran, får Cardiff måske problemer med at svare igen. Ligesom i sidste uge da de tabte 1-0 til Barnsley.

Jeg synes ihvertfald ikke, at Cardiff imponerer så meget i øjeblikket, at odds på Ipswich burde ligge helt heroppe, når de immervæk er
ubesejret i seks runder. De vandt iøvrigt 3-0, da de gæstede Cardiff i sidste sæson.

Da Ipswich er fantastiske til at spille uafgjort, tør jeg ikke helt se bort fra det udfald, men istedet for X2 vælger jeg varianten »draw-no-bet«, der hos Betsafe giver odds 3,85 ved udesejr og indskuddet retur ved remis. Tør man spille ren udesejr, giver det odds 5,10, ligeledes hos Betsafe.

Følg kampen live her





LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

FC København – OB



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’