En kæmpechance i Cardiff

I The Championship ligger ambitiøse Ipswich stadig og roder under nedrykningsstregen, og én sejr i 17 runder er alt andet end imponerende



Søndag 16.00
Cardiff – Ipswich (draw-no-bet) 2
Odds 3,85 Betsafe

Men skal man kigge på den positive side, er de faktisk ikke dårlige til at undgå nederlag. De har ikke tabt i deres seneste seks ligakampe, men når fem af disse er spillet uafgjort, rykker det ikke for alvor i tabellen, og man mangler stadig et rigtigt imponerende resultat fra deres side.

Måske det kommer mod Cardiff, jeg synes ihvertfald, at oddset frister. Waliserne indtager femtepladsen, hvilket selvsagt er langt bedre end
Ipswich, men de virker ikke desto mindre lidt skrøbelige. De har tabt deres to seneste kampe, og ikke været i stand til at holde nullet i
deres seneste fire.

Faktisk har de tabt lige så mange kampe som Ipswich, seks styks, og vi skal helt ned på 10. pladsen for at finde et hold, der har tabt lige så mange kampe. Der har været lidt uro omkring klubbens økonomi på det seneste, hvilket måske har haft indflydelse på spillernes præstationer, og jeg lurer lidt på Ipswich ud fra blandt andet den begrundelse, at Cardiff har meget svært ved at holde nullet bagtil.

Ipswich’ forsvar står til gengæld ganske pænt, så kommer gæsterne først foran, får Cardiff måske problemer med at svare igen. Ligesom i sidste uge da de tabte 1-0 til Barnsley.

Jeg synes ihvertfald ikke, at Cardiff imponerer så meget i øjeblikket, at odds på Ipswich burde ligge helt heroppe, når de immervæk er
ubesejret i seks runder. De vandt iøvrigt 3-0, da de gæstede Cardiff i sidste sæson.

Da Ipswich er fantastiske til at spille uafgjort, tør jeg ikke helt se bort fra det udfald, men istedet for X2 vælger jeg varianten »draw-no-bet«, der hos Betsafe giver odds 3,85 ved udesejr og indskuddet retur ved remis. Tør man spille ren udesejr, giver det odds 5,10, ligeledes hos Betsafe.

Følg kampen live her





LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg teaser for transfer

Steve Cooper med stor beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PL-træner blev fyret over E-mail

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

De køber ham for 740 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Spanien – Østrig

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Portugal – Kroatien

De tager ikke med FC København på træningslejr

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’